Bilgisayar Siyah Ekran Verdi

sparky

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Bilgisayarım Memory Management hata koduyla mavi ekran veriyordu. 2 adet ramden birini sokup tek slot ram ile çalıştırdım ve şuan bu ekranı veriyor ne yapmalıyım?

Ekli dosyalar

• 20241008_151029.jpg
    20241008_151029.jpg
    799 KB · Görüntüleme: 6

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
248
Şu aşamada F1 e basıp gidin default seçeneği çıkarsa bunu onaylayın. Buradan nereye gidecek bakın

Restart atıp direk BİOS a gidip yine default settings onaylamaya çalışın. yada APPLY gibi birşey çıkar.

Sistem açılıp sorun çıkmazsa anakart üretici sitesine gidip kullanım kılavuzundan bu tekli RAM ın hangi slota takılacağına bakarsınız.

KS

sparky

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Hocam default baslattim ve masaüstüne eriştim. Ama sorun şu ki, drivetlari görmüyor. Şuan gördüğüm kadarıyla internet ve hoparlörü algılamıyor. Ethernet kablosu bağlı fakat internet yok diyorz aynı sekilde hoparlör içinde.
Şu aşamada F1 e basıp gidin default seçeneği çıkarsa bunu onaylayın. Buradan nereye gidecek bakın

Restart atıp direk BİOS a gidip yine default settings onaylamaya çalışın. yada APPLY gibi birşey çıkar.

Sistem açılıp sorun çıkmazsa anakart üretici sitesine gidip kullanım kılavuzundan bu tekli RAM ın hangi slota takılacağına bakarsınız.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
248
Siz burada da birtakım sorunlardan bahsetmişsiniz:

RAM de bir sıkıntı olduğunda bunun belirtileri bellidir. Sizin yukarıdaki bahsettiklerinizle pek uyuşmuyorlar.

Donanımsal herhangi bir sıkıntı sorun var mı bilemiyorum.

RAM de sorun çıktığında mavi ekranlar, istemsiz restartlar, kilitlenmler, sistemde yavaşlamalar vb.

Bir iki şey deneyin bakalım:
---Önce şu bios default ayarlar işi daha önce biosta bir değişiklik yaptıysanız bios sıfırlayın.

---- Ekrana görüntü geliyor demişsiniz. Bir kez restart atmasını sağlayın. İşletim sisteminin düzgün yüklenip yüklenmediğine bakın

Şu an ağ bağlantısı yok. Çok ram tüketen birkaç uygulama aynı anda çın. RAM E YÜKLENİN.

Ram de bir sıkıntı varsa ilk aşamalarda bu şekilde bakın.

Bahsettikleriniz işletim sistemi ile ilgli gibi geldi bana. Olmazsa Windows yeni bir temiz kurulum ile bakarsınız.

KS

sparky

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Siz burada da birtakım sorunlardan bahsetmişsiniz:

RAM de bir sıkıntı olduğunda bunun belirtileri bellidir. Sizin yukarıdaki bahsettiklerinizle pek uyuşmuyorlar.

Donanımsal herhangi bir sıkıntı sorun var mı bilemiyorum.

RAM de sorun çıktığında mavi ekranlar, istemsiz restartlar, kilitlenmler, sistemde yavaşlamalar vb.

Bir iki şey deneyin bakalım:
---Önce şu bios default ayarlar işi daha önce biosta bir değişiklik yaptıysanız bios sıfırlayın.

---- Ekrana görüntü geliyor demişsiniz. Bir kez restart atmasını sağlayın. İşletim sisteminin düzgün yüklenip yüklenmediğine bakın
BIOS'a hiç giriş yapmadım hocam. Restart atıyorum şimdi. (Ek olarak, şuan RAM'lerin sadece teki takılı. Test amaçlı böyle bir yolu deniyordum bunlar yaşanırken.)

Hocam restart attım fakat hala aynı. İnterneti ve hoparlörü görmüyor cihaz.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
248
Şu an ağ bağlantısı yok. Çok ram tüketen birkaç uygulama aynı anda çın. RAM E YÜKLENİN.

OCCT test daha önceden yüklü olup elinizde ise bununla da bakın. RAM ile igili bir sıkıntı verip vermeyeceği açısından

Yani aklıma başka birşey gelmiyor. Kaybedeciğim önemli dosya belge vs. varsa bunları yedekleyip. Temiz bir Windows kurulumu format gidebilirim derseniz. tercihinize bağlı... Garanti bu şekilde çözülür diyemiyorum. Denemeniz gerekebilir.

KS

sparky

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2

OCCT test daha önceden yüklü olup elinizde ise bununla da bakın. RAM ile igili bir sıkıntı verip vermeyeceği açısından

Yani aklıma başka birşey gelmiyor. Kaybedeciğim önemli dosya belge vs. varsa bunları yedekleyip. Temiz bir Windows kurulumu format gidebilirim derseniz. tercihinize bağlı... Garanti bu şekilde çözülür diyemiyorum. Denemeniz gerekebilir.
MemTest86 cihazda yüklü onunla bir test edeceğim hocam. Ek olarak şunu sormak istiyorum, net bilginiz olmayabilir ama yinede fikir alayım. Format atarsam cihazın garantisi gider mi?

MemTest86'da bir sorun olmadı.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
248
Marka Laptop-Dizüstü mü cihazınız?

KS

sparky

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Masaüstü hocam. 4070 R5 7500F 32gb RAM

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
248
Yani hazır markalı HP, CASPER, vb. gibi masaüstü marka sistemlerden de değil???
(Bunlarda recovery bölümleri vardır. İşletim sistemi lisanta sorun olmaması için recovery üzerinden gitmek gerekebiliyor)

Garanti dışı kalmaz format atmakla, Bildiğimiz, mağazadan ayrı ayrı parçalardan alınan- hazır oluşturulan, forumda tavsiye edilen hazır sistemlerde

KS

sparky

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Yani hazır markalı HP, CASPER, vb. gibi masaüstü marka sistemlerden de değil???
(Bunlarda recovery bölümleri vardır. İşletim sistemi lisanta sorun olmaması için recovery üzerinden gitmek gerekebiliyor)

Garanti dışı kalmaz format atmakla, Bildiğimiz, mağazadan ayrı ayrı parçalardan alınan- hazır oluşturulan, forumda tavsiye edilen hazır sistemlerde
Teşekkür ederim. Çok yardımcı oldunuz. 🙏🙏🙏

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri