Bu ülke niye böyle (içimi döküyorum)

itsdanger

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ya arkadaşlar bu gün dışarı çıktım, manava girdim ilk önce annem bir şeyler istemişti 2 nar 10 tane falan da mandalina. sonra markete girdim bir cips 12 TL neyse aldım cipside sonra 2 çikolata 1de bisküvi aldım eve geldim, dışarı çıkarken cebimdeki 100 liradan kalan 30 lirayla bakıştım uzun uzun içimden sövdüm tabi bazı şahıslara. bu ülke niye böyle arkadaşlar gelin içimizi dökelim. normalde durumumuzda iyi yani ama insan ister istemez sinirleniyo niye daha ucuz değil diye, onlar niye bizden daha ucuza alıyo diye (diğer ülkeler) "yeter artık arkadaş seçim gelsinde kurtulalım" demek istiyor içim ama muhalefette kötü onlarada güvenilmiyorki napıcaz be arkadaşlar...

Wrotch

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
608
Bu fiyat pahalılığın tek sebebi enflasyon. Gün geçtikçede daha kötü hal alıyor. Paramız değersizleşiyor fakat herşeyin fiyatı 2x artıyor. Asıl film yılbaşından sonra başlayacak bu daha fragman.

Senolix

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
Sadece hükümeti suçlamak yersiz olur ülkede disiplin yok konu sadece pahalılıkta değil güvenlik önüne gelen sabıka kaydı olan etrafta rahat rahat dolaşıyor daha geçen alkollü sürücü ehliyeti alınmış yolda yürüyen merdivenlere doğru yürüyen bir kadına çarpıyor duvara sıkıştırıyor bu konu haber olmasaydı belki de onu da serbset bırakcaklardı adamın ehliteti alınmış 3 ay önce mi ne adam tekrar alkollü ehliyetsiz yola çıkıyor makas atıyor daha bir sürü konusu var böyle uzar gider disiplin yok cezaların caydırıcılılığı yok herkes kendi kafasına göre takılıyor.

Taksi mevzusu başka bir olay uber vardı ucuzdu insanlar onu kullanıyordu kapattılar ne alaka ? müşterinin tercihi illa taksiye binmek mi zorunda ? Şimdi bu scooterler var bana göre onlarda pahalı ama kullanmak isteyen kullanıyor kişinin kendi tercihi şimdi onun mevsuzu patlak vermiş durumda devletin denetiminin iyi olması gerektiğini düşünüyorum ama sadece düşünüyorum :) Umarım daha iyi günlerimiz olur

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
Bu ülkeden adam olmaz, biz üretirsek daha pahalıya gelir, yurtdışından daha ucuza almak varken neden kendimiz üretelim...
Yıllardır bunları sayıklayanlar yüzünden ekonomimiz sürekli geriye gitmekte.
Üretmiyoruz ki! (Üretiyoruz da tükettiğimizden kat be kat az üretiyoruz)
Hep tüketiyoruz.
Basit bir yapıda ev ekonomisi düşünün. Para eve her ay 20 bin TL giriyor, ama sürekli 30 bin TL çıkıyor. Her ay 10 bin TL kredi kullanılıyor açığı kapatmak için. Bu ev ekonomisi duvara toslamaz mı? Ülkemizin ekonomi özeti budur.

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Hepsi birbirinden kötü biri gider daha kötüsü gelir. Yaşım tutsa aday olucam o derece. Tek çare biziz artık.

XXL

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
357
aras kargo kardeşim aç kapıyı

Canbulu2123

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
286
Celladına aşık olmuşsa bir millet
İster ezan, ister çan dinlet
İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet Müstehaktır ona her türlü zillet.

Bizim milletimizi anlatan daha iyi bir söz,şiir var mıdır? Sanmam.

Buraqq

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
336
Celladına aşık olmuşsa bir millet
İster ezan, ister çan dinlet
İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet Müstehaktır ona her türlü zillet.

Bizim milletimizi anlatan daha iyi bir söz,şiir var mıdır? Sanmam.
Başka türlü anlatılamaz hocam tam oturmuş.

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Asgari en az 20k olmalı şuan, tabi fiyatlar atmayacak diye düşünürsek. Mesela G.Kore'nin asgarisi 1.8 milyon won Tr ye çevirsek 23-24k civarı yapıyor. Bizimde en az 20k asgariye ihtiyacımız var.

Canbulu2123

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
286
Fiyatlar stabil kalırsa en az o kadar olması gerekiyor. Ama öyle bir şey mümkün değil maalesef.
Bundan bağımsız olarak asgari ücretin arttırılması da saçmasapan bi olay fakat milletimiz sanıyor ki eline çok para geçince ekonomimiz iyi oluyor. Boş kalabalık oluşuyor. Senin paranın dünyada bı değeri yok. Bunu anlamamak için kendini zekânı zorlamaman lazım. Yine celallendim fena şekilde :D Çok üzülüyorum ya bu duruma.

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Fiyatlar stabil kalırsa en az o kadar olması gerekiyor. Ama öyle bir şey mümkün değil maalesef.
Bundan bağımsız olarak asgari ücretin arttırılması da saçmasapan bi olay fakat milletimiz sanıyor ki eline çok para geçince ekonomimiz iyi oluyor. Boş kalabalık oluşuyor. Senin paranın dünyada bı değeri yok. Bunu anlamamak için kendini zekânı zorlamaman lazım. Yine celallendim fena şekilde :D Çok üzülüyorum ya bu duruma.
Evet, eğer a*pt*l bir milletin varsa çok şanslısın. İnsanlar asgariye zam gelmesi iyi bir şey sanıyor. Asgariye 10₺ zam gelse ürünlere 12₺ zam geliyor.

Canbulu2123

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
286
Evet, eğer a*pt*l bir milletin varsa çok şanslısın. İnsanlar asgariye zam gelmesi iyi bir şey sanıyor. Asgariye 10₺ zam gelse ürünlere 12₺ zam geliyor.
Maalesef elden de bir şey gelmiyor şimdilik.

Ben bu konudan başka bir şeye daha değinmek istiyorum. İstanbul'da o üzücü olay yaşandıktan sonra forumda bir konu açılmıştı. Başlığını tam hatırlayamıyorum fakat başsağlığı dilenen bir konuydu yani. Belki başka yerlere çekilmiş olabilirdi konu sınırların açık olması gibi gibi. Sonrasında konu kapatıldı. Bu duruma üzüldüm, tamam burası bı teknoloji forumu ama biz orada konuşmayalım burada konuşmayalım nerede konuşalım hocam? Konuşmaya konuşmaya nereye kadar? Sürekli bu tarz konular da açılmıyor zaten.
Haksız da olabilirim, kabul edebilirim bu durumu önemli değil. Tam anlatamadım fakat anlaşılabileceğini düşünüyorum.

Buraqq

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
336
Asgari ücret 20k ekmek 30 tl beyler(!)
Kimse bilmiyor ki 20k kazanınca da o zamanlar geçinmeyeceğini.

zapkiiiinus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
22
bu saatten sonra hiçbir şey düzelmez ya böyle yaşamaya alışacaksınız 1 ev 1 araba için yıllarınızı vereceksiniz ya da kafanızı kullanacaksınız farklı coğrafyalar keşfedeceksiniz. Kafayı kullanmak bulunduğunuz coğrafya içinde geçerli.

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
bu saatten sonra hiçbir şey düzelmez ya böyle yaşamaya alışacaksınız 1 ev 1 araba için yıllarınızı vereceksiniz ya da kafanızı kullanacaksınız farklı coğrafyalar keşfedeceksiniz. Kafayı kullanmak bulunduğunuz coğrafya içinde geçerli.
Yazılım mühendisi olup Londra'ya gitmeyi planlıyorum. Tr de hakkımı vermezler büyük ihtimal.

Son düzenleme:

KyperZ

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
bence paranın çok ve boş değil de az ve öz olması lazım gibi

Fake God

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
119
Bir ülkede enflasyon varsa her zaman halk ezilir. Diğer ülkelerin %10 enflasyonuna halkının tepki vermesi bu yüzden. Her ülkenin açıkladığı enflasyon gerçek enflasyonun altındadır dolayısı ile halkın fakirleşmesi ile sonuçlanır. Bizim ülkede zam nedir onu bile bilmiyor halkımız. Ülkede maaşlara yapılan sözde zam aslında enflasyon farkı. Zam dediğin enflasyon üzerinde yapılan ve alım gücünü arttıran artıştır. Yıl başında aldığın mal ile yıl sonunda aldığın mal arasında fark var ise kardeşim bir güzel öpülüyorsun demektir. O arada alamadığın mala karşılık gelen tutar birinin cebine giriyor demektir. Aldığın aracın, evin veya malın Türk Lirası cinsinden değerlenmesi aslında senin alım gücünü düşüyor farkında değilsin.

Örnek olarak bir yılda aldığın ücret 1 birimden 2 birime çıktı diyelim(%100). Ama örneğin araçlar 3 kat arttı. Bu durumda sene başında 1 birim ücreti olan arabanı satıp 2 birim ücreti olan aracı alırken 1 birim ücret ödeyecektin. Yeni durumda ise aracın 3 birim,alacağın araç ise 6 birim ücret oldu. Aradaki fark 3 birim. Senin maaşın 2 birim oldu. 1 birim ücret eksik kaldı. Baya değerlenmiş aracın cidden. Güzel öpülmüşsün.

Emin olun ülkemizde küçük işletmeler hariç işçi ücretleri satılan ürün fiyatını neredeyse hiç etkilemez. Şirket tüm işçilerin maaşını 2 katına çıkarsa edeceği kar o kadar ufak düşüyor ki aklınız almaz. Ben hesaplıyorum tasarladığım ürünün maliyetinin ne olduğunu ve kaça satmamız gerektiğini. Hammadde ve işletme giderlerine göre işçilik ücreti hiçbirşey bizim ülkede. Alın bu bilgiyi ne yaparsanız yapın artık :)

Peki firmalar neden ücret artışı yapmaz. Çünkü aradaki farkı patron alır. Ülkedeki insanların birlikte tek söz yada amaç için birleştiğini gördünüz mü siz hiç? Boşuna mı kutuplaştırıyorlar insanları.

Bu sözümü kimseyi küçültmek için söylemiyorum fakat seçtiğiniz insanlar belli bir süre sözleşmeli çalışan aslında. Bu insanlar sizi düşünmek, sizi daha iyi yerlere getirmek için oradalar. Orada durmak için de size muhtaçlar. Normalde onların size kul köle olması gerekirken bizim halkımız onlara kul köle oluyor. Bu da ilginç bir durum.

Kısacası ülkeyi kim yönetirse yönetsin halk birlik olmadığı, herkes sadece kendini düşündüğü sürece bu iş böyle gider.

Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri