Bios Ayarları

kaançiçk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
17
Merhabalar bu aralar çok konu açıyorum kusura bakmayın ama gerçekten yüzde 50'ye yakın bir performans kaybı var bilgisayarımda. Şimdi arkadaşlar ben biosumu güncelledimi, ekran kartı driverimi rx 6700 22.5.2 whql olan driverle değiştirtim(ddu ile beraberinde) ve windows 11 e geçtim ama valorant oyununda fpslerim 400-500 gezerken şimdi 200-300 geziyor sonrasında direk konu açtım onun sonucunda da windows'tan dır diye geri 10'a geçtim ama halen aynı fpslerim bios ayarlarıma dokunmamıştım ama sıfırlandığı içinmidir bu fps düşüklüğü? Size zahmet bilen bir arkadaş en iyi performansı alabilmem için hangi ayarları yapmam gerektiğini söylebilirmi çünkü zaten ekranım 280 hz fpsde o kadar düşünce enayi gibi hissediyorum. Ram'dir, Ghz'dir. Şimdiden teşekkürler
anakartım msi a520m-a pro
işlemcim. 5 5600
ram: goodram 2x8 3200 mhz

Son düzenleme:
KS

kaançiçk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
17
Merhabalar bu aralar çok konu açıyorum kusura bakmayın ama gerçekten yüzde 50'ye yakın bir performans kaybı var bilgisayarımda. Şimdi arkadaşlar ben biosumu güncelledimi, ekran kartı driverimi rx 6700 22.5.2 whql olan driverle değiştirtim(ddu ile beraberinde) ve windows 11 e geçtim ama valorant oyununda fpslerim 400-500 gezerken şimdi 200-300 geziyor sonrasında direk konu açtım onun sonucunda da windows'tan dır diye geri 10'a geçtim ama halen aynı fpslerim bios ayarlarıma dokunmamıştım ama sıfırlandığı içinmidir bu fps düşüklüğü? Size zahmet bilen bir arkadaş en iyi performansı alabilmem için hangi ayarları yapmam gerektiğini söylebilirmi çünkü zaten ekranım 280 hz fpsde o kadar düşünce enayi gibi hissediyorum. Ram'dir, Ghz'dir. Şimdiden teşekkürler
işlemcim. 5 5600
ram: goodram 2x8 3600 mhz
kimse yokmu ya

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Sadece valorant oyununda sorun yaşıyorsanız bu oyun ile alakalı.

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Diğer oyunlar için bilemiyorum. Oyun içi kullanımlar falan nasıl baktınız mı ?

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
kullanımlar normalden daha az işte bende onu arttırmak istiyorum manuel olraka ama nasıl yapcağımı bilmiyorum
Oyun ve ayarlarına bağlı şekilde kullanımlar az olabilir. Güçlü bileşenler olduğu için tamamen kullanılmak zorunda değil. Ekran kartı kullanımı az ise sıkıntı. Darboğaz falan da olmaz. Sıcaklık değerleri ne durumda ?

KS

kaançiçk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
17
Oyun ve ayarlarına bağlı şekilde kullanımlar az olabilir. Güçlü bileşenler olduğu için tamamen kullanılmak zorunda değil. Ekran kartı kullanımı az ise sıkıntı. Darboğaz falan da olmaz. Sıcaklık değerleri ne durumda ?
stok soğutucu takılı işlemci 65-70lerde geziyor ekran kartı 45-55

KS

kaançiçk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
17
peki sizce işlemciye stok soğutucu takılıyken oc yapabilirmiyim 3.50 de çalışıyor

By_raskolnikow

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
31
işlemcim. 5 5600
ram: goodram 2x8 3600 mhz
Kral w11 yeni sürümünde problem oldu doğrulandı ama düzeltmek için çalışmalar başladı

mutlu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
537
Bios içerisinde xmp ayarlarınız açık mı ?

Bir de windows güç planından yüksek performansı seçer misiniz?

KS

kaançiçk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
17
Bios içerisinde xmp ayarlarınız açık mı ?

Bir de windows güç planından yüksek performansı seçer misiniz?
bios içerisinde ki xmp açık (rami hızlandırandan bahsediyorsanız eğer)
güç planına girip yüksek performansı seçince uygula seçeneği aktif olmuyor

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri