Bios Güncellemesinden Sonra Bf2042 Oynarken Laglanıyor

Komutan Logar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
BF 2042 oynarken bu sarı ikon çıkıyor ve pingim 40ms. Daha önce çok oynamadım ama çıkmıyordu. BIOS güncellemesinden sonra çıkmaya başladı. BIOS güncellemesinden sonra sadece XMP'yi açtım. Fikri olan var mı acaba?
Anakart: ASUS TUF B760M Plus D4
İşlemci: i9 13900K
Ekran kartı: RTX 3060

Ekli dosyalar

• iconn.jpg
    iconn.jpg
    2.9 KB · Görüntüleme: 6

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Bu sarı ikonların bios ve güncelleme ile ilgili olduğunu düşünmeyin.

Oyunla ilgili uyarılar
Dikdörtgenler kare oluşturma sorunlarıdır. Paket kaybı kareler olarak gösterilir. Bu sembol genellikle ekranda yüksek aktivite veya genel olarak düşük fps nedeniyle kare düşüşleri yaşadığınızda ortaya çıkar.

KS

Komutan Logar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
Buradakilere bakmıştım ama burda genel olarak ping ya da fps sorunu üzerinden tartışmışlar çözüm yok :) 2 gün öncesine kadar rahat rahat oynuyordum ordan bios ile akalakı olabilr mi acaba yanlış mı kurulum yaptım diye düşündüm.
Daha önce bios güncellemesinde önce bazı oyunlar açılmayıp bir çok sorun vardı güncellemeden sonra acaba ramlerle ilgili bir sıkıntı mı bu sorunu oluşturdu onu bilemedim ama tek tek bakacam yine.

Buradakilere bakmıştım ama burda genel olarak ping ya da fps sorunu üzerinden tartışmışlar çözüm yok :) 2 gün öncesine kadar rahat rahat oynuyordum ordan bios ile akalakı olabilr mi acaba yanlış mı kurulum yaptım diye düşündüm.
Daha önce bios güncellemesinde önce bazı oyunlar açılmayıp bir çok sorun vardı güncellemeden sonra acaba ramlerle ilgili bir sıkıntı mı bu sorunu oluşturdu onu bilemedim ama tek tek bakacam yine.
Bir kişi ram aldıktan sonra çözülmüş mhz ayarlarıyla ilgili bir sıkıntı olabilir mi?

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
BIOS güncellemesinde tabi Bios ayarları sıfırlanıyor.
BIOS ta xmp ayarları, enable yapıp, profil seçip (profil varsa) bir deneyin. Önceki sorun çıkmadığı dönemdeki Bios ayrlarını hatırlıyorsanız bunları yapın.
Yalnız genel kanı olarak düşük FPS uyarısı yönünde...
Bir de BF 2042 destek forumunda bir konu açmışlar. Buraya bakabildiniz mi?

KS

Komutan Logar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
BIOS güncellemesinde tabi Bios ayarları sıfırlanıyor.
BIOS ta xmp ayarları, enable yapıp, profil seçip (profil varsa) bir deneyin. Önceki sorun çıkmadığı dönemdeki Bios ayrlarını hatırlıyorsanız bunları yapın.
Yalnız genel kanı olarak düşük FPS uyarısı yönünde...
Bir de BF 2042 destek forumunda bir konu açmışlar. Buraya bakabildiniz mi?

XMP enable yapmtım güncellemeden sonra ama öncesini hiç bilmiyorum ki ilk defa bios güncellemesi yaptım. Profil yok ve bios direk windows bootunu görmüyor f8 den ssd ye tıklayarak açıyorum. Oraya da baktım ama yok.
Enable da 3200 mhz yazıyor ama pc de 2133 oluyor. Acaba benim ram mhz 2400 mü destekliyor sadece.
Belki sağlam bir format atarsam her 2 sorunda çözülür.

XMP enable yapmtım güncellemeden sonra ama öncesini hiç bilmiyorum ki ilk defa bios güncellemesi yaptım. Profil yok ve bios direk windows bootunu görmüyor f8 den ssd ye tıklayarak açıyorum. Oraya da baktım ama yok.
Enable da 3200 mhz yazıyor ama pc de 2133 oluyor. Acaba benim ram mhz 2400 mü destekliyor sadece.
Belki sağlam bir format atarsam her 2 sorunda çözülür.
Disable yaptığımda da nfs unbound oynarken 60 fps üstünü görmüyordu enable yapınca 70 lere çıkıyordu.

Ekli dosyalar

• bios.jpeg
    bios.jpeg
    159.4 KB · Görüntüleme: 4

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Hmmmm,...
''bios direk windows bootunu görmüyor f8 den ssd ye tıklayarak açıyorum.''
Oyundaki sorunlardan önce, bence bu sorun üzerine yğunlaşıp çözüm arayın bence

çünkü her defasında biosa girip, oradan işletim sistemini açmak bu işkence bir hale döüşmüş.

Siz şu anki WİNDOWS sistemini rufus İLE UEFİ mod üzerinden yazdırdınız değil mi. Bundan eminsiniz.
UEFI modda Windows açılışında ASUS logosu çıkar. f8 e basıp açma yöntemi olmamalıydı.
Anakartınız güzel, yeni teknoloji
M.2 SSD yuvalarınız şu şekilde:
Total supports 2 x M.2 slots and 4 x SATA 6Gb/s ports*
Intel® 13th & 12th Gen Processors
M.2_1 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 4.0 x4 mode)
Intel® B760 Chipset
M.2_2 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 4.0 x4 mode)

Formatta önce bunları bi kontrol edin isteseniz:

Önce M.2 ssd nizin M.2_1 slot a takılı olup olmadığını kontrol edin.
Şurada videoda boot seçenekleri ayarı: Tam6.00 dakikadan sonraki boot bölümü. (Yabancı dildedir orj. youtube sayfasında Türkçe altyazı seçeneği var.)

KS

Komutan Logar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
Hmmmm,...

çünkü her defasında biosa girip, oradan işletim sistemini açmak bu işkence bir hale döüşmüş.

Siz şu anki WİNDOWS sistemini rufus İLE UEFİ mod üzerinden yazdırdınız değil mi. Bundan eminsiniz.
UEFI modda Windows açılışında ASUS logosu çıkar. f8 e basıp açma yöntemi olmamalıydı.
Intel® B760 Chipset

Şurada videoda boot seçenekleri ayarı: Tam6.00 dakikadan sonraki boot bölümü. (Yabancı dildedir orj. youtube sayfasında Türkçe altyazı seçeneği var.)

Aynılarını yaptım olmadı kesinlikle bios güncellenirken bir hata olduğuna eminim haftaya tanıdığım bir bilgisayarcıya götürücem. Belki tekrar güncellenir ve baştan kurulunca düzelir. Güncellemeden önce ubisfot oyunlarını açarken pc reset atıyordu kendi kendine. Bakalım 1-2 haftaya yine burayı güncel tutarım.

KS

Komutan Logar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
Hmmmm,...

Intel® B760 Chipset

Resize bar ı açsam oyunlardaki kasmalar düzelir mi? Bir çok oyunda laglanma yapıyor. Ve galiba ram mhz lerini xmp enable yapmasına rağmen tam alamıyor. Bilgisayarcıya götürsem çözebilir mi?

KS

Komutan Logar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
Hmmmm,...

Intel® B760 Chipset

Merhabalar son çıkan bios güncellemsini yaptım bu intelin 13 ve 14. Nesil için çıkardığını. Bios direk windowsu açıyor ve ram mhz leri 3200 e çıktı. Ya önceki bios sorunluydu ya da kurarken sorun oluştu. Mhz leri 3200 e alınca tüm laglanmalar gitti fps artışı oldu. Teşekkürler yorumlarınız ve yardımlarınız için.

KS

Komutan Logar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
Merhabalar son çıkan bios güncellemsini yaptım bu intelin 13 ve 14. Nesil için çıkardığını. Bios direk windowsu açıyor ve ram mhz leri 3200 e çıktı. Ya önceki bios sorunluydu ya da kurarken sorun oluştu. Mhz leri 3200 e alınca tüm laglanmalar gitti fps artışı oldu. Teşekkürler yorumlarınız ve yardımlarınız için.
Şimdi İntel'in bu güncellemesini yaptık bios olanı ram mhz lerini de 3200 e aldık bir sorun çıkarmaz artık değil mi?
İşlemcinin gücünü falan düşürdüler diyorlardı mhz leri arttırmam bir zarar vermez umarım

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri