Corsair H100i RGB Platinum SE Soğutma Sorunu

ozan.er

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
-AMD Ryzen 9 3950x İşlemci
-Gigabyte x570 Aorus Ultra Anakart
-Corsair H100i RGB Platinum SE Sıvı Soğutucu

kullanıyorum.

Yaklaşık 1-2 aydır sistemimin gereğinden fazla ısındığını düşündüm ve bu sere boyunca düzenli olarak AfterBurnerla bilgisayarımın sıcaklık değerlerini kontrol ederek kullandım. Sistem boştayken 49-55 C aralığında çalışıyor. İş için kullandığım bilgisayarımda kullandığım programlar işlemciye çok yük bindiriyor, bu süreçte açıkçası onları kullanmaya çekindim, doğru düzgün kullanmadım bile diyebilirim. 
     Dün bir kaç tane benchmark testi yaptım ve durum baya sıkıntılı gibi geldi bana:
     -Corana Renderer Benchmark    79-80 C            (iş için en sık kullandığım programlardan biri)  
     -World of Tank Encore RT          73-74 C           (aynı işlemciyle Technopat'ın youtubeda testi vardı karşılaştırmak amacıyla yaptım) 
     -AIDA64 Extreme Stres Testi      84-85 C            (Bu sıcaklığa 2-3 saniye içinde çıktı testi direk durdurdum)

Sorun 1:  1-2 ay önceye kadar bilgisayarı açılırken H100i den enjeksiyon sesine benzer net bir pompa sesi duyardım, bu artık yok. Ayrıca yük altındayken yine pompa sesi gelirdi, o da hiç yok. H100i'nin fanları, RGB aydınlatması düzgün çalışıyor, ama pompa sesi 1-2 aydır hiç duymuyorum. 
   Sorun 2:  Ayrıca belki düzelir diye Corsair ICUE Software güncellemesi yaptım, şimdi bambaşka bir sorun daha çıktı. Bilgisayar H100i'yi sadece açıldıktan sonra bir kaç saniyeliğine görüyor. Yeni bir aygıt takıldığının ve çıkarıldığının windows bildirim sesi geliyor bilgisayardan. Fanlar ve RGB çalışmaya devam ediyor ama ICUE 'den mudahale edemiyorum. Sistem boşta 49-55 C devam ediyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Genel olarak 16 çekirdekli bir işlemci kullanıyorsunuz. Corona/V-Ray vb. gibi işlemcinin tüm çekirdeklerini uzun süre kullanan bir yazılımda 80 dereceler bu tarz bir işlemci 240mm bir sıvı soğutma ile normal bir değer olarak görülebilir.

WOT E.RT testinde ise 1080p ise tek çekirdek frekansını 1440p veya üzeri ise çok çekirdek frekanslarını kullanabildiği kadar maksimuma çeker. Yine bu tarz bir işlemci için 240mm bir sıvı soğutucu ile maksimumda gördüğünüz ısı değerleri normal sayılabilir.

AIDA64 testi işlemciyi ekstra olarak aşırı bir işlem yüküne sokar. Farklı işlemci hesaplamaları denenir ve genelde standart bir kullanıcının yapmayacağı yüklerle zorlar işlemciyi. Yani o sıcaklıkların birden yükselmesi sorun değil. Test için normal bir sıçrama. 

NOT 1 : İşlemcinizin 105 dereceye kadar sınırı var. Bu sıcaklığa geldiğinde kendisini korumaya alır ve sistem otomatik kapanır. Yani kendiniz bir koruma yöntemi uygulamak zorunda değilsiniz. Sistem kendisini korur. 2. olarak 90 derecelere kadar bu işlemciyi çok çekirdek kullanımlarında 240mm bir soğutucu ile normal bir şekilde kullanabilirsiniz. Tekrar üzerine altını çiziyorum 16 çekirdekli bir işlemci kullanıyorsunuz ve bu canavarı 240mm bir soğutucu ile dizginlemeye çalışıyorsunuz. Aldığınız değerlerde ciddi bir anormallik yok.

NOT 2 : Video testlerine ve oradaki değerlere bakıp makinenizi kıyaslamayın. Testlerde oda sıcaklığı belli bir derecede olur genelde 20-23 derece arasında ve kasalar sistem kurulumları farklı olur. Birebir aynı koşulları(Aynı kasa, aynı soğutucu, aynı ortam sıcaklığı) sağlamalısınız ki testte elde edilen sonuçları sizin aldığınız sonuçlar ile kıyaslayabilin.

Son olarak pompa sesi bariz şekilde önceden duyuluyordu ama şuan duyulmuyor demişsiniz. Özellikle sistem kapalıyken açma tuşuna bastığınız anda pompaya yaklaşın ve dinleyin. İlk açılışta 100% dolu olmadığı için ürün içindeki sıvı bir akış sesi duyarsınız ve sonra pompa hızlandıkça bu ses azalır. Eğer bu ses varsa pompa dönüyordur ve dönüyorsa sorun yok demektir üründe. Ayrıca pompa devrinizi sabit bir değerde tutmanızı tavsiye ederim. 50% ile 75% civarlarında sabit bir devirde bırakırsanız sürekli benzer sıcaklık değerlerini alırsınız aynı ortam sıcaklığında.

NOT 1 : Son olarak işlemci termal macununuz kurumuş veya azalmış olabilir. Yüksek sıcaklıklarda sürekli çalışma macun kullanım ömrünü normalden biraz daha fazla kısaltır. 

NOT 2 : Ayrıca iCUE yazılımında son zamanlarda bir sıkıntı var sanırım. Daha dün H170i 420mm ürününü tanımadığı için yazılım sorun yaşayan birisine yardım ettim. Sürücüyü CCleaner gibi bir yazılım ile kaldırtıp, sistemi yeniden başlatıp, yerine https://www.corsair.com/us/en/downloads linkteki CORSAIR iCUE v4.14.179 bu sürümü kurdurttum ve güncellemeleri vs. kontrol edildikten sonra sorunsuz tanındı ve çalıştı ürün. Size de aynısını tavsiye ediyorum.

KS

ozan.er

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ugur bey daha öncede bir çok konuda yardımcı olmustunuz tesekurler. İnternetteki testlerle aynı sonuçları beklememek mantıklı ama çok farklılık oldugunu dusundugum ıcın açmıstım baslıgı. Bu videoya göre de yaptığım testlerin gayet normal olduğuna karar verdim:

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=J_cy0cAYnxY&t=70s[/video]

H100i ve ICUE'yle ilgili son 10 günlük durum şöyle:

- H100i ICUE üstünden kontrol edebiliyorum tekrar, ama pc her açıldığında yeni bir cihaz takılmış gibi bildirim sesi geliyor ve büyük ihtimallede bu H100i. Çünkü soğutucu pompasının RGBleri benim ICUE üstünden ayarladığım renklere dönüyor bu sesten sonra. Eskiden böyle bir durum yoktu.

- Bazen PC yi açıp kahve almaya falan gidiyorum. PC 5-10 dk Oturum açama ekranında beklerken kendi kendine reset atıyor bir kaç kez denk geldim buna da. Kullanırken bir sorun yok ama oturum açma ekranında olan bir durum. H100i yi oturum açmadan tanıyamadığı için verdiği bir hata olabilir mi? Çünkü oturum açtıktan sonra yeni bir aygıt takıldı sesi geliyor.

-Kullandığım kasa Corsair ICUE 4000X RGB doğal olarak kasa aydınlatmasıda ICUE üstünden yapılıyor. Öndeki fanlardan 1 tanesindeki RGB nodelarından biri devamlı farklı renkler yanmaya başladı, ICUE üstünden bir çok ayar denedim ama değişiklik olmadı. Bir iki gün önce bu sorun 2. fanda da olmaya başladı. Aşşağıdaki görselde görüldüğü gibi, şuan bütün RGB'ler gün ışığı renginde üstteki fanın aydınlatması normal, ama diğer 2 fanda pembe tonları var.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Yazılım odaklı yada kontrolcü odaklı bir sorun olabilir. Corsair desteğe bir yazın durumu gelen cevaba göre hareket edin bence.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri