Bilgisayar Videodakiler Gibi Perfomans Vermiyor.

Pişmanie

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Merhaba , 4-5 ay önce ekran kartım ve işlemcim eskidiği için yeni parça almaya karar verdim ve bütçeme RX7600 ve Ryzen 5 5600 uygun geldi ve aldım. Fakat almadan önce youtubedeki videoları oyunlardaki performansına baktım parçaların fakat hiçbir zaman performansı videodakiler gibi olmadı. Mesela adam videoda Assasin's Creed Valhalla da Ultra ayarlarda Ortalama 170 fps alırken ben En düşük ayarlarda 60 fps bile alamıyorum fakat videodaki adamla benim sistemim arasında çok bir fark yok gibi geldi. Birde bilgisayarda aşırı derece de ısınma sorunu var çoğu oyunda 95 Derece oluyor bilgisayar , oyun açık değilken bile Mesela şuan İşlemci 55 Derece Ekran kartım 48 Derece oluyor. Bu düşük performans sorunu neyden dolayı olabilir yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,307
Performans ayarlarınızı ve BIOS ayarlarınızı yapıyor musunuz? Stok halde sistemi çalıştırınca beklenen performansı alamamanız normaldir. Bunun için AMD sistemlerde performans ayarları yapmıştım.

Adım adım izleyerek sırayla uygulayınız;

KS

Pişmanie

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Performans ayarlarınızı ve BIOS ayarlarınızı yapıyor musunuz? Stok halde sistemi çalıştırınca beklenen performansı alamamanız normaldir. Bunun için AMD sistemlerde performans ayarları yapmıştım.

Adım adım izleyerek sırayla uygulayınız;

Çok teşekkürler

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Ayarlar ile ne alakası var.
95 derecede bu işlemci çalışmaz. Kilitlenmesine ramak kalmış neredeyse. İşlemcinin TJ MAX sıcaklığı zaten 95 derece Acilen bi soğutucu alınız.

Mertay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
946
Ayarlar ile ne alakası var.
95 derecede bu işlemci çalışmaz. Kilitlenmesine ramak kalmış neredeyse. İşlemcinin TJ MAX sıcaklığı zaten 95 derece Acilen bi soğutucu alınız.

sadece soğuıtucu ile çözemezsin bu sistemin işini ayar şart 95 derece görüyorsa ya macun kurudur yada fan ayarı biosta yapılmamıştır. Stok soğutucu 5600'de en çöp kasada bile 95 görmüyor.

Bios ayarını önce yapacaksınki sonra para vermeye gerek var mı yokmu öğreneceksin. İnsnalara hemen para harcatmaya ne kadar meraklısınız.

İlave:

@Pişmanie hocam termal macunu da kontrol edin derim. 1000 tl soğutucuya vermeyin hemen. Elinizdeki imkanları değerlendirin. Termal macun kuru ve az ise macun ilavesi yapın. Fan ayarlarınızı biostan yapın.

Son düzenleme:

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773

Fan zaten biosda hiç bi şeye dokunmasanızda,,95 derecede, full döner. Ayar falan olmaz ,ona .Ayarı yoktur bu derecede.

5600 ısınan bi işlemci. Hele yazın stok soğutucu ile ,kullanılmaz .Nette bakarsanız yüzlerce mesaj görürsünü.zBi tane makinayı da ben kullandım.

Hephaistos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
52
5600 ile stok fan kullanmayı önermiyorum. Çok ısınıyor ve o fan onu soğutmakta zorlanıyor. Yerine buz gibi bir kule tipi alsanız çok güzel olur hocam.

KS

Pişmanie

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Kusura bakmayın şuan bakabildim mesajlara , teşekkür ederim yardımınız için şimdi ayarları yapıcam tek tek. Öyle olmazsa da kule tipi soğutucu araştırdım sanırım bu güzel bütçeme de uygun bunu alayım diyorum.

Mertay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
946

Fan zaten biosda hiç bi şeye dokunmasanızda,,95 derecede, full döner. Ayar falan olmaz ,ona .Ayarı yoktur bu derecede.

5600 ısınan bi işlemci. Hele yazın stok soğutucu ile ,kullanılmaz .Nette bakarsanız yüzlerce mesaj görürsünü.zBi tane makinayı da ben kullandım.

bende kullandım 5600 işlemcisini kasam da xigmatekdi. Fan ayarını biosta 78 derece üstünü %100e çekip birde güzel macun çekince istediğim oyunda maksimum 82 dereceyi görüyorum. Üstünede çıkmıyor. Bunları yapmayınca 88-89 dereceyi rahat görüyor.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,417
bende kullandım 5600 işlemcisini kasam da xigmatekdi. Fan ayarını biosta 78 derece üstünü %100e çekip birde güzel macun çekince istediğim oyunda maksimum 82 dereceyi görüyorum. Üstünede çıkmıyor. Bunları yapmayınca 88-89 dereceyi rahat görüyor.
95 ile 88 aynı değil malesef büyük ihtimalle işlemci az watt çekerek 95 derecede tutuyor kendini dediğiniz gibi derece düşse bile ghz değeri yükselip watt ı yükselicek bu sebeple aynı ısılara ulaşıcak

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri