Bilgisayarımın Fanları Dönmüyor

markeloff

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Merhabalar bilgisayarımda uzun zamandır bu problem var alttaki resimlerde öndeki 3 lü fandan ortadaki içerde üstte olan fanlardan ikisi de dönmüyor bilgisayarımı 2020 yılında satın aldım sadece iki kere içini FÖN makinesi ile temizledim kesinlikle fanların bağlı olduğu kablolara dokunmadım acaba bilgisayara kurduğum indirdiğim programlardan kaynaklanıyor olabilir mi daha önceden macos kurmuştum virtualbox ile onun haricinde kali linux falan var macosu sildim oyun falan indirdik onlar kaynaklanıyor olabilir mi bir de işlemci macununu ne zaman değiştirmem gerekir iyi forumlar.

IMG_20220827_142301.jpg
IMG_20220827_142314.jpg
IMG_20220827_142743.jpg
IMG_20220827_142912.jpg

Ekli dosyalar

• 1661601223183.jpeg
    1661601223183.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 7
Moderatörün son düzenlenenleri:

S C O

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,170
Fanların çalışmamasının, anormal ya da yüksek ses çıkarmasının ve aşırı ısınmasının yaygın nedenleri şunlardır:

• Fanlar veya havalandırma delikleri engellenmiş
  • Havalandırma delikleri veya fan üzerinde toz birikmiş
  • Havalandırma yetersiz
  • Fiziksel hasar
  • Güncel olmayan BIOS ve aygıt sürücüleri

KS

markeloff

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Fanların çalışmamasının, anormal ya da yüksek ses çıkarmasının ve aşırı ısınmasının yaygın nedenleri şunlardır:

• Fanlar veya havalandırma delikleri engellenmiş
  • Havalandırma delikleri veya fan üzerinde toz birikmiş
  • Havalandırma yetersiz
  • Fiziksel hasar
  • Güncel olmayan BIOS ve aygıt sürücüleri
fanların üzerinde tozlar birikmiş evet duran fanı elimle çevirmeye çalıştığımda biraz zor dönüyor

S C O

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,170
BİOS 'dan kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız. BİOS ayarlarını sıfırlamayı deneyin lütfen

BİOS Ayarı Nasıl? Sıfırlanır;
Pili çıkarıp taktıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS ekranına (BOOT) giderek BIOS ayarlarını “Default/Varsayılan” olarak belirleyip F10 tuşuna basın ve ardından “Yes/Evet/OK” diyerek işleminizi tamamlayın. Böylece BIOS sıfırlanmış olacaktır

Lütfen Dikkat ;

'' BİOS ayarlarını sıfırladığınız' da tüm ayarlar fabrika ayarlarına döner '' bunun. Bilincinde olun lütfen

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Hocam kasa neden poşetle kaplı?

KS

markeloff

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
O sert donen fanı çıkartır mısınız belki fanınız bozulmuş olabilir buda diğer fanların çalışmasına engel olabilir yani..
Hocam sert fanı temizledim hala anlamış değilim sert dönüyor üst kısımda ki fanların da kendi kendine durması garip bence fanların bağlantısında bir problem yok virüsten midir bilmem PC yi taradım virüs yok indirdiğim yazılımlardan mı anlamış değilim üst kısımda ki fanlar önceden dönüyordu bi ara yavaşladı sonra bir çalışıp bir duruyordu sonra tamamen durdu bence bağlantı kabloların da bir sıkıntı yok sıkıntı başka yerde

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri