Cayma Hakkının İptal Edilmesi Hakkında

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Bilgisayar,telefon vbnin iade edilmesiyle ilgili biliyorsunuz yeni kanun çıktı bilgisayar da bu ürünlere dahil bilgisayar derken; hazır sistem mi yoksa buna bilgisayar parçalarında dahil mi ? İşlemci,ram... gibi bilgisi olan var mı ?

apollonlykos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
142
Hazır sistemler zaten kişiye özel hazırlandığı için iptal edilemiyordu. Sadece piyasadaki şirketler iyi niyet olarak iade/iptal işlemi sağlıyordu zaten.

apollonlykos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
142
parçalar evet. iade edilen ürünler tekrar müşterilere satılıyordu mecbur. açık ürün 2.el ürün geldi diye oraya buraya yazanlar da vardı epey. Kötü niyetlilerin yaptığı durumun sonucudur bu.

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Saçma. Ben internetteki teknolojik ürünü sadece fotoğrafından uygun mudur istediğim gibi midir nereden bileceğim de aldığımda test etme gibi bir hakkım olmayacak ki ?

KS

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
parçalar evet. iade edilen ürünler tekrar müşterilere satılıyordu mecbur. açık ürün 2.el ürün geldi diye oraya buraya yazanlar da vardı epey. Kötü niyetlilerin yaptığı durumun sonucudur bu.
Maalesef yani kötü niyetlilere iyi oldu ama bizim gibi normal insanları sıkıntıya sokacak satıcıları da baya rahatlatıcak.

KS

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Saçma. Ben internetteki teknolojik ürünü sadece fotoğrafından uygun mudur istediğim gibi midir nereden bileceğim de aldığımda test etme gibi bir hakkım olmayacak ki ?
Alışveriş artık daha riskli oldu.

hüsoouuee

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
54
bence ünlü siteler (amazon,incehesap,hepsiburada vb.) güven kazanmak ve alışverişlerinin düşmemesi için cayma hakkını tamamen kaldırmazlar ama 14günden 5-7güne indirirler bence

hüsoouuee

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
54
bence ünlü siteler (amazon,incehesap,hepsiburada vb.) güven kazanmak ve alışverişlerinin düşmemesi için cayma hakkını tamamen kaldırmazlar ama 14günden 5-7güne indirirler bence

Qlay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
114
Benim tahminim şu hepsiburada trendyol gibi türk firmalarda geçerli bu konu sanırım belki amazon gibi sitelerde yoktur böyle birşey.

Midplus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
117
Amazon iadelere hala devam eder

ibrahimunaLife

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
347
Selamlar,
Yapılan bu değişiklik bence çok mantıklı ve yerinde bir karar. Nedeni ise zaten alacağın elektronik cihazı daha evvelden araştırmasını yapıyorsun. Ürünü sipariş edip adresine geldiğinde " Aa ben bu şekilde düşünmemiştim, beğenmedim, iade edicem " vb gibi durumlar çok fazlalaştı ve bunun önüne geçilmesi gerekti. İade gelen bir ürünü firma çöpe atacak değil. Bir başkasının aynı ürünü sipariş vermesini bekleyecek ve gönderecek. Bu yapılan değişiklik ayıplı-kusurlu mallar için geçerli değil elbette. Aldığın cihaz çalışmıyor veya kusurlu ise iade seçeneğin elbette var.

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
Bence çok yerinde bir karar oldu. Elektronik bir ürünü almadan önce zaten araştırırsın öyle alırsın. Yıllardır internetten alışveriş yaparım ve asla "14 gün iade hakkım var alıp bir deneyeyim beğenmezsem iade ederim" kafasını yaşamadım ve yaşamam. Bu benim kendi ahlak ve vicdanımdan dolayıdır.

İnsanlar satıcı firmaları artık hiç umursamıyor. Kutusu açılan ürünü firma nasıl satacak tekrar onu düşünmüyor.

Telefon, Tablet gibi ürünler zaten hijyen nedeniyle kesinlikle iade alınmamalı.

PC parçaları konusunda da yani bir ürünün beğenmeyip neden iade etmek ister insan. Ekran kartının ledlerini beğenmedim iade edicem falan mı yani. :D Cidden çok anlamsız.

Benim gibi bir sürü insanın hayatını kesinlikle etkilemeyecek yerinde bir karar.

Ama şu durum olabilir "Kutusu kesinlikle açılmamış ve vakumlu jelatini duran" ürünler belki iade alınabilir. Bunun nedeni ise yanlış sipariş vs durumları için.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri