Bios Güncelleme Sonrası PC Açılmama Sorunu

KS

orhan.altin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Gigabyte anakrtlrda windows üzerindende ,eskiden bios update yapardık Öyle bi seçenek yokmu.Baktınız mı.
Şuan windows a giremiyorum ki bios u fabrika ayarlarına da döndüremiyorum internette 3 merod yazmış 3 ü de olmuyor farklı bir bios formatı bilen varsa yardımcı olabilir mi

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
214
Şu an hnangi işlemci takılı durumda?
İlk sayfada;
''Herkese merhabalar bende ryzen 5 2600 işlemci vardı 5600 alarak güncellemek istedim işlemciyi bios görmedi bios güncellemem gerektiğini öğrendim''
belirtmişsiniz.

Eski ryzen 5 2600 ı takıp bunun üzerinen biosa ulaşmaya, pc yi açmayı denediniz mi?
gigabyte aorus b450 pro dual bios sanırım. Dual biosta ilk biosta bir sorun çıkarsa ikinci yedek bios otomatik olarak devreye girer şeklinde açıklamalar var. İkinci bios sürümü de eski ise yeni işlemci 5600 da çalışmayablilir

İlk sayfada dual biosa girmeyi denediğinizi, ve bir süre bunu başardığınızı söylemişsiniz ryzen 5 2600 ı takmadıysanız. Bunu takıp dual biosa girmeyi deneyin.

İlk işlemci ryzen 5 2600 ı takıp ta aynı olumsuz sonuçları alırsanız.
Artık GIGABAYTE resmi RMA, servisine göndermeniz gerek diye düşünüyorum.

Gigabayte destek forumu;

Yöntem #1:
1. Bilgisayarınızı kapatın (bu kılavuzu okuyorsanız, bilgisayarınız zaten çalışmıyordur)
2. Bilgisayar açılıp tekrar kapanana kadar güç düğmesini basılı tutun
3. Güç düğmesine tekrar basın, yedek BIOS'unuz şimdi devreye girmeli ve herhangi bir sorun varsa ana BIOS'u yeniden yüklemelidir.

Yöntem #2:
1. Bilgisayarınızı kapatın
2. Güç ve sıfırlama düğmesini yaklaşık 10 saniye basılı tutun, sonra bırakın.
3. Yedek BIOS artık yakın zamanda devreye girmelidir.

Yöntem #3:
990FXA-D3'ümü tekrar çalıştırmak için bunu kullanmak zorunda kaldım. Yedekleme BIOS'u 2. yöntemle devreye girdi, ancak işlem bittiğinde iyi eski sinyal yok durumuna geri döndüm.
1. Ana BIOS çipindeki 1 ve 6 numaralı pinleri kısa devre yapın (1 numaralı pin kırmızı bir nokta veya benzeri bir şeyle işaretlenmiş olmalı)
2. Bir arkadaşınıza (veya akrabanıza) güç açma düğmesine basmasını söyleyin
3. Bir bip sesi duyar duymaz 1 ve 6 numaralı pinler arasında tuttuğunuz getto benzeri jumper'ı çıkarın.
4. Yedekleme BIOS tekrar devreye girmeli ve her şey (umarım) yoluna girecektir.

Bu üçüncü yöntem, bilemiyorum. Pek hoşuma gitmedi. Anakarta kalıcı hasar verme riski bakımından. Riskli olabilir.

Son çözüm olarak anakartı GIGABAYTE resmi servisine göndermeniz gerekiyor.

Hımm, evet, sanırım bu kadar.
Not: Lütfen 3. yöntemin yalnızca aşağıdaki seçeneklere sahipseniz kullanılması gerektiğini unutmayın:
Seçenek 1
Seçenek 2 Kartı RMA'ya gönderin.
(GIGABAYTE forumlarından alıntıdır)

Bu üçüncü yöntem, bilemiyorum. Anakarta kalıcı hasar verme riski bakımından. Riskli olabilir.

Son düzenleme:
KS

orhan.altin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Şu an hnangi işlemci takılı durumda?
İlk sayfada;
''Herkese merhabalar bende ryzen 5 2600 işlemci vardı 5600 alarak güncellemek istedim işlemciyi bios görmedi bios güncellemem gerektiğini öğrendim''
belirtmişsiniz.

Eski ryzen 5 2600 ı takıp bunun üzerinen biosa ulaşmaya, pc yi açmayı denediniz mi?
gigabyte aorus b450 pro dual bios sanırım. Dual biosta ilk biosta bir sorun çıkarsa ikinci yedek bios otomatik olarak devreye girer şeklinde açıklamalar var. İkinci bios sürümü de eski ise yeni işlemci 5600 da çalışmayablilir

İlk sayfada dual biosa girmeyi denediğinizi, ve bir süre bunu başardığınızı söylemişsiniz ryzen 5 2600 ı takmadıysanız. Bunu takıp dual biosa girmeyi deneyin.

İlk işlemci ryzen 5 2600 ı takıp ta aynı olumsuz sonuçları alırsanız.
Artık GIGABAYTE resmi RMA, servisine göndermeniz gerek diye düşünüyorum.

Gigabayte destek forumu;

Yöntem #1:
1. Bilgisayarınızı kapatın (bu kılavuzu okuyorsanız, bilgisayarınız zaten çalışmıyordur)
2. Bilgisayar açılıp tekrar kapanana kadar güç düğmesini basılı tutun
3. Güç düğmesine tekrar basın, yedek BIOS'unuz şimdi devreye girmeli ve herhangi bir sorun varsa ana BIOS'u yeniden yüklemelidir.

Yöntem #2:
1. Bilgisayarınızı kapatın
2. Güç ve sıfırlama düğmesini yaklaşık 10 saniye basılı tutun, sonra bırakın.
3. Yedek BIOS artık yakın zamanda devreye girmelidir.

Yöntem #3:
990FXA-D3'ümü tekrar çalıştırmak için bunu kullanmak zorunda kaldım. Yedekleme BIOS'u 2. yöntemle devreye girdi, ancak işlem bittiğinde iyi eski sinyal yok durumuna geri döndüm.
1. Ana BIOS çipindeki 1 ve 6 numaralı pinleri kısa devre yapın (1 numaralı pin kırmızı bir nokta veya benzeri bir şeyle işaretlenmiş olmalı)
2. Bir arkadaşınıza (veya akrabanıza) güç açma düğmesine basmasını söyleyin
3. Bir bip sesi duyar duymaz 1 ve 6 numaralı pinler arasında tuttuğunuz getto benzeri jumper'ı çıkarın.
4. Yedekleme BIOS tekrar devreye girmeli ve her şey (umarım) yoluna girecektir.

Bu üçüncü yöntem, bilemiyorum. Pek hoşuma gitmedi. Anakarta kalıcı hasar verme riski bakımından. Riskli olabilir.

Hımm, evet, sanırım bu kadar.
Not: Lütfen 3. yöntemin yalnızca aşağıdaki seçeneklere sahipseniz kullanılması gerektiğini unutmayın:
Seçenek 1
Seçenek 2 Kartı RMA'ya gönderin.
(GIGABAYTE forumlarından alıntıdır)

Bu üçüncü yöntem, bilemiyorum. Anakarta kalıcı hasar verme riski bakımından. Riskli olabilir.

Öncelikle bu kadar uğraştığınız için çok teşekkür ederim en başta sorduğunuz yaptığım tüm işlemleri ryzen 5 2600 le yaptım çünkü 5600 le ekran vermiyor güncellemeleri yapamadığım için takamadım yeni işlemciyi 1. Yolu denedim sonuç olumsuz 2. Dediğiniz servis olayında çok karışık servis satın aldığınız yerden yollayın diyor vatan da garantisi bitmiş diye yollamıyor yılan hikayesi gibi yarın 3. Yöntemi videodaki yöntemi deneyeceğim çok çok teşekkür ederim tekrar sonuçları paylaşacağım

KS

orhan.altin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Öncelikle bu kadar uğraştığınız için çok teşekkür ederim en başta sorduğunuz yaptığım tüm işlemleri ryzen 5 2600 le yaptım çünkü 5600 le ekran vermiyor güncellemeleri yapamadığım için takamadım yeni işlemciyi 1. Yolu denedim sonuç olumsuz 2. Dediğiniz servis olayında çok karışık servis satın aldığınız yerden yollayın diyor vatan da garantisi bitmiş diye yollamıyor yılan hikayesi gibi yarın 3. Yöntemi videodaki yöntemi deneyeceğim çok çok teşekkür ederim tekrar sonuçları paylaşacağım
Hocam söylenen herşeyi yaptım fakat olmadı en son anakartı söküp büyük bir bilgisayar tamircisine götürdüm cihazla bios güncellediler 500 tl masrafla kurtardık emeğinize sağlık.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri