Bilgisayarım Kendiliğinden Kapanıyor

magnus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
15
Geçenlerde sormuştum ama hiç kimse bir çözüm bulamadı. Bilgisayarım kendiliginden durduk yere kapanıyor özellikle oyun oynarken nedeni nedir ?

Moderatörün son düzenlenenleri:
KS

magnus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
15
Sistem parçalarınız nedir ?
AMD Ryzen 5 5500 4.20 Ghz 6 Çekirdek 19MB AM4 7nm İşlemci
ASUS PRIME B550M-K 4600MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI VGA DVI mATX Anakart
ASUS GeForce DUAL RTX 3060 V2 OC 12GB GDDR6 Ekran Kartı
Adata XPG 8GB 3200MHz DDR4 Single Kit Ram AX4U32008G16A-SR30 2x
WD SN570 500GB Blue GEN3X4 M.2 SSD 3500MB Okuma / 2300MB Yazma
ASUS TUF GAMING GT301 RGB Temperli Cam USB 3.2 Mid Tower Kasa
ASUS TUF GAMING 550B 550W 80+ Bronze 135mm Fanlı PSU

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,760
AMD Ryzen 5 5500 4.20 Ghz 6 Çekirdek 19MB AM4 7nm İşlemci
ASUS PRIME B550M-K 4600MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI VGA DVI mATX Anakart
ASUS GeForce DUAL RTX 3060 V2 OC 12GB GDDR6 Ekran Kartı
Adata XPG 8GB 3200MHz DDR4 Single Kit Ram AX4U32008G16A-SR30 2x
WD SN570 500GB Blue GEN3X4 M.2 SSD 3500MB Okuma / 2300MB Yazma
ASUS TUF GAMING GT301 RGB Temperli Cam USB 3.2 Mid Tower Kasa
ASUS TUF GAMING 550B 550W 80+ Bronze 135mm Fanlı PSU
Oyunlarda ayarlarınız nedir PSU yeterli diye düşünüyorum ama yazdıklarınıza göre yetersiz kalıyor galiba.

KS

magnus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
15
Sistem parçalarınız nedir ?
hocam kasayı açtıgımda ryzen mastere giriyorum
1670072378263.png

şu şekilde oluyor ardından apply diyip sagdaki ayarları uyguluyorum. bunun ile bir alakası olabilirmi apply demeyince çok ısınıyor ?

Oyunlarda ayarlarınız nedir PSU yeterli diye düşünüyorum ama yazdıklarınıza göre yetersiz kalıyor galiba.
en düşük ayarlar.

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,102
Yukarıda attığınız Ryzen Master uygulamasındaki CPU Voltage, CPU Clock Speed ayarlarını neye göre çektiniz? Sorun buradan kaynaklı görünüyor.

İşlemciniz çok ısınıyorsa Ryzen Master'daki ayarları uygulamadan, önce bunu çözmelisiniz. Ryzen 5500 üzerindeki stok soğutucu 65Watt'lık işlemciyi rahatlıkla soğutması gerekir.

1- Termal macunu kim sürdü? Kontrol ettiniz mi? İyi bir termal macun değilse işlemciniz ısınır.
2- Eğer stok soğutucu çok sıkıldıysa, işlemciye baskı uygulayarak yarı iletkenliği arttırır ve yine işlemciniz ısınır.

Yani temelde Ryzen Master'a ihtiyaç duymadan, önce soğutucu kısmını çözüp işlemcinin sıcaklığını düşürmeniz gerekir. Ardından sistem kendini korumaya almadan kapatmayacaktır.

Sistemin kendini kapatması yanlış voltaj ayarından olabilir.

KS

magnus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
15
Apply demeden oynadığınız zaman herhangi bir sorun yaşıyor musunuz ?
ısınıyor performansdada her hangi bir farklılık olmayınca ben apply diyip 75,80 li derecelerdedn 45,55 arasına düşürüyorum

Yukarıda attığınız Ryzen Master uygulamasındaki CPU Voltage, CPU Clock Speed ayarlarını neye göre çektiniz? Sorun buradan kaynaklı görünüyor.

İşlemciniz çok ısınıyorsa Ryzen Master'daki ayarları uygulamadan, önce bunu çözmelisiniz. Ryzen 5500 üzerindeki stok soğutucu 65Watt'lık işlemciyi rahatlıkla soğutması gerekir.

1- Termal macunu kim sürdü? Kontrol ettiniz mi? İyi bir termal macun değilse işlemciniz ısınır.
2- Eğer stok soğutucu çok sıkıldıysa, işlemciye baskı uygulayarak yarı iletkenliği arttırır ve yine işlemciniz ısınır.

Yani temelde Ryzen Master'a ihtiyaç duymadan, önce soğutucu kısmını çözüp işlemcinin sıcaklığını düşürmeniz gerekir. Ardından sistem kendini korumaya almadan kapatmayacaktır.

2.5 ay oldu kasayı alalı gaming gen üzerinden aldım kargo ile geldi sadece ekran kartını kendim taktım hayla o haliyle oynuyorum ve bu işlerden pek anlamıyorum ne yapmalıyım tam olarak ?

Son düzenleme:

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
ısınıyor performansdada her hangi bir farklılık olmayınca ben apply diyip 75,80 li derecelerdedn 45,55 arasına düşürüyorum

2.5 ay oldu kasayı alalı gaming gen üzerinden aldım kargo ile geldi sadece ekran kartını kendim taktım hayla o haliyle oynuyorum ve bu işlerden pek anlamıyorum ne yapmalıyım tam olarak ?
Isınıyorsa kapanması normal. Kapanmazsa zarar görür.

Yusufb23

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
47

Ryzen 5600 ile 2 saat ultra ayarlarda oynayınca o sıcaklığı alıyorum normal değil bence

KS

magnus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
15

stok fanı sökünce tekrar termal macun sürmem gereklimi ? ve sizin dediklerinizin hiç birisini nereden ve nasıl yapıcagıma,bakıcagıma dair hiç bilgim yok

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri