Bilgisayar İlk Açıldığında Donuyor Resleyince Düzeliyor

conversable

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bilgisayarı açıyorum, windows yükleme işareti dahil her şey takılarak hareket ediyor. Mouse oynatırken takıla takıla hareket ediyor. Bütün uygulamalar da takılıyor. Bilgisayarı kapat diyorum, kapanıyor fakat fanlar dönmeye devam ediyor. Tuşundan basıp kapatıyorum ve ardından açtıktan sonra hiçbir kasma-takılma sorunu olmuyor. Bilgisayarı her açışımda iki defa açmak zorunda kalıyorum. 
Bu sorun 6 aydır yok ve bilgisayarın parçalarını yeni topladım. Son 10 gündür kendi kendine oluştu.
Çok sinir bozucu bir durum hiçbir yerde böyle bir şey okumadım çözümünü de görmedim. Ne yapacağım ben, birisi yardım etsin lütfen.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Windows kaynaklı bir sorun gibi duruyor. Aşağıdaki önerilerimi deneyin. 

Başlata CMD yazıp Komut İstemini Yönetici Olarak Çalıştırın. Daha sonra DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth komutunu girin ve ENTER tuşuna basıp işlemin tamamlanmasını bekleyin. Sonra aynı pencereye DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth komutunu girin ve ENTER tuşuna basın tekrar ve işlemin tamamlanmasını bekleyin. Sonra yine aynı pencereye DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth komutunu girin ENTER tuşuna basın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin ve son olarak aynı pencereye SFC /scannow komutunu girip ENTER tuşuna basıp son olarak işlemin tamamlanmasını bekleyin ve tamamlanınca pencereleri kapatabilirsiniz. Sistemi yeniden başlatıp sorunu kontrol edin. Bu işlemler Windows odaklı bir sorun varsa eksik dosya vs. veya bir farklı ayar sorunu çözecektir.

Bir sistem kalıntısı sorun yaratıyor olabilir. Bu yüzden kalıntıları temizlemek işe yarayabilir. 
  • @echo off
  • del /s /f /q %userprofile%\Recent\*.*
  • del /s /f /q C:\Windows\Prefetch\*.*
  • del /s /f /q C:\Windows\Temp\*.*
  • del /s /f /q %userprofile%\appdata\local\temp\*.*
  • exit
Bunları birkaç yöntem ile girebilirsiniz. Birincisi CMD yani Komut istemini yönetici olarak çalıştırıp ilk satır ve son satır hariç tek tek her satırı el ile yazıp her satır sonunda ENTER tuşuna basıp komutun tamamlanmasını beklemek ve sonraki satıra geçmek. 2. yöntem ise bir Not Defteri açmak ve yukarıdaki kodları yazmak yada kopyalamak. Daha sonra Dosya > Kaydet deyip Masaüstünü seçin ve Kayıt türü ayarını Tüm dosyalar yapın. Daha sonra dosyaya bir isim verin. Örneğin Reset.bat burada Reset dosya adı .bat dosya tipi oluyor. Yani bir isin verip sonuna .bat yazacaksınız. Daha sonra Kaydet deyin. Bu oluşan dosyayı masaüstünde bulup sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştıracaksınız ve bir siyah DOS ekranı açılacak temizleme işlemi tamamlanacak ve kapanacak. Eğer bir onay vs. isterse yada bir işlemde çok uzun süre takılırsa ki ortalama 1 dk. sürebilir bazıları. Böyle bir şey olursa uzun sürerse bir tuşa basıp geçebilirsiniz. Son yöntem ise %userprofile%\RecentC:\Windows\Prefetch , C:\Windows\Temp%userprofile%\appdata\local\temp bu klasörlere girip her şeyi toplu el ile silmek. Bazı klasörlere girerken onay isteyebilir sorun yok. Bazı dosyalar silinirken uyarı verebilir o an kullanıyor olma ihtimali oldukları için. Geçin sorun yok silinmeyenleri.

Bunları deneyip sonuca bakın.

kahramankursat61

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam aynı sorunun benzerini yaşıyorum anlatıyorum. Bilgisayarımı ilk açtığımda mause de dahil donma sorunu yaşıyorum. mause dura dura ilerliyor. Bilgisayarımı yeniden başlattığımda bilgisayar uzun süre siyah ekranda kalıyor sonra çöküyor. ( Durdurma Kodu: DRIVER_POWER_STATE_FAILURE) . Kapatırken kapanıyor sorun olmuyor veya kasada restart tuşundan yeniden başlatınca da sorun olmuyor. Bilgisayar tekrar açılınca hiçbir sorun ile karşılaşmıyorum. Söylediklerinizi yaptım bir değişiklik olmadı sorunun kaynağı ne olabilir acaba başka çözüm yolları var mıdır? Teşekkür ederim.

AMD Ryzen 5 3600 6-Core Processor
Nvidia RTX 2060
16 gb ram
500 gb ssd

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
kahramankursat61' Alıntı:
Hocam aynı sorunun benzerini yaşıyorum anlatıyorum. Bilgisayarımı ilk açtığımda mause de dahil donma sorunu yaşıyorum. mause dura dura ilerliyor. Bilgisayarımı yeniden başlattığımda bilgisayar uzun süre siyah ekranda kalıyor sonra çöküyor. ( Durdurma Kodu: DRIVER_POWER_STATE_FAILURE) . Kapatırken kapanıyor sorun olmuyor veya kasada restart tuşundan yeniden başlatınca da sorun olmuyor. Bilgisayar tekrar açılınca hiçbir sorun ile karşılaşmıyorum. Söylediklerinizi yaptım bir değişiklik olmadı sorunun kaynağı ne olabilir acaba başka çözüm yolları var mıdır? Teşekkür ederim.

AMD Ryzen 5 3600 6-Core Processor
Nvidia RTX 2060
16 gb ram
500 gb ssd

Lütfen kendi konunuzu açın. Forum kuralları gereği soru sormak için kendini konunuzun olması gerek. Başkasının konusunu dağıtmamak adına böyle davranmak daha adil.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri