Bilgisayarın kendini aniden resetlemesi

FlexmaNNN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sevgili hocalar. Ben oyun oynarken bu bilgisayar kendine şak diye reset atıyor. Lol olsun ets2 olsun garrys mod olsun her türlü oyunda resetliyor. Bazen youtubedeyken bile reset atabiliyor. Şimdi oyun oynarken ısınmalara baktım. Ekran kartı en fazla 55 oldu. Ana kartıda elimde kontrol ettim fişleri çıkartarak o da ısınmamış. Sorun güç kaynağında mı yoksa başka parçalarda mı yardımcı olursanız sevinirim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Bellekler olabilir kısa devre vs. gibi bir şey, güç kaynağı olabilir, anakart olabilir üzerinde ki her türlü kabloyu çıkartıp doğru şekilde bağlandığından vede eksik bağlantı olmadığından emin ol HDD, Ekran kartı vs. hepsinin bağlantıları dahil. Bellekleri çıkart ve silgi ile uçlarını sil kuru bir fırça ile temizle diş fırçası olabilir. Aynı işlemi ekran kartını sök onunda uçlarına uygula ve eğer 2 veya daha fazla RAM 'in varsa teker teker dene RAM 'leri. Aynı şekilde HDD veya SSD gibi sistemin kendisinin kurulu olduğu disk haricinde bir depolaman varsa onuda sök ve sadece sistemin yüklü olduğu diski ile çalıştır. Daha sonra işlemci üzerinde ki soğutucuyu sök ve işlemcini sök işlemci veya anakart üzerinde ki pinleri kontrol et eğilmiş bükülmüş bir pin var mı el değzirmeden sadece bakarak kontrol et eğilmiş varsa sıkıntı daha sonra işlemci üzerinde ki macunu kontrol et taşmış veya kurumuş macun olmasın eğer kurumuş ise onuda değiştir. Bunların hepsini denedikten sonra sonucu bildir sonuç aynı ise statik elektik olabilir sistemde bunu boşaltman gerek bunun için kasaya gelen güç kablosunu sök ve PSU üzerinde anahtar varsa açma/kapatma için bunu kapalı konuma getir sonrasında sistemi açma tuşuna 5/6 saniye basılı tut ve bırak sonrasında 3/5 defa arka arkaya bas çek bas çek sonra tüm her şeyi tekrar bağla ve dene bu işlem statik elektiriği atar ve sorun bu ise çözülür.

KS

FlexmaNNN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
@ugur.gozaydin dediklerinizi okudum ama denemedim. şöyle bir şey fark ettim. Bilgisayar kapandıktan hemen sonra baktım anakart 50 derece ekran kartıda 50 derece. Anakartın ısısı 50 den 30'a kadar düştü. Kendini korumak için kapatır mı bilgisayarı?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Evet, ani elektrik yüklenmesinde veya kısa devre esnasında yada aniden yükselen sıcaklıkta kendini kapatır sistem.

Barış Mert

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Uğır abi doğru söylemiş birden fazla yüklenmede ya kapanır ya da donar.

KS

FlexmaNNN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
artık level atladı. kendiliğinden kapanırken üstüne üstük açılırken kapanıyor. Mesela oyun oynuyorum kapanıyor, açılırken tekrar kapanıyor kısa devre yapıyor olabilir mi?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Muhtemel sebeplerden birisi kasayı yan yatır ve parçlaları teker teker çıkartıp dene başka bir PC varsa ondada deneyebilirsin.

KS

FlexmaNNN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
@ugur.gozaydin
Sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Sistem yanıt vermiyorsa, kilitlendiyse veya gücünü beklenmeyen bir şekilde kaybettiyse bu hata oluşabilir.

Eventvwr'den baktığımda böyle bir hata oluyor bilgisayar kapandığında. Eskisine göre daha çok kapanmaya başladı. Isınmalar gayet normal. Bazen açılırken kapanıyor. Sorun güç kaynağında olabilir mi?

Günlük Adı: Sistem

Kaynak: Kernel-Power

Olay Kimliği: 41

Düzey: Önemli

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Sorun her türlü parçadan kaynaklı olabilir en muhtemel olanlar PSU, HDD, ANAKART bu üçünden biri dediğini yapar ama test etmeden anlayamazsın.

KS

FlexmaNNN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Tamamen burdaki bilgisayarcıların hiç bir şey bilmemesi üzerine zamanımı çalan 3 ay. PSU bozuk diyorsun adama adam diyorki psu bozuk olsa kapanır bir daha açılmaz diyor. Başka bilgisayarcıya götürüp psu değiştirdik sorun çözüldü iyi forumlar.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri