Bilgisayarı açınca hemen kapanıyor sonra tekrar açılıyor.

mostrafael

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar. Sorunum tam olarak şöyle power supply nin fişini çekip taktıktan sonra bilgisayarı açmak istediğimde işlemci fanı ekran kartı fanı vs. dönmeye başlıyor ancak 1 2 saniye sonra fanlar duruyor yani sistem kapanıyor(daha bios ekranı gelmeden). Daha sonra kendi kendine tekrar açılıyor ve çalışmaya devam ediyor. Power supplye gelen elektriği kesmediğim sürece bu sorunu yaşamıyorum. Yani elektriği kesmediğimde bilgisayarı kapatıp açarken bu sorunu yaşamıyorum. Sadece elektriği kestiğimde sonra tekrar açmak istediğimde oluyor bu sorun.
Biosu sıfırladım (pili çıkarmadan) sorun devam ediyor.
Bilgisayarı yeni topladım bu arada yani tüm parçalar yeni ve sıfır.
Yapılabilecek bütün güncellemeleri yaptım.
Yardım ettiğiniz için teşekkür ederim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Sistem bileşenleriniz nedir? Genelde BIOS işlemciyi tanımıyorsa bu tarz sorun yaşayabilirsiniz. Yada eksik güç kablosu vs. sorunlarında da bu sorun olabilir.

KS

mostrafael

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sistem bileşenleriniz nedir? Genelde BIOS işlemciyi tanımıyorsa bu tarz sorun yaşayabilirsiniz. Yada eksik güç kablosu vs. sorunlarında da bu sorun olabilir.

İşlemci : ryzen 5 3600x 
Anakart : Asus tuf b450-pro gaming
Ekran kartı : 5600xt
Ram : Gskill ripjavsv 3600mhz 8gb x 2
Psu : BeQuiet SystemPower U9 500W 80+ bronze
Kasa : Dark Guardian
İşlemci biosta gözüküyor.
Dediğim gibi fişi çekmediğim sürece sorunsuz kullanabiliyorum. 
Fişi çekip takınca yaşıyorum bu sorunu sadece.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
PSU 'unuza baktımda siz neden bu tarz bir ürün seçtiniz bu sisteme? Seçtiğiniz PSU çift kanal 12V kullanıyor ki bu pek tercih edilen bir yöntem değildir bu tarz sistemler için. PSU 'unuz 24 Amper veriyor kanalın birinde ki oda 288W yapıyor diğer kanal 20 Amper veriyor oda 240W güç ediyor. Ama bunları toplamıyoruz bunlar ayrı kanallar yani 288W bir kanal diğer kanal 240W güç veriyor sisteme. Sisteminiz bu 2 kanaldan doğru beslenemiyor olabilir ki bu şuan için en büyük olasılık. Sistemi tek kanaldan 12V kanalından minimum 400W güç verebilen bir PSU ile test edin ve sonucu paylaşın.

KS

mostrafael

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
PSU 'unuza baktımda siz neden bu tarz bir ürün seçtiniz bu sisteme? Seçtiğiniz PSU çift kanal 12V kullanıyor ki bu pek tercih edilen bir yöntem değildir bu tarz sistemler için. PSU 'unuz 24 Amper veriyor kanalın birinde ki oda 288W yapıyor diğer kanal 20 Amper veriyor oda 240W güç ediyor. Ama bunları toplamıyoruz bunlar ayrı kanallar yani 288W bir kanal diğer kanal 240W güç veriyor sisteme. Sisteminiz bu 2 kanaldan doğru beslenemiyor olabilir ki bu şuan için en büyük olasılık. Sistemi tek kanaldan 12V kanalından minimum 400W güç verebilen bir PSU ile test edin ve sonucu paylaşın.

Konuyla alakalı biraz araştırma yaptım. Bunun normal olduğunu söyleyen bazı mesajlar gördüm. Anakart ramlerin frekansını işlemciye uygun ayarlamak için kendini resetliyormuş. Böyle bişe mümkün olabilir mi?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Siz sistemin fişini çekip taktıktan sonra sistem hemen kapanıyor demediniz mi? Bunun RAM yada işlemci frekansı ile alakası yok ki. Sistemin fişini çekseniz dahi BIOS pili tüm BIOS ayarlarını tutan bir parçadır ki zaten bu yüzden pil deniyor elektrik yokken ayarlar kayıtlı kalsın diye. Sisteminize ilk defa OC yaptığınızda bu dediğiniz şey olur o kadar gerisi BIOS pili sayesinde ayarlar tutulduğu için bir daha bu reset durumu yaşanmaz. Anakartınız eski olsaydı BIOS ayarı tutulmuyor bitmiş pil derdim ki o bile olsa sorun 1 defa olur ve bir daha olmazdı ama sizde sürekli olan bir şey bu durum dediğinize göre. Bende aklıma gelen sorun olabilecek şeyi size yazdım.

NOT : BIOS update yapın güncel değilse anakart belki işe yarar.

KS

mostrafael

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Siz sistemin fişini çekip taktıktan sonra sistem hemen kapanıyor demediniz mi? Bunun RAM yada işlemci frekansı ile alakası yok ki. Sistemin fişini çekseniz dahi BIOS pili tüm BIOS ayarlarını tutan bir parçadır ki zaten bu yüzden pil deniyor elektrik yokken ayarlar kayıtlı kalsın diye. Sisteminize ilk defa OC yaptığınızda bu dediğiniz şey olur o kadar gerisi BIOS pili sayesinde ayarlar tutulduğu için bir daha bu reset durumu yaşanmaz. Anakartınız eski olsaydı BIOS ayarı tutulmuyor bitmiş pil derdim ki o bile olsa sorun 1 defa olur ve bir daha olmazdı ama sizde sürekli olan bir şey bu durum dediğinize göre. Bende aklıma gelen sorun olabilecek şeyi size yazdım.

NOT : BIOS update yapın güncel değilse anakart belki işe yarar.

Çok yüksek ihtimal sorun power supplyde dediğiniz gibi. Açılışta yeterli W sağlayamadığı için elektriği kesiyor gibi duruyor. Kasanın fanları da kapanıyor çünkü fanlar direkt olarak power supplye bağlı. Yalnız bişe sorucam bu fanlar sistemin açık olduğunu nasıl anlıyor. Anakarta fanlarla ilgili sadece rgb header bağlı.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Anakarta bir 12V devresi bağlıdır 1W kadar dolaşır anakartta o durumda anakart sistem kapalıyken bile 1W kadar güç verebildiği için bağlı bileşenler güç alabilir ama işe gerisi önemli sistem açılmıyor kapatıyor kendisini. Ben 100% PSU demiyorum ama bir bakın işte aklıma şuan için başka bir şey gelmedi.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri