Çift Kanal Ram Takınca Görüntü Gelmiyor

UniqueWir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar Sorunum başlıkta da belirtmiş oldum gibi 12 GB ram kullanıyorum fakat her açtığımda sistemim fanlar 2 3 saniye dönüp duruyor sonra tekrar dönüyor ve döngü halinde oluyor ta ki kasayı söküp RAMLERİ değiştirirsem düzeliyor ama her gün RAMLERİ çıkar tak yapmak cidden çileden çıkartıyor silgi ile de silsem tek kanalda bile bazen görüntü vermiyor RAMLERİM sağlam fakat görüntü alamıyorum bazen yardımcı olursanız çok sevinirim.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
265
Merhaba,
12 GB ram bunlar 8+4 şeklinde mi?
Farlı marka, farklı değerlerde ise uyumsuzluk nedeniyle bu tür sorunlarla karşılaşmanız muhtemel
8+4 şeklinde ise 8 lik olanı anakart kılavuzunda belirtilen slota tek olarak takıp devam edilebilir

KS

UniqueWir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba,
12 GB ram bunlar 8+4 şeklinde mi?
Farlı marka, farklı değerlerde ise uyumsuzluk nedeniyle bu tür sorunlarla karşılaşmanız muhtemel
8+4 şeklinde ise 8 lik olanı anakart kılavuzunda belirtilen slota tek olarak takıp devam edilebilir
hocam 8+4 kullanıyorum fakat tek kanal kullandım da aynı sorun oluyor bilgisayarım açtım da açılmıyor bazen çıkar tak yapmam gerekiyor şuanda 4gb taktım sonra 8gb taktım şuanlık 12gb kullanıyorum fakat ertesi gün sistem her zaman ki gibi açılmayacak ve çıkar tak yapmam gerekecek anakart klavuzu elimde yok

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
172
hocam 8+4 kullanıyorum fakat tek kanal kullandım da aynı sorun oluyor bilgisayarım açtım da açılmıyor bazen çıkar tak yapmam gerekiyor şuanda 4gb taktım sonra 8gb taktım şuanlık 12gb kullanıyorum fakat ertesi gün sistem her zaman ki gibi açılmayacak ve çıkar tak yapmam gerekecek anakart klavuzu elimde yok
Öncelikle ramlerin aynı marka ve model hatta aynı gecikme değerlerine sahip olması gerebiliyor. Ayrıca ramleri anakartınızda (eğer anakart 4 kanallıysa) DIMM_A2 ve DIMM_B2 soketlerine takıyorsunuz değil mi (soldan: ilki boş - ikinci dolu - üçüncü boş - dördüncü dolu)? Yani şöyle:

1729708739687.png

KS

UniqueWir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Öncelikle ramlerin aynı marka ve model hatta aynı gecikme değerlerine sahip olması gerebiliyor. Ayrıca ramleri anakartınızda (eğer anakart 4 kanallıysa) DIMM_A2 ve DIMM_B2 soketlerine takıyorsunuz değil mi (soldan: ilki boş - ikinci dolu - üçüncü boş - dördüncü dolu)? Yani şöyle:

Ekli dosyayı görüntüle 38725
anakartımda sadece 2 slot var ve ramlerim 1333 MHZ cl9 kingsont marka alırken de dikkat ettim her hangi bir uyuşmazlık olması çok zor bıraktım görselde şuan 12GB ama sistem ertesi gün yine açılmıycak ramleri çıkar tak yapmam gerekicek

Ekli dosyalar

• resim_2024-10-23_214206671.png
    resim_2024-10-23_214206671.png
    22.9 KB · Görüntüleme: 5

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
172
anakartımda sadece 2 slot var ve ramlerim 1333 MHZ cl9 kingsont marka alırken de dikkat ettim her hangi bir uyuşmazlık olması çok zor bıraktım görselde şuan 12GB ama sistem ertesi gün yine açılmıycak ramleri çıkar tak yapmam gerekicek
Bios güncel mi? Ve anakart marka ve model hangisi?

KS

UniqueWir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Anlamadım, siz laptop mu kullanıyorsunuz yoksa lenovonun hazır sistemini mi?
kasa kullanıyorum hazır sistem olarak geçiyor ama bu sistem bana geldiğinde 4gb ram vardı sonradan 8gb ben ekledim ekran kartı felan da aynı şekilde i5 4460 eskibir işlemci var daha 2 3 gün oldu termal macun değişeli

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,516
kasa kullanıyorum hazır sistem olarak geçiyor ama bu sistem bana geldiğinde 4gb ram vardı sonradan 8gb ben ekledim ekran kartı felan da aynı şekilde i5 4460 eskibir işlemci var daha 2 3 gün oldu termal macun değişeli
Ramler sorun yaratiyor olabilir en kisa zamanda 8gb modelin aynisini temin etmelisin

KS

UniqueWir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ramler sorun yaratiyor olabilir en kisa zamanda 8gb modelin aynisini temin etmelisin
aynısı almam biraz zor 200 tl gibi bir fiyata almıştım şaun 400 tlden daha fazla fakat ram özellikleri tamamen aynı 1333 mhz cl9 acaba 2 ramide satıp 1600 mhz cl11 8+8 rammi alsam

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
265
Siz şu aşamada önce RAM ları teker teker takıp test edebilirsiniz. Bu sayade RAM çubuklarından bir sorun olup olmadığını anlayıp, RAM kontrolünü aradan çıkartırsınız.

Önce kasayı açıp /tabi fişi çekikken) RAM ları çıkarıp slotların içinde toz-topak varmı temizleyin.

Sonra bununla RAM yükleme testi yaparsınız
OCBASE/OCCT %80 yükleme sonra %90 yükleme bunları geçerse;

İyice emin olmak için şurada anlatılen mem-testleri uygulamaya çalışın

KS

UniqueWir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Siz şu aşamada önce RAM ları teker teker takıp test edebilirsiniz. Bu sayade RAM çubuklarından bir sorun olup olmadığını anlayıp, RAM kontrolünü aradan çıkartırsınız.

Önce kasayı açıp /tabi fişi çekikken) RAM ları çıkarıp slotların içinde toz-topak varmı temizleyin.

Sonra bununla RAM yükleme testi yaparsınız
OCBASE/OCCT %80 yükleme sonra %90 yükleme bunları geçerse;

İyice emin olmak için şurada anlatılen mem-testleri uygulamaya çalışın

RAMleri teker teker taktımda görüntü geliyor fakat tek kanaldada bazen görüntü vermiyor dedim gibi ertesi gün açtığımda fanlar 1 2 saniye dönüp duracak çıkar tak yapmam gerekecekler ramleri sildim fakat ram slotlarını nasıl temizlicem OCCT ile ram testleri yaptım ve diğer ram testleride olsun hiç bir sorun çıkmadı ve elimdeki ramler sağlam herhagi bir sorun vermedi OCCT testi

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri