CAT6 Kablo Çektim. Hız Sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

rfuruncu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar;

Turknet abonesiyim. ADSL internet kullanıyorum. Ankastre kutudan eve gelen kablo hem eski hemde 2-3 yerden ek vardı. cat6 kablo çektim o kablonun yerine. ama internet hızım ciddi anlamda düştü. normalde 14039 mbps ' e sabitlenmiş olup 6-7 mbps olacak şekilde kullanıyordum. ama cat6 kabloyu çektikten sonra 1041 kbps civarına düştü. bir yerde eksiklik avar ama nerde? Böyle bir durum? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Modem ile PC arasına bağladığın kablo sorun olabilir CAT6 kablo çektiğin için hatta modem ve PC arasında CAT5 kablo kullanıyor olabilirsin dönüşüm sonucu hız düşüşü olabilir. CAT6 Ethernet kablosu alıp deneyebilirsin veya sende ki kabloyu kontrol edebilirsin CAT5 mi CAT6 mı diye CAT5 ise dediğim olaydan dolayıdır. Bu linkten CAT6 kablolara bakabilirsin.

KS

rfuruncu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Modem ile PC arasına bağladığın kablo sorun olabilir CAT6 kablo çektiğin için hatta modem ve PC arasında CAT5 kablo kullanıyor olabilirsin dönüşüm sonucu hız düşüşü olabilir. CAT6 Ethernet kablosu alıp deneyebilirsin veya sende ki kabloyu kontrol edebilirsin CAT5 mi CAT6 mı diye CAT5 ise dediğim olaydan dolayıdır. Bu linkten CAT6 kablolara bakabilirsin.

modem den pc ye kablo bağlantısı yok. usb wifi alıcı var pc de. telefondan modem arayüzüne girip modem değerlerine bakıyorum 897 kbps e düştü. çektiğim kablo cat6 yaklaşık 40-41 metre kadar mesafesi var. daha iyi olmasını beklerken daha da kötü oldu.

Suphi Kart

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam bu tip kablolarda mesafe uzadıkça internet hızı düşüyor diye biliyorum. Yanlış mı doğrumu orasını bilemem fakat elinizde ki cat5 kabloyu geri takıp test etmenizi rica ediyorum. Eğer hızınız tekrar yükselir ise cat6 kablonuzda sorun vardır. Yada modeminiz cat6 kablosunu yüksek hızda desteklemiyordur.

KS

rfuruncu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Suphi Kart' Alıntı:
Hocam bu tip kablolarda mesafe uzadıkça internet hızı düşüyor diye biliyorum. Yanlış mı doğrumu orasını bilemem fakat elinizde ki cat5 kabloyu geri takıp test etmenizi rica ediyorum. Eğer hızınız tekrar yükselir ise cat6 kablonuzda sorun vardır. Yada modeminiz cat6 kablosunu yüksek hızda desteklemiyordur.

normal de eski tip 2 li telefon kablosu vardı. ankastre kutudan evin tesisatına gelen eski kablo gereğinden fazla uzun ve 3-4 yerinden ek yapılmış. yeni çektiğim cat6 ankastre den direk splitter a giriyor ordan modem e. evin tesisatını kullanmıyorum yani.

PCMaster' Alıntı:
Mesafe hizi düşürdüğü dogrudur ancak ev ici kullanimda buyuk bir dususe sebep olmaz. Kablo uclarini kontrol etmenizi tavsiye ederim.

mesafe dediğim gibi 40-41 metre gibi. yaptığım araştırmalar da 100 metre ye kadar sıkıntı olmayacağı yönünde. kablo uçları sağlam. firma dan hız güncellemesi istedim. birde splitter'ın modem ulaşılabilir hız a etkisi var mıdır? yarın splitter ı değişeceğim.

KS

rfuruncu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
PCMaster' Alıntı:
splitter sonuc olarak ınternetı ana hattan alıp dagıtan bir aparat egerkı bır arıza sorun varsa ıllahı hız dusumune sebep olacaktır. kablo uclarını kontrol ettınız mı

kablo uçları sağlam. sorun gözükmüyor. Turknet'ten kayıt oluşturdum yarın TT ekipleri gelip bakacaklarmış. sorun düzelirse burdan sonucu yazarım. en azından başka arkadaşlara fikir olmuş olur.

KS

rfuruncu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
PCMaster' Alıntı:
aynen oyle hocam geri dönüşlerinizi bekliyoruz. Teşekkürler.

şöyle bir durum fark ettim. ankastre kısmına MAVİBEYAZ-MAVİ renkli kabloları takmış usta. splitter kısmına da aynı renk. ama internette yaptığım araştırma da aşağıda ki gibi olması lazımmış. o sıralamaya göre biz yanlış renk kullanmışız. yanlış renk kullanımı böyle bir soruna sebep olur mu? 

FK2J5l.png
[/img]

KS

rfuruncu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
PCMaster' Alıntı:
tabiki olur onun için uçları sormuştuk zaten :D doğru dizilimde düzelecektir.

usta ya üzerine basa basa sordum renkler doğru mu diye. kardeş biz bu işi ilk defa yapmıyoruz dedi. bende ona güvenerek dizilim doğru dedim. bugün kendim baktım ama dediği gibi doğru değilmiş :)

ilgi ve alaka için teşekkür ederim. yarın doğru renkleri takıp sonucu buradan yazarım. hayırlı geceler.

KS

rfuruncu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
PCMaster' Alıntı:
Genel olarak bir kanı var ki bu herseferinde ayni sonucu veriyor. Egosuyla is yapan ustalar yanlış yapiyo :) guzel haberlerinzi bekliyoruz iyi forumlar

evet sorun renk dizilimden çıktı. TuruncuBeyaz- Turuncu yaparak internet sorunsuz şekilde geldi. hızım 8 mbit civarı. Turknet i arasam 15-16 mbit e sabitleseler altyapı kaldırır mı? modem arayüz bilgileri aşağıda. değerler nasıl? yükseltmem gereken neler var? birde PATH Modu Kısmında FAST yazıyordu ama şimdi İNTERLEAVED yazıyor. Bir sorun çıkarır mı?

ZNXbLj.png
[/img]

KS

rfuruncu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
PCMaster' Alıntı:
Değerlerin iyi gozukuyor. Hiz yukseltmek ve sabitlemek senin tercihin destek konusundada internet saglayicinizla gorusurseniz cozume ulaşacaktır

peki 3 sorum daha olacak :)

1.) Turknet e ilk geçiş yaptığımda adsl hizmet verdiler sonra vdsl e geçiş yaptılar. ama sinyal çok güçlü geldiği için DSL ışığı yanmıyordu altyapı kaldırmadığı için demişti Türk Telekom ekibi. şimdi CAT6 kablo taktık ankastre den modem e kadar. Şimdi yukarıdaki modem değerleri ile cat6 kablo olduğuna göre vdsl e geçebilirmiyim? yoksa ankastre ye gelen kablonunda vdsl kullanmam için değişmesi mi gerekiyor? Turknet 35 mbit e kadar verebiliriz demişti. yükseklerde gözüm yok. 24-25 e sabitlese 22-23 bana gelir :)

2.) eğer vdsl alamazsam adsl olarak hızı 16 ya sabitlesek hat kaldırır mı modem verilerine göre? 
3.) ulaşılabilir hız adsl altyapı kullanıyorsam sadece adsl değer aralığını mı gösterir? yoksa adsl de kullansam fiber hızları alabilirsem fiber değer aralığını mı gösterir?
Hocam 2-3 gündür benimle uğraşıyorsun hakkını helal et kafanı şişirdim :)

KS

rfuruncu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Firma ile görüşelim bakalım ne olucak. Hocam tekrar dan çok teşekkür ederim. Iyi forumlar

KS

rfuruncu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
PCMaster' Alıntı:
Yapmis oldugunuz gorusme ve sonucları bize bildirirseniz belki birilerine yardimi dokunabilir.

Firma ile görüştüm. hızımı 16 mbps sabitlediklerini ama hiç de öyle olmadığını gördüm. bir yerde bir sıkıntı var ama nerde dedim. ya Sizde (Turknet) yada Türk Telekomda dedim. daha uzun ve 3-4 yerden ekli kablo evin iç tesisatı dolaşıp modem e 14 mbps sabitlendiğinde 10-11 mbps kullanırken şimdi nasıl olur da ankastreden modem e 40 metre CAT6 kablo ile eksiz, direk splitter a ordan modeme giriyor dedim. ses yok :) benim pek teknik bilgim yok başka bir arkadaş görüşse (teknik ekip bilgisi cok ama cok olan heralde) olur mu dedi peki bugün muhakkak arayın dedim. saat 16:00 da aradı ona da aynı şekilde veryansın ettim. konuyu araştıracaklarını söyledi. ya dedim Türk Telekom kısıtlıyor yada Siz dedim sustu kaldı. Bakalım ne olacak.

Turknet Online İşlemler den Teknik Bilgiler Ekran Görüntüsü :D

m4IWsi.png
[/img]

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri