Bilgisayarım Isındığı Için Fps Düşüyor

yavuzm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

rtx 3060 intel i512500h 16 ram
oynadığım bütün oyunlarda örnek vermek gerekirse 1 dakika normal fps sonra 2 dakika 20 30 fpslerde oynuyorum işlemci sıcaklığım oyunlarda 85 altına inmiyor laptop kullanıyorum rdr2 gta 5 gibi oyunları hiç oynayamıyorum desem doğru olur ne denediysem düzeltemedim
bunun bir çözümü bir ayarı yokmu sıcaklık yükselsede fps düşmeyecek şekilde olmuyormu

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
395
laptoplarda genellikle böyle bir sorun belli bir süre sonra kaçınılmaz. Sınırları belli ve asıl tasarlanış amaçları kolaylık.
Öncelikle
1- laptopu ne zamandır kullanıyorsunuz ?
2- en son ne zaman temizlik yaptırdınız
3- ektradan sogutmalarınız mevcutmu

ayrıyetten farkettiğim şey şu fps sabit tutmuyorsunuz fpsi normal oyunlar için 60a fps oyunları için ise 75 civarı yapın rahatsız etmez ise büyük miktarda bir düşüş göreceksiniz pc de rahatlar

KS

yavuzm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Laptop soğutucusu kullanıyor musun?
kullanmıyorum

laptoplarda genellikle böyle bir sorun belli bir süre sonra kaçınılmaz. Sınırları belli ve asıl tasarlanış amaçları kolaylık.
Öncelikle
1- laptopu ne zamandır kullanıyorsunuz ?
2- en son ne zaman temizlik yaptırdınız
3- ektradan sogutmalarınız mevcutmu

ayrıyetten farkettiğim şey şu fps sabit tutmuyorsunuz fpsi normal oyunlar için 60a fps oyunları için ise 75 civarı yapın rahatsız etmez ise büyük miktarda bir düşüş göreceksiniz pc de rahatlar
8 aydır falan bende temizlik yapmadım 2 ay kullanmadım zaten

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,161
Kullanın.

Paylaştığınız videoda GPU 80° olduğu anda işlemci kullanımınız yaklaşık %50-55 azalıyor, GPU ısı değerleriniz bir anda yaklaşık 10 derece düşüşe geçiyor sonucunda da FPS yerlerde oluyor. Muhtemelen yüksek ısıdan dolayı sistemin otomatik olarak korunma ve soğutma için performansını düşürüyor. Ki videoda da CPU 90° GPU 80° gösteriyor.

- Laptop soğutucu kullanın.
- Performans ve güç ayarlarınızı kontrol edin.
- Oyunları oynarken dikey senkronizasyonu aktifleştirin.

---------------

Eğer laptop soğutucuya 500-750 TL arasında para vermek istemiyorsanız,
Laptopun havalandırma kanallarına yetecek sayıda kasa fanı satın alıp, kendiniz yapın.
Tahminen max. 200-250 TL'ye kendi laptop soğutucunuzu yapabilirsiniz. Gayet etkili olacaktır.

Leviathan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

rtx 3060 intel i512500h 16 ram
oynadığım bütün oyunlarda örnek vermek gerekirse 1 dakika normal fps sonra 2 dakika 20 30 fpslerde oynuyorum işlemci sıcaklığım oyunlarda 85 altına inmiyor laptop kullanıyorum rdr2 gta 5 gibi oyunları hiç oynayamıyorum desem doğru olur ne denediysem düzeltemedim
bunun bir çözümü bir ayarı yokmu sıcaklık yükselsede fps düşmeyecek şekilde olmuyormu
Sıcaklığın aşırı yükselmesini engelleyen etmenleri ortadan kaldırırsanız anakarti elinize alınırsınız. Laptop işlemcileri hele oyun oynarken ısınmaya meyillidir. Sıcaklık çok fazla olursa cihaz alev almasın diye hızını sınırlar. Laptop soğutucu kullanın, laptop temizliği yapıp termal macun kullanın.

KS

yavuzm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Kullanın.

Paylaştığınız videoda GPU 80° olduğu anda işlemci kullanımınız yaklaşık %50-55 azalıyor, GPU ısı değerleriniz bir anda yaklaşık 10 derece düşüşe geçiyor sonucunda da FPS yerlerde oluyor. Muhtemelen yüksek ısıdan dolayı sistemin otomatik olarak korunma ve soğutma için performansını düşürüyor. Ki videoda da CPU 90° GPU 80° gösteriyor.

- Laptop soğutucu kullanın.
- Performans ve güç ayarlarınızı kontrol edin.
- Oyunları oynarken dikey senkronizasyonu aktifleştirin.

---------------

Eğer laptop soğutucuya 500-750 TL arasında para vermek istemiyorsanız,
Laptopun havalandırma kanallarına yetecek sayıda kasa fanı satın alıp, kendiniz yapın.
Tahminen max. 200-250 TL'ye kendi laptop soğutucunuzu yapabilirsiniz. Gayet etkili olacaktır.
laptop soğutucu tek başına yetermi ?
fps sınırlaması videodaki oyunda kısmen işe yaradı ama gta gibi oyunlarda işe yaramıyor
tavsiye ettiğiniz bir laptop soğutucu varmı

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,161
laptop soğutucu tek başına yetermi ?
fps sınırlaması videodaki oyunda kısmen işe yaradı ama gta gibi oyunlarda işe yaramıyor
tavsiye ettiğiniz bir laptop soğutucu varmı
Yaşadığınız sorun için en net çözüm laptop soğutucu kullanmak.
Satın alman için tavsiye edebileceğim belli bir marka/model yok.
Ama satın almaman gereken bazı şeyleri söyleyebilirim;
- Laptopun havalandırma deliklerine etki etmeyecek fanların bir önemi yok.
- Tek fanlı, kendine hayrı olmayan modelleri tercih etmemek gerek.

"Ne yapmamı önerirsin?" dersen,
İnternetten laptopuna yetecek kadar uygun fiyatlı kasa fanı satın al. Bunlardan kendi laptop soğutucunu yap.
Hem cihazına etkili soğutma sağlar, hem de tahminen 200-250 TL civarında tutar. Çok zor bir şey değil, yaparsın.

Türkçe video olarak buna bakabilirsin.

Malzeme olarak illa videodaki şeyleri kullanman gerekmiyor. Tasarım, fan sayısı vs. tamamen sana kalmış.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri