Bilgisayara Takılan M.2 SSD Sonrası Anlık GPU Kullanımı Ve Fps Düşmesi Sıkıntısı

BirkanMrt37

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşlar herkese öncelikle merhaba, ben bu ayın 20'sinde KC3000 1TB M.2 SSD satın aldım. Elimde mevcut olarak zaten Adata Legend 750 500GB modeli vardı ve depolama olarak yetmiyordu. Anakartımın iki slotu da pcl-e 4.0 desteğine sahip. Tüm bunlardan sonra yeni aldığım diske temiz bir Windows 11 Home kurulumu yaptım. Daha önce de bu sürümü kullanıyordum. Hemen akabinde tüm güncelleştirmeli alıp SSD'in orijinalliğini kendi programıyla kontrol ettim ve herhangi bir sıkıntı gözükmüyordu. Aynı şekilde sağlık durumlarını ve hız değerlerini de Crystalmarkınfo ve CrystalDiskMark programlarıyla kontrol ettim ve bunda da her şey vadedildiği gibi gözüküyordu.
Gelelim sorunlara; her şeyin normal görünmesi üzerine bilgisayarıma oyunları indirmeye başladım. Daha öncesinde Adata diskime kurulu olan AC Odyssey oyununu ve Ghost of Tsushima oyunlarını oynuyordum. Şimdi ise daha iyi performans ve depolama sunan Kingston diskime bu oyunları kurdum. Halihazırda zaten Windows'ta bu diskte bulunuyor. Ancak önceki diskte karşılaşmadığım bir problemle karşılaşmaya başladım. GPU kullanımım GOT oyununda aniden düşüyor ve FPS düşmesi gibi kasma hissiyatı oluşuyor ve hemen yine düzeliyordu. Nitekim GPU kullanımı da normal kullanım seviyesine geri çıkıyordu. AC Odyssey oyununda ise durum daha berbattı, anlık 3-4 saniyelik donma yaşanıyor ve GPU kullanımı %0 seviyesine geliyordu. Daha önce aynı oyunları çok yakın bir sürede oynadığım için böyle bir sorunla karşılaşmadığımdan adım kadar emindim. Sizce bu neden kaynaklanıyor. Bu arada sistemimde diğer diskimde takılı ve D sürücüsü olarak bulunuyor. Şaşırdım kaldım önerilerinizi bekliyorum.

Sizce diski iade etmeli miyim? Edersem hangi diski almamı bana tavsiye edersiniz. Çok övülen bir SSD olduğu için almıştım ancak. Çok üzdü beni ve yeni bir SSD alırsam ya yine aynı sorunlarla karşılaşırsam korkusu mevcut açıkçası bende.

Bıktımartık

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Aynısı Banada Oldu Biraz Psikolojik Oluyor Bir parça Aldıktan Sonra Fpse Bakıp Kontrol Etmen .. Sorun Bilgisayarın içindede ollabilir sata kablolaları tam güzel takılı olmamış ollabilir ben biraz düzeltikten sonra yerlerini Benim sorunum Düzeldi .. Dediğim Gibi psikolojikte Oluyor

KS

BirkanMrt37

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Aynısı Banada Oldu Biraz Psikolojik Oluyor Bir parça Aldıktan Sonra Fpse Bakıp Kontrol Etmen .. Sorun Bilgisayarın içindede ollabilir sata kablolaları tam güzel takılı olmamış ollabilir ben biraz düzeltikten sonra yerlerini Benim sorunum Düzeldi .. Dediğim Gibi psikolojikte Oluyor
Yok ya dostum çok psikolojik değil. AC Odyssey oyununda özellikle GPU kullanımı anlık %0'a düşüyor ve FPS kaybı olup aniden kendine geliyor.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Şöyle bir makale yayınlamışlar bugünkü yazılarda;
NVMe SSD'niz GPU'nuzu yavaşlatabilir mi?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri