Bu fan ekran kartına zarar verir mi?

MercimekAhmet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
Bu fan kasanın üstündeki diğer fan ile beraber ustte duruyordu. Bu fani kasanın içine biraz daha hava girmesini istediğim için alt tarafa aldım. Islemci sıcaklığında biraz düşme de fark ettim. Bu fan direkt ekran kartının iki fanından birine üflüyor. Ekran kartına yada fanlarına bir zararı olur mu? Yoksa ustte diğerinin yanında kalması daha sağlıklı mi olur?

Ekli dosyalar

• 20220807_142448.jpg
    20220807_142448.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 37

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,761
Bu fan kasanın üstündeki diğer fan ile beraber ustte duruyordu. Bu fani kasanın içine biraz daha hava girmesini istediğim için alt tarafa aldım. Islemci sıcaklığında biraz düşme de fark ettim. Bu fan direkt ekran kartının iki fanından birine üflüyor. Ekran kartına yada fanlarına bir zararı olur mu? Yoksa ustte diğerinin yanında kalması daha sağlıklı mi olur?
Hocam bi sorun olur mu bilmiyorum ama üste yerinde kalması daha iyi olur gibi.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Ekran kartın neden yansın ? Sticker alta gecelek şekilde montajla havayı yukarı üflesin , ekran kartın daha serin çalışsın. Sorun olacak bir durum yok . Yanmalık hiçbir durum yok :ROFLMAO:

KS

MercimekAhmet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
Ekran kartın neden yansın ? Sticker alta gecelek şekilde montajla havayı yukarı üflesin , ekran kartın daha serin çalışsın. Sorun olacak bir durum yok . Yanmalık hiçbir durum yok :ROFLMAO:
Oradan gelen hava ekran kartına zarar verebilir diye düşündüm bundan dolayı alta koymak istemedim.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Oradan gelen hava ekran kartına zarar verebilir diye düşündüm bundan dolayı alta koymak istemedim.
Hava ekran kartına neden zarar versin dostum ? Kaç cfm o fan 8000 mi ? . Kasa üreticileri vida yuvası yapıyor 120x 2 şeklinde o bölgeye , ekran kartı ısınanlar 2-3 derece düşürmek için fan takabilsin diye. Inno 3d 3060 ise zaten soğuk çalışmıyor o fan , 2 sini de ekran kartına hava üfleyecek şekilde montajla daha iyi sonuç alırsın.

KS

MercimekAhmet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
Bu şekilde monteledim.

Ekli dosyalar

• 20220807_144551.jpg
    20220807_144551.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 24
  • 20220807_144558.jpg
    20220807_144558.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 24

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,761
Hocam ters koyulursa sorun olabilir mi diye düşündüm de iş yerinde fanlar ters dönmesin diye tutturuyorum içini temizlerken.

KS

MercimekAhmet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
Hava ekran kartına neden zarar versin dostum ? Kaç cfm o fan 8000 mi ? . Kasa üreticileri vida yuvası yapıyor 120x 2 şeklinde o bölgeye , ekran kartı ısınanlar 2-3 derece düşürmek için fan takabilsin diye. Inno 3d 3060 ise zaten soğuk çalışmıyor o fan , 2 sini de ekran kartına hava üfleyecek şekilde montajla daha iyi sonuç alırsın.
Pek kaliteli bir fan değil ihtiyacım var diye uyguna bulup almıştım. Kasada böyle bir boşluk var buraya koyabilirim bir adet az önceki şekilde sanırım. Ekran kartı ağır oyunlarda 70 i geçmedi hiç. İşlemci sıcaklığını biraz düşürmek istiyorum açıkçası. O biraz fazla ısınıyor ryzen master stres testinde 80 i gördü.

Ekli dosyalar

• 20220807_144735.jpg
    20220807_144735.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 12

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
İşlemcin nedir? Ekran kartının sıcaklıkları normal . Fanlar yukarıya doğru montajlanmış. Aynısından aşşağı da alınıp montajlanabilir. Hava soğutman kaliteli bir model değil muhtemelen çin işi. Sıcaklıklara etkisi olumsuz olacaktır.

KS

MercimekAhmet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
İşlemcin nedir? Ekran kartının sıcaklıkları normal . Fanlar yukarıya doğru montajlanmış. Aynısından aşşağı da alınıp montajlanabilir. Hava soğutman kaliteli bir model değil muhtemelen çin işi. Sıcaklıklara etkisi olumsuz olacaktır.
Snowman t6 ultra, stok soğutucuya göre daha çok iş yapıyor ve öneriliyor diye almıştım. İşlemci r5 3600. Cbp kapatıp cpu ratiodan işlemci hızını sabitleyince sıcaklık değerleri düşüyor. Açık olması mı daha sağlıklı olur yoksa hızı sabitleyip voltajı kısmak mi daha sağlıklı olur karar veremedim. Yeni bir konu açmak gerekli sanırım bunun için.

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Snowman t6 ultra, stok soğutucuya göre daha çok iş yapıyor ve öneriliyor diye almıştım. İşlemci r5 3600. Cbp kapatıp cpu ratiodan işlemci hızını sabitleyince sıcaklık değerleri düşüyor. Açık olması mı daha sağlıklı olur yoksa hızı sabitleyip voltajı kısmak mi daha sağlıklı olur karar veremedim. Yeni bir konu açmak gerekli sanırım bunun için.
İşlemcinin hızını sabitlemeseniz bile soğutucu kaliteli çok fazla ısınmaz ki. Testte 80 görmüş olabilir o en maksimum ısıyı veriyor oyun içinde ne aldığın önemli.

KS

MercimekAhmet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
İşlemcinin hızını sabitlemeseniz bile soğutucu kaliteli çok fazla ısınmaz ki. Testte 80 görmüş olabilir o en maksimum ısıyı veriyor oyun içinde ne aldığın önemli.
Arkada sadece discord açık 42 derece şuan normal midir bu soğutucuya göre? Termal macunu bugün sürdüm.

Son düzenleme:

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Aslında iyi gibi ama 40 ın altında olması mümkün olabilirdi gibi geliyor bana.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Arkada sadece discord açık 42 derece şuan normal midir bu soğutucuya göre? Termal macunu bugün sürdüm.
Gayet normal , T6 ultra hiçbir zaman önermediğim , kalitesiz , sesli ve kısa ömürlü. Ucuz alacağım diye kaliteden kısmanın manası olmadığını düşünüyorum. Bu yorumlarım bir kenara , bütçe ona elvermiştir o alınmıştır anlarım . Ama yine de çok 80 derece. İşlemcideki tüm ayarlar açıkken dahi 75 i geçmemesi gerekiyor. Montajından emin misiniz?

KS

MercimekAhmet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
Gayet normal , T6 ultra hiçbir zaman önermediğim , kalitesiz , sesli ve kısa ömürlü. Ucuz alacağım diye kaliteden kısmanın manası olmadığını düşünüyorum. Bu yorumlarım bir kenara , bütçe ona elvermiştir o alınmıştır anlarım . Ama yine de çok 80 derece. İşlemcideki tüm ayarlar açıkken dahi 75 i geçmemesi gerekiyor. Montajından emin misiniz?
Montajından eminim ama siz boyle diyince şüphe duymaya başladım :D Fanların ikisi de aynı yönde çıkartmalı kısım gördüğüm kısım öbürnde çıkartması kısım içeri bakıyor doğru değil mi?

MAO

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
62
Snowman T6 ve T5 fiyatına göre güzel soğutucular aslında 200 lira bandında gayet iş görür kendimde T5 kullanıyorum coolermaster cryofuse termal macunla oyunlarda yaz sıcaklarında bile 50 dereceyi geçmiyor. Kalitesiz olduğunu düşünmüyorum, kaliteli termal macun iyi bir fan ayarı ve hava akımı sağlıklı bi kasada kimseye sorun çıkarmaz.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri