Bilgisayarımda virüs var mı yok mu ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

prokaan78

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
6
Merhabalar.İki üç gündür bir sıkıntı yaşıyorum.Görev yöneticisi,msconfig,regedit,normal programlar vs ve hatta setup dosyaları bile yönetici olarak çalıştırmadan hiç bir şekilde açılmıyor ve tepki bile vermiyor hatada vermiyor.

Ayrıca bilgisayar açıldığında önce vcl120.bpl sonrada rtl120.bpl eksik program çalışmıyor hataları veriyor 
görev yöneticimden başlangıç programlarını kontrol ettiğimde iki adet resimsiz ve ismi Program olan uygulama başlangıçta çalışıyor gözüküyor ayrıca updaterstartuputility ve avlaunch diye bir şeyde devre dışı görünüyor.SORUNUM NEDİR ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Bir solucan yemişsiniz gibi duruyor büyük ihtimalle sizin yetkilerinizi almış ve birkaç önemli dosyayı silmiş. En temizi format atın sisteme antivirüs silinen yada eksik dosyaları geri getirmez. Formattan sonra Kaspersky firmasının Free antivirüs yazılınımı kurup öyle kullanın.

KS

prokaan78

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
6
Baktığımda o verdigi hatalar iobit programlarinin dosyalari olarak cikiyor internette birde yetkilerimi kisitlasa bile yonetici olarak calistir yapinca herseye girebiliyorum baska bir çözümü olamazmi yeni kulllanici hesabi acmak vs gibi ?
Format atma ihtimalim zor maalesef alan kalmadi yedek yapamiyorum.Şöyle combofix gibi iyi virüs silen program yokmu ya

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Ben dosya isimlerinden bahsetmedim bende IOBit yazılımlarını kullanıyorum yıllardır. Benim söylemek şey sistem açılışındaki hata ve yönetici izinlerinin kaybolması.

Antiviris olarak aşağıdaki 3 ürün en iyilerdir birisini kullanabilirsiniz.

Kaspersky Total Security :
Bitdefender TOTAL SECURITY :
Malwarebytes :

Ben Kaspersky kullanıyorum uzun yıllardır bir virüs sorunum hiç olmadı. Ben indirimden lisans almıştım kaliteli bir üründür. 30 günlük ücretsiz sürümü full olarak kullanılıyor yani kurup sisteme tarama yapabilirsiniz. Diğerleride 30 günlük ücretsiz kullanılabiliyor.

Ayrıca taramadan sonra yeni bir Admin hesabı açarak kullanıma devam edebilirsiniz eğer yine sorun olursa sistemde Windows onarım işlemlerini anlatırım yazarsınız duruma göre.

KS

prokaan78

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
6
virüsü daha deneyemedimde komut istemine net user administrator /active:yes yazdım ondan sonra yönetici hesabı oluştu ve o hesaba geçiş yaptığımda bütün ayarlar sıfır oluyor tabi normal olarak uygulamaların ayarları vs vs fakat hem açılışta vcl120 vs hataları vermiyor ayriyeten yönetici olarak çalıştırmadan uygulamalara girebiliyorum yani hesap düzgün.Bu arada şuanda kendi hesabımda çoğu oyunu vs yönetici olarakda çalıştıramıyorum windows belirtilen aygıta ulaşamadı öğeye erişmek için izniniz olmayabilir dedi.

Peki ben kendi hesabımı nasıl yönetici yapacağım hesaplar bu şekilde gözüküyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Zaten yönetici hesabınız var bir sorun yok.

Komut sistemine yazıp aktiflerştirdiğiniz hesap tam yetki hesabı hiçbir Windows kullanıcısı bu hesaba ihtiyaç duymaz. Ancak yazılım ve profesyonel amacı olan kişiler bu hesabı aktif kullanır. Sebebi şu bu hesap aktifken sistem tamamen güvensiz hale geliyor her dosyaya erişiminiz oluyor, normalde ulaşıp silemeyeceğiniz dosyalar var sistemde ama bu hesaptayken silebiliyorsunuz yani bu haldeyken virüs yerseniz virüs her şeye erişebilir demek oluyor. O hesabı sürekli aktif kullanmayın derim.

Yani sadece sistemi sıfırlamak yada format atmak gibi bir yöntem deneyebilirsiniz yada yeni bir hesap oluşturacaksınız onuda yönetici olarak atayıp o hesaba girip eski hesabı sileceksiniz.

bu adımları takip edin. Oluşturduğunuz hesaba giriş yapıp eski hesabı silebilirsiniz. Ancak verileriniz varsa o hesap masaüstünde veya bir yerde o dosyalar silinebilir dikkatli olun.

KS

prokaan78

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
6
ben zaten attığınız linkteki gibi bir tane daha açmıştım administrator yetkili azönce fakat ondada yine windows belirtilen aygıta ulaşamadı öğeye erişmek için izniniz olmayabilir diyor bazı oyunlarda falan.Ayrıca Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Kullanıcı Hesapları\Hesapları Yönet\Hesap değiştir\Hesap türünü değiştirin kısmından yönetici yapamıyorum

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Windows 10 kullanıyorsanız basit bir yöntem linkteki gibi işlemleri yapacaksınız. Eğer olmuyorsa sisteme format atın yada sıfırlama yapın dediğim gibi bu şekilde uğraşır durursunuz sonuç alamazsınız.

KS

prokaan78

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
6
tam olarak azönce önce garip bir isim.exe de bir sorun oluştu sonra explorer.exe bu uygulamada bir sorun oluştu diye hata geldi ve bilgisayar kapanıp açıldı yani virüs diyebilirmiyiz ?

tek çözüm sıfırlamak gibi.Peki sıfırladıktan sonra ayarları geri yükleyebiliyormuyuz ?

ayardan kastım sistem ayarları uygulama izinler duvar kağıtları masaüstü düzeni vs

çok garip.şimdide açamadığım uygulamalara falan erişebiliyorum sanırsam administrator hesabını tekrar devre dışı bıraktıgımdan olsa gerek.

bu seferde yine görev yöneticisi falan yönetici olarak çalışmıyor :) dediğim gibi sıfırlayınca ayar geri yükleniyormu ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Sıfırlama dediğimiz olay aynı format işlemi gibi format attığınızda nasıl bir masaüstü ve ayar sistemi ile başlıyorsa aynısı yani sıfır windows ama USB belleğe ihtiyaç duymadan yapılıyor genelde sağlıkbir bir yöntem değildir hele ki virüs vs. varsa sistemde format daha iyi sonuç verir ama denemekte fayda var.

KS

prokaan78

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
6
C ye format attim d ve a disklerimde var bu arada onlara atmadim.Valla suanda surekli virus tehdidi uyarisi veriyor d diskimdeki indirilenler klasorumdeki butun uygulama setuplarina win32 neshta virus tehdidi hataai veriyor şimdi tehditleri çoz yaptkm suanda vermiyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
O diske bulaşmış eğer tamamen çözülmez ise ki bazen olabiliyor. Diske format atmanız gerek ki buda verilerin kaybına neden olacak tabi.

KS

prokaan78

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
6
fakat şuanda herhangi bir sorun yok yani defender uyarı versede tehdidi temizliyor ve uygulama açılabiliyor c de zaten şuanda sıkıntı yok

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Anladım uzun vadede sorun olmasın diye öneride bulunmuştum ama sorun yoksa problem değil.

Başka sorularınız için foruma yine bekleriz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri