Blender vs 3DS Max vs Maya vs ZBrush

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

prokaan78

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
6
Öncelikle bu programlardan herhangi birisi kağıda elle çizim yeteneği gerektiriyor mu? Gerektiriyorsa ne kadar? Matematik gerektiriyor mu bir de?
Bu konuya yabancıyım o yüzden sordum.

Sıfırdan 3D obje, karakter vs modelleme öğrenmek istiyorum bunun için kurslara bakıyorum ama bir ton program var. Programın ücreti önemli değil.

Üniversite okuyorum ve 1 yıl boyunca bu dediğim programlardan birinde iyice çalışıp kendimi geliştirdikten sonra belli sitelerde hizmet vermek ek gelir kazanmak istiyorum okurken. Yani mesela birisi bana şunları yap der yaparım para ödemesi yapar gibi. Özellikle oyun sektöründe bu çok kullanılıyor bilirsiniz. Bu tarz ek gelir işi için ve ileride de işsiz kalma ihtimaline karşın bir şirkette çalışabilmem için hangi programda ustalaşmalıyım sizce?

Genellikle Maya öneriyorlar profesyonel filmlerin çoğunda kullanıldığı için ama buradan da sorayım.
Blender ise daha çok eğlenceli ve rahat aynı zamanda da sürekli gelişen bir programmış sanırım ama profesyonel bir iş için 3DS Max veya Maya diyorlar.

• Bilgisayarım Ryzen 5 2600.
  • RX 570.
  • 16 GB RAM.
  • Az çok yeteceğini düşünüyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Cvp: Blender vs 3DS Max vs Maya vs ZBrush

ZBrush yazılımı karakter çizim özellikleri barındırdığından bu tür modellemeler yapacaksanız ve ekipmanınız varsa yani modellemek için modelleme tableti ve kalemi çizim aşamasını el yeteneğinizi kullanarak daha hızlı ve detaylı yapabilirsiniz. Bunun dışında diğer yazılımlar daha çok Klavye + Mouse odaklı programlardır.

Karakter dizaynı için Maya ve ZBrush daha iyidir. 3ds Max yazılımı daha çok diğer türde objeler modellemek amacıyla kullanılır. Blender ise Max gibi ama Maya/ZBrush gibi yazılımlarında ortak kullanım özelliklerini barındıran biraz karma bir yazılımdır. Zaten bedava kendisi.

Yapacağınız işe bağlı programlar değişir. Örnek mimari bir işte çalışacaksanız plan aşamasında AutoCAD gibi yazılımlar ve modelleme aşamasında, SketchUp ve ArchiCAD gibi yazılımlar modellemede kullanılır. Render için genelde Lumion kullanılıyor.

Eğer mekanik modelleme yapacaksanız genelde SolidWorks, Inventor, Revit, AutoCAD gibi yazılımlar kullanılıyor.

Eğer karakter modelleme üzerine bir iş yapacaksanız Film veya Oyun fark etmez ZBrush, MAYA, Cinema 4D, Modo kullanılıyor en çok.

Eğer diğer tarzda her türlü obje modelleme ve animasyon işleri yapacaksanız, Maya, 3ds Max, Blender, Houdini en çok kullanılan yazılımlardan bazılar.ı

KS

prokaan78

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
6
RE: Cvp: Blender vs 3DS Max vs Maya vs ZBrush

ugur.gozaydin' Alıntı:
ZBrush yazılımı karakter çizim özellikleri barındırdığından bu tür modellemeler yapacaksanız ve ekipmanınız varsa yani modellemek için modelleme tableti ve kalemi çizim aşamasını el yeteneğinizi kullanarak daha hızlı ve detaylı yapabilirsiniz. Bunun dışında diğer yazılımlar daha çok Klavye + Mouse odaklı programlardır.

Karakter dizaynı için Maya ve ZBrush daha iyidir. 3ds Max yazılımı daha çok diğer türde objeler modellemek amacıyla kullanılır. Blender ise Max gibi ama Maya/ZBrush gibi yazılımlarında ortak kullanım özelliklerini barındıran biraz karma bir yazılımdır. Zaten bedava kendisi.

Yapacağınız işe bağlı programlar değişir. Örnek mimari bir işte çalışacaksanız plan aşamasında AutoCAD gibi yazılımlar ve modelleme aşamasında, SketchUp ve ArchiCAD gibi yazılımlar modellemede kullanılır. Render için genelde Lumion kullanılıyor.

Eğer mekanik modelleme yapacaksanız genelde SolidWorks, Inventor, Revit, AutoCAD gibi yazılımlar kullanılıyor.

Eğer karakter modelleme üzerine bir iş yapacaksanız Film veya Oyun fark etmez ZBrush, MAYA, Cinema 4D, Modo kullanılıyor en çok.

Eğer diğer tarzda her türlü obje modelleme ve animasyon işleri yapacaksanız, Maya, 3ds Max, Blender, Houdini en çok kullanılan yazılımlardan bazılar.ı

Belli siteler üzerinden insanların istediği nesne veya her neyse çizip onlara atmak istiyorum.Karakter modelleme başlangıç için biraz daha zormuş onu şimdi yapmayacağım.
2D veya 3D (karar veremedim ama 3D daha çok tutuluyor sanırım) Obje modelleme,Reklam panosu tasarımı vb şirketlerin sizden isteyebileceği tasarım işleri için kullanacağım.  Dolayısıyla mimarlık tarzı şirketlerin işleriyle ilgim yok.Daha çok sanırım freelancer oluyorum mesela bağımsız oyun şirketlerine onların istedikleri nesneler silahlar vs vs 3d herşeyi satmak veya onlarda onu yapmak için kısa süreliğini çalışmak falan işte.

Bu nedenle bana Maya, 3ds Max, Blender, Houdini önermiş oluyorsunuz.Ben de açıkçası Maya, 3dsmax ve blender arasında kaldım.Zamanın dev film şirketlerinin büyük bir kısmı MAYA kullanıyormuş.Normal şirketler ne kullanıyor bilmiyorum.Yani en evrensel olanı kullanmam benim iş bulabilmem için daha iyidir diye düşünüyorum ama en evrensel hangisi bilmiyorum.Blender değil ona eminim blender biraz daha freelancerlar içinmiş şu zamanlarda sanırım

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Blender ile başlayabilirsiniz. Bedava ve içeriği fazla.

Ben 3ds Max kullanıyorum bana daha kolay geliyor ve neredeyse her şeyi yapabiliyorum. Maya genelde film ve animasyon endüstrisinde kullanılıyor. Benzer şekilde 3ds Max yazılımının da şirket kullanımları fazla. Bu 2 yazılımda iş olanağı daha fazla olacaktır evet onu soruyorsanız. Houdini yazılımını biraz daha arka planda bırakın.

KS

prokaan78

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
6
RE: Cvp: Blender vs 3DS Max vs Maya vs ZBrush

ugur.gozaydin' Alıntı:
Blender ile başlayabilirsiniz. Bedava ve içeriği fazla.

Ben 3ds Max kullanıyorum bana daha kolay geliyor ve neredeyse her şeyi yapabiliyorum. Maya genelde film ve animasyon endüstrisinde kullanılıyor. Benzer şekilde 3ds Max yazılımının da şirket kullanımları fazla. Bu 2 yazılımda iş olanağı daha fazla olacaktır evet onu soruyorsanız. Houdini yazılımını biraz daha arka planda bırakın.

Peki hocam 3ds max ile yaptığınız ürünleri, isterseniz insanlara ücretsiz de olsa paralı da olsa satabilme imkanınız var mı ? 
yani bu iş sanatsal zevk dışında hayatı devam ettirebilmek için de yapılabilir mi sizce ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Satış siteleri var evet. Ben turbosquid adresinde satış yapıyorum. Tabi para aktarımı için aracı firma kullanıyorum Payoneer firmasını. Biraz fazla yoğun olduğumdan çok model koyamadım siteye ama 3 satış yaptım. Ancak belli bir limit üzerine çıkmadan para transferini Payoneer firmasından aktaramıyorsunuz. Bu yüzden daha para çekmedim. 1 yılı biraz geçti. Çok aktif değilim uzun zamandır modellemede.

MrKoolTrix

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bu konuda Blender ücretsiz olarak en iyilerden biridir.
Zbrush organik modellemede mükemmel gibi görünüyor ama herhangi bir gelir elde etmek için anladığım kadarıyla lisans alınması gerekiyormuş.
Daha iyi çizimler yapabilmek için grafik tablet alınabilir. Fare ile çizim yapmak çok zor bir şey. Ben XP-Pen Deco 01 V2 graphic tablet aldım yaklaşık 2 senedir kullanıyorum gerçekten çok memnunum .

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri