Bios Ram Ayarını Değişince Sistemden 3 Kısa Bip Sesi Geliyor Ve Kapanıyor

jote

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Normalde 16 GB 3600 MHz RAM'ım var. Oyunlarda FPS dustugunu fark edınce bir baktım sıstem 8 GB ve 2100 MHz goruyor. RAM'leri cıkardım taktım, 16 GB geri cıktı. 2100 MHz deydi dedım hemen 3600 yapayım. Sonra Smart acces Memory acayım acıp baslattım PC'yi. 3 kısa bip sesi geliyor kapanıyor. Bir daha 3 kısa bip sesi geliyor kapanıyor sonra Bir daha 3 kısa bip sesi geliyor kapanıyor sonra 1 uzun bip sesi kapanıyor sonra normal 1 kısa(saglıklı baslama sesi) ile başlatıyor ve RAM'ler hala 2100 de. BIOS kaydetmemıs ınternetten baktım 3 kısa bıp anlamı ne diye R AM onbellegı sıkıntılı yazmıslar. Hatta PC'yı ılk actıgımda sıstem SSD kurulu olmasına ragmen PC dırek BIOS'a atıyordu benı. Sonra HDD'yı sısteme takınca açıldı. Acaba BIOS pili mı sıkıntılı anakart mı? Bilgisi olan veya tecrubesı olanlar yardımcı olabilirseniz teşekkür ederim.
Yaptıklarım=
*Biosu son surum yaptım
*Ram slotunu kontrol edıp hava uflettım tozlar cıksın dıye r
*Ramı sılgıyle sıldım guzelce.
*Slotları değiştirdim.
*Başka bios pili taktım.
*Ekran kartı tak çıkar yaptım.
PC son durumda açılıyor her şey yapılabiliyor goruntu falan sıkıntısız fakat 2133 mhz de 3600 yapamıyorum yaptıgımda yukarıda belirttiğim olay dongusu oluyor.3600MHZ olması gereken sebebi nedir ?Hala çözemedim.
ANAKART=gigabyte b550 pro 1.0 revizyon

Ahmeet_1

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
892
Normalde 16 GB 3600 MHz RAM'ım var. Oyunlarda FPS dustugunu fark edınce bir baktım sıstem 8 GB ve 2100 MHz goruyor. RAM'leri cıkardım taktım, 16 GB geri cıktı. 2100 MHz deydi dedım hemen 3600 yapayım. Sonra Smart acces Memory acayım acıp baslattım PC'yi. 3 kısa bip sesi geliyor kapanıyor. Bir daha 3 kısa bip sesi geliyor kapanıyor sonra Bir daha 3 kısa bip sesi geliyor kapanıyor sonra 1 uzun bip sesi kapanıyor sonra normal 1 kısa(saglıklı baslama sesi) ile başlatıyor ve RAM'ler hala 2100 de. BIOS kaydetmemıs ınternetten baktım 3 kısa bıp anlamı ne diye R AM onbellegı sıkıntılı yazmıslar. Hatta PC'yı ılk actıgımda sıstem SSD kurulu olmasına ragmen PC dırek BIOS'a atıyordu benı. Sonra HDD'yı sısteme takınca açıldı. Acaba BIOS pili mı sıkıntılı anakart mı? Bilgisi olan veya tecrubesı olanlar yardımcı olabilirseniz teşekkür ederim.
Yaptıklarım=
*Biosu son surum yaptım
*Slotları değiştirdim.
*Başka bios pili taktım.
PC son durumda açılıyor her şey yapılabiliyor goruntu falan sıkıntısız fakat 2133 mhz de 3600 yapamıyorum yaptıgımda yukarıda belirttiğim olay dongusu oluyor.3600MHZ olması gereken sebebi nedir ?Hala çözemedim.
3200mhz yapmayı denyin. işlemci modeliniz nedir

KS

jote

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
5600x, 3000mhz yi de denedım olmadı 3200 mü deneyeyim olur mu yani öyle ram de yaptıgım degısıklıklerde oluyor.

LanceVanceDance

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
181
RAM modelin nedir? BIOS güncellemesi yapmayı deneyebilirsin.

LanceVanceDance

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
181
Oraya yazdım ama galiba gormedınız bıos zaten suan son surum de f16b.
Evet doğru. RAM modelin nedir? Son zamanlarda sahte ram olaylarını çok fazla görüyoruz, öyle bir şey olabilir mi? Daha öncesinde 3600'de sorunsuz kullanabiliyor muydun?

KS

jote

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Evet doğru. RAM modelin nedir? Son zamanlarda sahte ram olaylarını çok fazla görüyoruz, öyle bir şey olabilir mi? Daha öncesinde 3600'de sorunsuz kullanabiliyor muydun?
tabi evet kullanıyodum cok rahat vatan dan aldım ıkı ramıde sahte olması ımkansızdır.

ysrdgn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Yaptıklarım=
*Biosu son surum yaptım
*Slotları değiştirdim.
*Başka bios pili taktım.
Anakartın marka ve modeli neyse kendi sitesinden bir bak hocam anakart en fazla kaç mhz ram destekliyor. Sanırım sendeki hatanın nedeni de bu 3600 mhz i desteklemediği için pc hata veriyor

KS

jote

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
3600 MHZ yıllarca kullandım sıkıntısız ama onla alakalı degıldır heralde

KS

jote

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Gigabyte aorus b550 pro-p 1.0 revizyon mATX

KS

jote

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Ekstra şu durumuda belirteyim belki bi alakası vardır ben bilemedim ama.Normalde 1tb hdd kullanıyodum ve yeni bi tane de ssd aldım 1tb sonra bir format attım ve yeni windowsu ssd ye kurdum.daha sonra işte parcaları kasaya dızerken hdd nin sata kablosu koptu eskı anakartımdaki sata kablosunu bu hdd me taktım.HDD olmadan çalıştırayım dedim ve bilgisayar her açmamada sureklı benı biosa atıyodu kapatıyorum açıyorum bios hiç bir şekilde oradan cıkamıyodum sadece ssd ile çalıştırdıgımda sonra hdd taktım direk acıldı halbuki windows ssd ye kurulu niye boyle oldu anlamadım.Var mıdır bunla ilgisi sizce ?

KS

jote

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
galiba bir format atıcam işe yarar mı bilmiyorum bi deniyecegim.

KS

jote

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
takmadıgım slot kalmadı en son tek tek denedım ilk başta 3 e taktım gene aynı olay oldu 4 e taktım düzeldi sonra dedım bidaha 3 e takayım bu sefer 3 te de duzgun calıstı anlayamıyorum yanı surdan hdd yi çıkarsam mı
1679330210642.png

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
600
takmadıgım slot kalmadı en son tek tek denedım ilk başta 3 e taktım gene aynı olay oldu 4 e taktım düzeldi sonra dedım bidaha 3 e takayım bu sefer 3 te de duzgun calıstı anlayamıyorum yanı surdan hdd yi çıkarsam mı Ekli dosyayı görüntüle 17674
2 ve 4. Slotlara takmanız gerekir normal şartlarda. Hdd'nin orda çıkarılabilir gözükmesi ilginç.

KS

jote

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
şimdi biosa girdimve boot kısmına baktım birinci sırada hddm gözüküyor ve ssd gozukmuyor boot kısmında 2. sırada bile degil bununla ılgısı olabilir mi oraya ssd yı mı eklemem gerek nasııl eklerım? @HG07

1679331198726.png
1679331206917.png
1679331226248.png

bakın bir kaç fotograf aldım o st1000 boot da 1. ve windows ona kurulu degıl ssd me kurulu ssd m de orda gozukmuyor yanı boot ssd de ilk sırada degıl.Acaba sorunumun temel sebebi bu mudur? @HG07

Son düzenleme:
KS

jote

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
1679331561721.png
buda disk yonetımı kısmı bıraz sallamasyon yaptım ama hatalar varsa belırtırsenız duzletecegım
1679331590179.png

KS

jote

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
suan da seceneklerı ıyıce daralttım problem ramlerde degıl slotta da degıl csm yı dısabled dan enablede alınca da aynı olaylar oldu.Sorum su wındows ssd de kurulu ben bootu ssd de başlatmadıgım ıcın mı boyle oluyor .Hdd de windows yok ama boot onda suan.Acaba boot u ssd ye alabilirsem duzelır mı nasıl alırım oraya bootu gozukmuyor bıle yukarıda attıgım fotograflarda.Ayrıca sımdı ben hdd yı cıkartırsam boot hdd oldugu ıcın sıstem başlamıcak buyuk ıhtımal.Benım acılen boota ssd yı almam lazım nasıl alırım acaba @HG07

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
600
suan da seceneklerı ıyıce daralttım problem ramlerde degıl slotta da degıl csm yı dısabled dan enablede alınca da aynı olaylar oldu.Sorum su wındows ssd de kurulu ben bootu ssd de başlatmadıgım ıcın mı boyle oluyor .Hdd de windows yok ama boot onda suan.Acaba boot u ssd ye alabilirsem duzelır mı nasıl alırım oraya bootu gozukmuyor bıle yukarıda attıgım fotograflarda.Ayrıca sımdı ben hdd yı cıkartırsam boot hdd oldugu ıcın sıstem başlamıcak buyuk ıhtımal.Benım acılen boota ssd yı almam lazım nasıl alırım acaba @HG07
Valla bilemiyorum dediğiniz ilginc, harddiski sökün, sıfırdan usb ile kurulum yapın bence, hddyi ssdye kopyalamışsınız falan, kopyalarken disk adında fln bi sıkıntı çıkmış olabilir.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri