Bilgisayar kapanması ve No Signal uyarısı!

ArqLos

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşlar bilgiayar metin2 valorant gibi oyunlarda sıkıntısız çalışıyor ama cs go pubg valhalla  girince ekran kararıp no signal yazısı geliyor ve ekran kartı fanı son hızda dönmeye başlıyor pc yi resetlemedende düzelmiyor sizce neyden kaynaklı olabilir  
Sistem
Rx480  i5-6400 16 gb ram 600w kcas +80 bronz psu 
Sistem yaklaşık 4 yıllık

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Oynadığınız 2 oyun sistem yükü oldukça az oyunlar. Ama CSGO oyunu işlemciyi çok yüke sokan bir oyun GPU yükü az ama oda var, PUBG oyunu CPU ve GPU yükü dengeli ama yüksek sistem isteyen oyunlardan ve son olarak AC Valhala ise CPU yükü ve GPU yükünde oldukça yüksek güç isteyen oyunlardan bazıları. Bu oyunlarda hata alıyor olmanız büyük ihtimalle sistemde bir güç sorunu yada ısı kaynaklı bir kesinti sorunu olduğunu gösteriyor. Başta ekran kartınız olmak üzere CPU veya RAM odaklı bir sorun olabilir. Özetle sistem fazla yüke girince kendini kitliyor gibi duruyor ki buna ya güç sorunları yada ısı sorunları neden olabilir.

İlk tavsiyem DDU yazılımı ile ekran kartı sürücünüzü bir kaldırın ve tekrar kurun. Bazen kart odaklı sürücü sorunları olabiliyor. İşe yaramaz ise sistem bileşenlerini tam yüke sokmak ve sistemin tepkisini kontrol etmek işe yarayabilir. İlk dediğimi yapın işe yaramaz ise gerisini size anlatırım.

KS

ArqLos

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Oynadığınız 2 oyun sistem yükü oldukça az oyunlar. Ama CSGO oyunu işlemciyi çok yüke sokan bir oyun GPU yükü az ama oda var, PUBG oyunu CPU ve GPU yükü dengeli ama yüksek sistem isteyen oyunlardan ve son olarak AC Valhala ise CPU yükü ve GPU yükünde oldukça yüksek güç isteyen oyunlardan bazıları. Bu oyunlarda hata alıyor olmanız büyük ihtimalle sistemde bir güç sorunu yada ısı kaynaklı bir kesinti sorunu olduğunu gösteriyor. Başta ekran kartınız olmak üzere CPU veya RAM odaklı bir sorun olabilir. Özetle sistem fazla yüke girince kendini kitliyor gibi duruyor ki buna ya güç sorunları yada ısı sorunları neden olabilir.

İlk tavsiyem DDU yazılımı ile ekran kartı sürücünüzü bir kaldırın ve tekrar kurun. Bazen kart odaklı sürücü sorunları olabiliyor. İşe yaramaz ise sistem bileşenlerini tam yüke sokmak ve sistemin tepkisini kontrol etmek işe yarayabilir. İlk dediğimi yapın işe yaramaz ise gerisini size anlatırım.

İlk dediğinizi bir çok driver ile denedim en güncelinden en çok  tavsiye edilen sürümlere kadar amd software ile yükledim Her Zaman ama bir düzelme olmadı elimde veya yakınımda ekran kartını başka pc üzerinde test imkanım yok sorunun hangi parçada olduğunu anlamanın bir yolu varmı

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Sisteme birim birim yük bindirip denemek gerekiyor. Eğer tek tek sorun çıkmaz ise o zaman toplu yüke sokmak gerek o zaman sorun çıkarsa sorun güç kaynağınız olabilir.

OCCT yazılımını kullanabilirsiniz yük bindirmek için.

KS

ArqLos

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sisteme birim birim yük bindirip denemek gerekiyor. Eğer tek tek sorun çıkmaz ise o zaman toplu yüke sokmak gerek o zaman sorun çıkarsa sorun güç kaynağınız olabilir.

OCCT yazılımını kullanabilirsiniz yük bindirmek için.

Ekran kartı simgesi olan 3D ve VRam yazılı kısımları ayrı ayrı  test ettiğimde VRAM testinde kapanmadı
Ama 3D yazan testi başlattığımda kapandı no signal verdi 
Ramleri test etmek istedim testi başlattığımda pc kapanmadı ama dondu program yanıt vermedi 
Cpu test ettiğimde cpu crashed dedi ama kapanmadı
Güç kaynağını test ettiğimde kapandı no signal yazısı verdi 

Linkdeki hata hem 3D testinde Hemde power testinde gerçekleşen olay 

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Tahminim güç kaynağınızda bir sorun var. Başka bir PSU ile test yapma imkanınız varsa sistemi deneyin derim.

KS

ArqLos

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Tahminim güç kaynağınızda bir sorun var. Başka bir PSU ile test yapma imkanınız varsa sistemi deneyin derim.

Yeni bir güç kaynağı alıcam Fsp Hydro K 500w  80 bronze 400 tl gibi bir fiyatı var bu psu yu tavsiye edermisiniz

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Direkt PSU sorununuz olmayabilir bence ürün almadan başka bir PSU deneme şansınız varsa deneyin. Sonra ürünü alırsınız sorun hala devam eder ben sorumluluk kabul etmem.

KS

ArqLos

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Alınmaz değil ama size tavsiyede bulunmam için maksimum bütçe verirseniz iyi olur.
500-550 tl civarı bütçe çıkarabilirim 
Sistem 
İ5 6400 - msi rx 480 - 16 gb 2400 mhz ram - 7.2 1 tb hdd -120 gb sata ssd - kasa içerisinde 3 adet rgb fan bulunmakda klavye mause kulaklık ve mause pad de rgb güç tüketimine ne kadar etki eder bilmiyorum o yüzden yazayım dedim önceden kullandigim psu aerrocool kcas 600 w

KS

ArqLos

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Önerinizi yapacağım.

- Kaliteli bir markadan kaliteli bir güç kaynağı almış olursunuz.

Teşekkür ederim peki bu sisteme 550 w yetermi  aklımda birde xgp pylon 550w psu var koruma olarak daha iyi gibi

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
XPG Pylon ürünü bende önerecektim 550W yeterli ki zaten önerdiğim bir üründür ama toplam F/P oranında bu ürünü önermenin daha mantıklı olduğuna karar verdim.

KS

ArqLos

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
XPG Pylon ürünü bende önerecektim 550W yeterli ki zaten önerdiğim bir üründür ama toplam F/P oranında bu ürünü önermenin daha mantıklı olduğuna karar verdim.

Hocam yeni güç kaynağı üzerindede denedim fakat sorun  yine oluştu oyun vs dışında bir sorun yok fakat oyuna girince ekran bazen çok kısa sürede olsa görüntü bozuk şekilde piksel piksel gibi olup anında ekran gidiyor no signal yazıyor  sanırım sorun ekran kartında

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri