BIOS USB Ayarları

Emircan Eren

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hayırlı Pazarlar Hocalarım . 
Laptopuma Sıfırdan Ubuntu Kurmak İstiyorum Windows çok zorlamaya başladı .
RUFUS ile ISO Dosyasını biçimlendirdim : MBR Bölüm Düzeni / BIOS Yada UEFI için / FAT32 Ayarları ile .

Sorunum ise şu : BIOS'tan USB'mi Görüyor 1. Sıraya Alıyorum Ancak Boot Manager'den seçemiyorum çünkü görünmüyor .
Ayrıca 1. Sıraya Alsamda Windows'a atıyor . 
Zaten BIOS ve Rufus ayarlarımı Fotoğraf Olarak Aşağıya Koyuyorum . (Rufus SS'i Videodan Alıntı Ancak Aynı Ayarlar Bendede Var)

9aXM0Q.jpg

qdq6VW.jpg

MVYNma.jpg

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Öncelikle 2 şekilde hazırlayabilirsin eğer RUFUS işe yaramadıysa bu anlatacağım yöntemi deneyebilirsin.

PowerISO yazılımını indir ve kur sonra programı aç ve Araçlar sekmesine tıkla Create bootable USB drive 'a tıkla ve uyarı gelirse Tamam de ve açılan pencerede Image file kısmına tıkla ve Ubuntu ISO dosyasını seç ve bir alt seçenekten USB sürücünü seç ve Settings kısmından Write method kısmını Raw write seç ve Start 'a bas hepsi bu kadar. Birde böyle dene.

KS

Emircan Eren

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Öncelikle 2 şekilde hazırlayabilirsin eğer RUFUS işe yaramadıysa bu anlatacağım yöntemi deneyebilirsin.

PowerISO yazılımını indir ve kur sonra programı aç ve Araçlar sekmesine tıkla Create bootable USB drive 'a tıkla ve uyarı gelirse Tamam de ve açılan pencerede Image file kısmına tıkla ve Ubuntu ISO dosyasını seç ve bir alt seçenekten USB sürücünü seç ve Settings kısmından Write method kısmını Raw write seç ve Start 'a bas hepsi bu kadar. Birde böyle dene.

Hangi Ayarlar ile çalıştiriyim hocam BIOS'ta ?

Hocam dediğiniz gibi yaptım BIOS'ta görünüyor ancak kaydedip çıktığımda Windows'a atıyor . Sanırım BIOS'tan ayar yapmam lazım . Hangileri acaba attığım fotoğraflardan .

Hocam dediğiniz gibi yaptım BIOS'ta görünüyor ancak kaydedip çıktığımda Windows'a atıyor . Sanırım BIOS'tan ayar yapmam lazım . Hangileri acaba attığım fotoğraflardan .

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
BIOS ayarlarında BOOT sekmesine gel ve Secure Boot Control ayarını Disable yap sonra Load Legacy OPROM ayarına Enable yapıp Boot Mode kısmını UEFI yap sonra BOOT sırasına USB 'yi 1. sıraya al ve EXIT sekmesinden Save & Exit yani kaydet ve çık yap sonra bir deneme yapabilirsin. İşe yaraması gerek. Bu yazdığım ayarların bazıları BIOS versiyonuna göre değişir bazıları Security sekmesinde olabilir.

KS

Emircan Eren

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam Makine eski(2013) dediğiniz ayarların bazıları yok . BOOT kısmında 1 den 8'e kadar USB HDD vb atamaları var .

Sadece Main Menüsünde
Secure BOOT Option (Disabled)
CSM Support (NO)
BIOS LEVEL USB (ENABLED)
UEFI BOOT (ENABLED)

Bu 4 ayar var ekstra olarak Advanced kısmında
SATA MODE - AHCI/IDE seçimi var AHCI seçili
Bunların hangilerini nasıl ayarlamak lazım

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
İlk mesajınıjdaki fotoda ,USB mi görüyor yazmışsınız.USB HDD yi mi kasttettiniz.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
CSM Support kısmını YES yapıp tekrar USB 'niz ile BOOT etmeyi deneyin. Ayrıca USB diskinizin adı her ne ise onu 1. sıraya alın birinci sırada değil USB diskiniz resimlerde.

KS

Emircan Eren

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Olmadı hocam USB HDD'yi 1'e atadim olmadi. BOOT Managerde gözükmüyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
USB HDD dediğiniz değildir. Genelde USB 'ye verilen adın aynısı olur ve listede yoksa kullandığınız USB ile alakalı olabilir. USB 'niz 2.0 / 3.0 hangisi, anakartınız eski 2.0 soket kullanıyordur. Eğer USB 'niz 3.0 ise BOOT sekmesinde gözükmemesinin sebebi budur. Buda değilse farklı bir USB hazırlama yöntemi deneyelim.

KS

Emircan Eren

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
USB HDD dediğiniz değildir. Genelde USB 'ye verilen adın aynısı olur ve listede yoksa kullandığınız USB ile alakalı olabilir. USB 'niz 2.0 / 3.0 hangisi, anakartınız eski 2.0 soket kullanıyordur. Eğer USB 'niz 3.0 ise BOOT sekmesinde gözükmemesinin sebebi budur.

Hocam Anakartta 2.0 ve 3.0 Girişide var ikisi ilede denedim olmadı . 
USB Biçimlendirme vb sorunu varmı diye Masaüstü PC'de baktım sıkıntı çıkmadı yükleme ekranı geldi direkmen

ugur.gozaydin' Alıntı:
USB HDD dediğiniz değildir. Genelde USB 'ye verilen adın aynısı olur ve listede yoksa kullandığınız USB ile alakalı olabilir. USB 'niz 2.0 / 3.0 hangisi, anakartınız eski 2.0 soket kullanıyordur. Eğer USB 'niz 3.0 ise BOOT sekmesinde gözükmemesinin sebebi budur. Buda değilse farklı bir USB hazırlama yöntemi deneyelim.

Hocam sorunu çözdüm Shift + 1 yaparak kilitdi çözdüm sanırım kitlemişim  :) . 
Yardımlarınız için sonsuz teşekkür ederim  :)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Başka bir yazdırma biçimi ile deneyelim. Aşağıdaki kodları CMD (Komut istemini) yönetici olarak çalıştırıp yazar mısınız. Başlat kısmından bulabilirsiniz CMD 'yi her satırda ENTER tuşuna basıp işlemin tamamlanmasını bekleyin. select disk # bu kısımdaki # bu işaret yerine list disk komutundaki disk listesinde USB 'nizin numarası ne ise onu yazın boyutundan anlayabilirsiniz. Genelde en son numara olur.

diskpart
list disk
select disk #
clean
create partition primary
select partition 1
active
format quick fs=fat32
assign
exit

İşlemler tamamlanınca indirdiğiniz ISO dosyasının içindekileri USB içine kopyalayın ve kopyalama bitince USB hazır olmuş olacak tekrar BOOT etmeyi deneyin. Windows 8 veya 10 kullanıyorsanız ISO dosyasını Windows gezgini ile açabilirsiniz yoksa daha önce indirdiğiniz PowerISO yazılımını kullanabilirsiniz açmak için ISO 'yu.

Sorunun çözüldüğüne sevindim kilitme fonksiyonunu atlamışım. Eski kartlarda genelde olan bir fonksiyondur. Başka sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırız.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri