Bu ülke niye böyle (içimi döküyorum)

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Bir ülkede enflasyon varsa her zaman halk ezilir. Diğer ülkelerin %10 enflasyonuna halkının tepki vermesi bu yüzden. Her ülkenin açıkladığı enflasyon gerçek enflasyonun altındadır dolayısı ile halkın fakirleşmesi ile sonuçlanır. Bizim ülkede zam nedir onu bile bilmiyor halkımız. Ülkede maaşlara yapılan sözde zam aslında enflasyon farkı. Zam dediğin enflasyon üzerinde yapılan ve alım gücünü arttıran artıştır. Yıl başında aldığın mal ile yıl sonunda aldığın mal arasında fark var ise kardeşim bir güzel öpülüyorsun demektir. O arada alamadığın mala karşılık gelen tutar birinin cebine giriyor demektir. Aldığın aracın, evin veya malın Türk Lirası cinsinden değerlenmesi aslında senin alım gücünü düşüyor farkında değilsin.

Örnek olarak bir yılda aldığın ücret 1 birimden 2 birime çıktı diyelim(%100). Ama örneğin araçlar 3 kat arttı. Bu durumda sene başında 1 birim ücreti olan arabanı satıp 2 birim ücreti olan aracı alırken 1 birim ücret ödeyecektin. Yeni durumda ise aracın 3 birim,alacağın araç ise 6 birim ücret oldu. Aradaki fark 3 birim. Senin maaşın 2 birim oldu. 1 birim ücret eksik kaldı. Baya değerlenmiş aracın cidden. Güzel öpülmüşsün.

Emin olun ülkemizde küçük işletmeler hariç işçi ücretleri satılan ürün fiyatını neredeyse hiç etkilemez. Şirket tüm işçilerin maaşını 2 katına çıkarsa edeceği kar o kadar ufak düşüyor ki aklınız almaz. Ben hesaplıyorum tasarladığım ürünün maliyetinin ne olduğunu ve kaça satmamız gerektiğini. Hammadde ve işletme giderlerine göre işçilik ücreti hiçbirşey bizim ülkede. Alın bu bilgiyi ne yaparsanız yapın artık :)

Peki firmalar neden ücret artışı yapmaz. Çünkü aradaki farkı patron alır. Ülkedeki insanların birlikte tek söz yada amaç için birleştiğini gördünüz mü siz hiç? Boşuna mı kutuplaştırıyorlar insanları.

Bu sözümü kimseyi küçültmek için söylemiyorum fakat seçtiğiniz insanlar belli bir süre sözleşmeli çalışan aslında. Bu insanlar sizi düşünmek, sizi daha iyi yerlere getirmek için oradalar. Orada durmak için de size muhtaçlar. Normalde onların size kul köle olması gerekirken bizim halkımız onlara kul köle oluyor. Bu da ilginç bir durum.

Kısacası ülkeyi kim yönetirse yönetsin halk birlik olmadığı, herkes sadece kendini düşündüğü sürece bu iş böyle gider.
Kısacası cahil bir toplum yönetiyorsan çok şanslısın. Bunun gibi biri avrupada olsaydı bırak 20 yılı anca bir seçim dayanırdı. Iq su 90 altı olanlar anında yok olsa ne güzel olurdu.

Fake God

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
119
Ülkede o kadar çok düzeltilmesi gereken şey var ki. Nedense hiçbirinin konusu bile açılmıyor. En büyük sorun gelir ve vergi adaletsizliği.

Gelir adaletsizliğini zaten tahmin ediyorsunuzdur pek üstünde durmayacağım. ( Ülkenin kayıtlı %40 çalışanı asgari ücretli, neredeyse %40 ı da asgari ücretle 2 asgari ücret arasına sıkışmış durumda. Kayıt dışıyla beraber Allah bilir ne kadar.)

Vergi adaletsizliği konusu ise çok ilginç. Ülkede neredeyse hiçbir kobi doğru vergi ödemiyor. Ülkede gelirden vergi alınamadığı için harcanandan alınıyor(Kdv, ötv v.b). Yani hükümet diyor ki ben kazandığınız parayı vergilendiremiyorum, vergiyi kaçırıyorsunuz. O parayı elbet harcayacaksınız o zaman bende aldığınız ürüne vergi koyarım oradan alamadığım vergiyi oradan alırım. Buna dolaylı vergi deniyor. Peki dolaylı vergi kime giriyor. Bildiniz maaşı almadan otomatik gelir vergisi kesilen arkadaşlara :) Ee bizim bakkal hüso, günde 100 kg tavuk döner satan köşedeki dükkan, sepetle alışveriş yaptığın alttaki manav onlar sana geçirdi haberin yok :) Git bak vergi levhasına asıyorlar duvarına senin ödediğin vergiden az mı çok mu. İlk sene açılış vergi yok. 2. sene 1000 tl vergi 3. sene zarar yine vergi yok :)

Gelişmiş ülkeler ise ne yapıyor. Bir kere vergi kaçırmak büyük suç. Yemez yani. Adamlar senin kazancına göre az yada çok vergisini alıyor. Sonra dışarda alacağın çoğu üründe diyor ki ben senin kazancından vergi aldım zaten birdaha neden alayım.

Bizde de bu vergisini otomatik veren arkadaşlara asgari geçim indirimi yapılıyor 200 300 lira :) Bu arkadaşta eskiden fiş doldurup vergi iadesi alırdı. 2 kez vergi veriyorsun diye bir kısmını bu arkadaşa iade ederdi hükümet. Ne gerek var dendi aylık 200 300 kdv iadesi alıyorsun işte. Olay o kadar komik ki 5500 kazansan da onu alıyorsun 100 bin kazansanda :)

Kısacası çok uzun işler bunlar. Bunları çözmek istese hükümet çözer. Ama ilk başta kıyamet kopar. Kolay mı vergi nedir bilmeyen adamlardan vergi toplamak. Oy vermezler seçilemezsin birdaha :) Güzel ülke torunuma kısmet olur inşallah =)

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
Bunun yerine geleceklerde aynı demeyi bırakırsak yeni nesille beraber gelicek farklı ve zevkli bir ülke görürüz.

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
En iyisi doğrudan demokrasi. Bizim toplumda nasıl olur muamma ama uygulanan ülkeler var diye biliyorum. Birilerinin bizi sömür- yönetmesine karşıyım

Qlay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
114
Düşünmek bence çözüm değil ben bıraktım gündemi haberi bırakın ilgilenmeyin şunu gördüm (her türlü haber ile ) bu ülkede kim varsa beynini yıkamaya çalışıyorlar bence. haber dinleyenleri görünce empoze edildiklerini görüyorum.
Bence herkes kendini yetiştirirse ülkede ilerlemiş olur.

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Düşünmek bence çözüm değil ben bıraktım gündemi haberi bırakın ilgilenmeyin şunu gördüm (her türlü haber ile ) bu ülkede kim varsa beynini yıkamaya çalışıyorlar bence. haber dinleyenleri görünce empoze edildiklerini görüyorum.
Bence herkes kendini yetiştirirse ülkede ilerlemiş olur.
Haklısın. Toplum ne kadar geriyse ülke o kadar geridedir.

oomer20

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
bu saatten sonra hiç bişeyin düzelmez eskiden 3 bin tl ye bilgisayar almayı düşünürdük şimdi 3 bin tl ye klavye alıyoruz

paladaddy

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
657
içini su anda dökmenı doğru bulmuyorum. çalışıp cabalayıp bellı bır makam mevkıye gelene kadar iç dökmeyı doğru bulmuyorum. makam mevkı sabhıbı olup içini dökersen ülkede yanlış giden seylerı değiştirebilirsin/değiştirebiliriz diye düşünüyorum

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri