Bilgisayar açılmıyor.

Eizen

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşlar merhaba, dünden beri uğraştığım bir sorun var. İlk önce eve geldiğimde monitöre görüntü gelmediğini farkettim. Bunun yanında mouse gayet normal ışık verirken klavyeden ışık alamıyordum. Yani monitör ve klavye çalışmıyordu. Ekran kartından çıkartıp taktım ve "Video sinyali yok" devamında "Uyku moduna geçiliyor" uyarılarını aldım. Aynı sorun ekran kartından çıkartıp VGA girişine taktığımda sa meydana geliyordu. Yani hiç bir şekilde görüntü gelmiyordu. Kasayı açıp bios pilini ve ramleri çıkarttım. Yarım saat kadar dinlendirdikten sonra tekrar denedim, sonuç hüsran. Acaba anakartta mı bir sıkıntı var dedim ve komple söktüm. Hazır sökmüşken işlemci macununu yeniledim, fanları temizledim ve geri yerine taktım. Bu sefer de kasaya elektrik gelmemeye başladı. Power sw kablosunu çıkartıp tekrar taktım, yine olmadı. Üçlü prizden monitör ile power supplynin yerlerini değiştirdim açıldı, ama yine görüntü gelmedi. Bende ramleri değiştire değiştire açmaya başladım. Bu arada kapatırken power swden kapanmıyor bilgisayar. Power supplyden anahtarı kapatıp açıyorum. Başka bir arkadaşa anlattım elektrik yetmiyor dedi. Ara kabloyu değiştirdim bu sefer hiç açılmamaya başladı. Kasaya elektrik gitmiyor. Power supply mi yandı acaba diye pini anakarttan çıkartıp kısa devre yaptım. Fanı dönmeye başladı. Yani power supplyde sıkıntı yok. Tabiri caizse mal gibi kaldım şuan, ne yapacağımı bilmiyorum. Anakart mı yandı, power supply kablolarını mı takamadım bilmiyorum. Sıkıntı nedir? Dün tüm günümü yedi. Bugün de yemeye devam ediyor.

EmrahWeb

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Kasaya hava tut, ramı sil öyle dene en kötü vga kablosunu değiştir yazını okumadım ama bunlar aklıma geldi

KS

Eizen

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam anlamadığım bir şekilde çalıştı. Ama görüntü sorunu hala devam ediyor. Bunun hakkında ne diyebilirsin?

E

expert

Guest
İşlemci testi icin
İşlemci ustunde ki fanı çıkar PC yi çalıştır elini işlemciye köy ısınıyor mu ona bak eğer ısınıyor ise çalışıyor PC yi kapat fanı tekrar yerine koy yerleştir

Bu adımları dene
Hard disk ekran kartı CD rom falan bütün bağlantıları çıkar öyle çalıştır yine olmuyorsa
Biosu sıfırla yine olmuyorsa
PC yi al bilgisayarcı git kardeşim en mantiklisi bu

KS

Eizen

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
system3276' Alıntı:
İşlemci testi icin
İşlemci ustunde ki fanı çıkar PC yi çalıştır elini işlemciye köy ısınıyor mu ona bak eğer ısınıyor ise çalışıyor PC yi kapat fanı tekrar yerine koy yerleştir

Bu adımları dene
Hard disk ekran kartı CD rom falan bütün bağlantıları çıkar öyle çalıştır yine olmuyorsa
Biosu sıfırla yine olmuyorsa
PC yi al bilgisayarcı git kardeşim en mantiklisi bu

Hocam bilgisayar çalışıyor şuan, sıkıntı ekrana görüntü gelmiyor.

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,137
Ekrana görüntü gelmiyorsa VGA, DVI veya HDMI çıkışlarında bir sorun vardır mutlaka. Pinlerden birisi eğik veya temas etmiyor olsa bile bu sorunu yaşayabilirsin. Tavsiyem ilk olarak pinleri kontrol et ardından HDMI'dan çıkış alıyorsan VGA kablosu bulup onunla görüntü almaya çalış. Ekran kartının çıkışlarında sorun var gibi görünüyor. Gördüğüme göre epey bir uğraştırmış seni sonuç olarak ekrana görüntü gelmemesine dönmüş tekrardan.

KS

Eizen

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
OceanLaB' Alıntı:
Ekrana görüntü gelmiyorsa VGA, DVI veya HDMI çıkışlarında bir sorun vardır mutlaka. Pinlerden birisi eğik veya temas etmiyor olsa bile bu sorunu yaşayabilirsin. Tavsiyem ilk olarak pinleri kontrol et ardından HDMI'dan çıkış alıyorsan VGA kablosu bulup onunla görüntü almaya çalış. Ekran kartının çıkışlarında sorun var gibi görünüyor. Gördüğüme göre epey bir uğraştırmış seni sonuç olarak ekrana görüntü gelmemesine dönmüş tekrardan.

Aynen dostum baya uğraştırdı, hala da devam ediyor. Kabloyu ekran kartına taktım olmadı, direk anakarta yani VGA girişine taktım yine olmadı. Monitör bağlantı yapıldığını da anlıyor, yani kabloyu çıkarttığımda "Kablo bağlantısını kontrol edin" uyarısı veriyor. Ekran kartına veya VGA girişine taktığımda ise görüntüyü vermiyor. "Video sinyali yok, Uyku moduna geçiliyor" uyarısı verip kendini uyku moduna alıyor. Kablodan kaynaklı mı diye düşünmeye başladım. HDMI kablosu edinip televizyona bağlayacağım, eğer görüntü çıkışı verirse sorun kablodan. Hala sorun devam ediyorsa anakart perte çıkmış olacak sanırım.

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,137
VGA kablosunu da denedikten sonra anakartın testi için bir servise gösterin derim şimdi tam emin değiliz durumdan da o yüzden fazladan masraf çıkmaması için ufak bir test ile anlayabilirler parçaların durumlarını, geçmiş olsun..

smart38

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ekran kartını başka bir kasaya falan tak dene arkadaşlarından falan görüntü geliyormu gelmiormu bi bak

KS

Eizen

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
HDMI kablosu alıp televizyona bağlamayı denedim
Televizyon da görmedi. Sanırım yeni bilgisayar toplama vakti geldi.

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,137
Ne kadar zamandır kullanıyordun bu PC'yi ? Eğer çok da yeni değilse hem bir yenileme yapmış olursun hem de güncel oyun veya uygulamalar için fırsat olur :)

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri