Soru (Çözüldü) İşlemcimdeki Isınma Problemi I7 11700

trlkls

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Arkadaşlar sistemim işlemci ve anakart değişimi yaptım önceki işlemcim i5 10400f ve anakartım msi b460m-a pro idi aşağıda yazdığım işlemci ve anakarta geçip sıvı soğutma aldım. stok fan kullanırken yeni sistemde boşta 45 46 derece bios menülerinde seyrediyordu sıvı soğutmayı takınca bu derece 32 35 arasına düştü ama şöyle bir problemim var. armory crate uygulamasını açık bırakıyorum cpu ısı derecesi kısmını açık bırakıp yemek yemeye gidiyorum boşta bir şekilde geldiğimde direkt 80 derecede gördüm bilgisayarı kısa bi süre sonra 50 derecelere düştü hatta şuanda 45 55 derece arasında bu konuyu açarken seyrediyor. format yeni atıldı. termal macun yeni sürüldü. sıvı soğutma hatasız takıldı eminim. ama ne hikmetse bir ısı problemi yaşıyorum. Gameloop üzerinde PUBG mobile oynarken 88 dereceye takılı kalıyor. pc boşta iken masaüstünde fan dalgalanması oluyor bir durup bir coşuyor. bios üzerinde turbo konumunda seçili fanlar. size görsel olarak oyunda anlık görev yöneticisi armory cratede açık ısıyı paylaşacağım kasanın iç görselini atacağım. yazılımsal mı sistemdemi bir şey var çözemedim çıldıracağım sırf bu sıcaklık problemi yüzünden stok fan yetmiyor diye sıvı soğutma aldım ama hala daha bir problem var çözebilmiş değilim lütfen bilgisi tecrübesi olanlar bir yardım etsinler. unutup eklemediğim ama olayı çözmek için yardımcı olacak bir bilgiyi paylaşmadıysam lütfen isteyin hemen paylaşayım sizlerle desteklerini bekliyorum teşekkürler.

İşlemci = i7 11700
anakart = asus prime h510m-k
ekran kartı = msi gtx 1660 super aero ıtx
sıvı soğutma = gamdias aura gl 240

Ekli dosyalar

• 444444.png
    444444.png
    1.2 MB · Görüntüleme: 15
  • dddd.png
    dddd.png
    984.2 KB · Görüntüleme: 15
  • IMG-20240128-WA0005.jpg
    IMG-20240128-WA0005.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 16
  • IMG-20240128-WA0006.jpg
    IMG-20240128-WA0006.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 16
  • IMG-20240128-WA0007.jpg
    IMG-20240128-WA0007.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 15
  • IMG-20240128-WA0008.jpg
    IMG-20240128-WA0008.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 15

Nuada

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
34
Merhaba. Dostum benim gözlemlediğim sıvı soğutucu ile kasa fanları birbirine ters orantılı olmuş sanki. Birbirlerine hafa üfledikleri için sirkülasyon olmuyordur. Sıvı soğutma fanlarını ters çevirip dener misin ?

Son düzenleme:
KS

trlkls

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Merhaba. Dostum benim gözlemlediğim sıvı soğutucu ile kasa fanları birbirine ters orantılı olmuş sanki. Birbirlerine hafa üfledikleri için sirkülasyon olmuyordur. Sıcı soğutma fanlarını ters çevirip dener misin ?
Bir çok şey denedim olmadı en son tekrar bir macuna bakayım dedim işlemciyide sıvı soğutmayıda temizledim kaliteli bir cooler master macun sürdük ıce fusion v2 sorunum gitti şuan boşta 35 ila 42 seviyelerinde duruyor odamda sıcak tabiki doğalgazdan ötürü soğuk bir yerde daha düşük seviyelerde geziyor. yük altında ise 70'i daha geçtiğini görmedim illaki oynadıkça oda sıcaklığıda oldukça üstüne gidip gelecektir ama şuan ısı sorunum ortadan kalktı fan dalgalanmalarım ortadan kalktı sanırım macunun kalitesinden dolayı bu sorunu yaşıyordum.

Qopahgje

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
20
Arkadaşlar merhaba benim bir sistemim var ve açılmıyor. Yardım edebilir misiniz?

KS

trlkls

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Fanlar ters görünüyor hakkaten:) Onları da düzeltmek lazım.
bilgisayarcı arkadaş taktı bana dediği şu radyatörden çıkanla ön panelin havası ön panelin sağında ve solunda bulunan deliklerden çıkıyor yukardan aşşa kadar 3cm lik bir açıklık var ön kapağın sağında ve solunda görsellerdede görüldüğü gibi aşırı bir bilgim yok hangi fanlar ters görünüyor ben tam anlayamadım söylerseniz arkadaşa ne mantıkla taktığını sorayım şuan oyunlarda vs. cinebench testlerinde 99 100 den aşşağı düşmeyen ısı 75den yukarı çıkmıyor o yüzden fanlarda bir gariplik varmış gibi gelmedi bana ama tabi muhtelemen benden daha bilgilisiniz aydınlatırsanız sevinirim

Arkadaşlar merhaba benim bir sistemim var ve açılmıyor. Yardım edebilir misiniz?
hiç bilgim yok hocam keşke olsa yardım etsem

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Radyatörü hiç ellemeden kasa içine bakan 2 fanı söküp ters çevirin yeter. Kabloları ellemenize bile gerek yok. Hem sağlıklı bir push-pull kurulumu hem de kasa içi hava akışı için onların içeri üflemesi gerek. Yoksa yazın cehenneme döner oralar:)

Ekli dosyalar

• IMG-20240128-WA0008.jpg
    IMG-20240128-WA0008.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 8
KS

trlkls

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Radyatörü hiç ellemeden kasa içine bakan 2 fanı söküp ters çevirin yeter. Kabloları ellemenize bile gerek yok. Hem sağlıklı bir push-pull kurulumu hem de kasa içi hava akışı için onların içeri üflemesi gerek. Yoksa yazın cehenneme döner oralar:)
onlar içeri doğru üflüyor şuan sanırım elime hava güzel geliyor çalışmıyorken akşam bir fotoğraf çekip tekrar sizinle paylaşayım birde öyle bakın yönüne daha rahat anlarsınız sanırım boş yere çevirmeyeyüm direkt çünkü içeri doğru elimi tuttuğumda hava geliyor

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
onlar içeri doğru üflüyor şuan sanırım elime hava güzel geliyor çalışmıyorken akşam bir fotoğraf çekip tekrar sizinle paylaşayım birde öyle bakın yönüne daha rahat anlarsınız sanırım boş yere çevirmeyeyüm direkt çünkü içeri doğru elimi tuttuğumda hava geliyor
Pek öyle görünmüyor, foto yanıltmıyorsa fan motorunun destek çıtaları arkada gibi.

Nuada

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
34
Elini koyduğunda hava gelmesi normal. Kasa fanları içeri üflüyor sonuçta. Sen radyatör fanlarını ters çevir birde öyle elini koy bakalım :)

KS

trlkls

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5

Ekli dosyalar

• WhatsApp Görsel 2024-01-29 saat 19.17.43_2fb0f9bd.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-01-29 saat 19.17.43_2fb0f9bd.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 4
  • WhatsApp Görsel 2024-01-29 saat 19.17.42_a7da9127.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-01-29 saat 19.17.42_a7da9127.jpg
    902.1 KB · Görüntüleme: 4

Nuada

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
34
Dostum bu resimdeki fanların vidalarından söküp ters çevireceksin.
1706546741985.png

Senin resimden bakınca fanların önünü görüyoruz ya aslında arkasını görmemiz gerek. Fanın arkası şu yani;
1706546833111.png

Alttaki resimde görebilirsin

:
1706546989006.png

Daha da anlamadıysan şu videonun 2:07 den sonrasını izleyebilirsin. Fanları ters çeviriyor.

KS

trlkls

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Dostum bu resimdeki fanların vidalarından söküp ters çevireceksin.
Ekli dosyayı görüntüle 31189
Senin resimden bakınca fanların önünü görüyoruz ya aslında arkasını görmemiz gerek. Fanın arkası şu yani;
Ekli dosyayı görüntüle 31190

Alttaki resimde görebilirsin

:Ekli dosyayı görüntüle 31191

Daha da anlamadıysan şu videonun 2:07 den sonrasını izleyebilirsin. Fanları ters çeviriyor.

soğutma daha iyi olur diyorsunuz yani böyle aslında havanın radyatöre vurması daha iyi değil mi soğutma açısından ?

KS

trlkls

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
haziran gibi tekrar görüşelim:)
bu arada benim odamda baya sıcak kapım kapalı balkonda cam balkon falanda var soğuk girmiyo odaya bide oyun oynayınca kasada sıcaklaşınca oda baya iyi hamam oluyo dediğine göre hazirana bile gerek kalmaz anlamam için :D ben bir deniyeceğim denemeden önce oyundada boştada dereceleri not alacağım birde dediğini yapıp not alacağım

Nuada

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
34
Yabancı yüksek sistem kuranların videosunu izlersen bizim sana anlatmaya çalıştığımızı adamlar kasanın üstüne uyguluyor. 360mmlik sıvı soğutucunun radyatörünü 6 tane fanın arasına sıkıştırıyorlar. Fanları ters düz kullanmıyorlar. Yani senin bu kullandığın şekilde kullananı ben daha önce görmedim.

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
bu arada benim odamda baya sıcak kapım kapalı balkonda cam balkon falanda var soğuk girmiyo odaya bide oyun oynayınca kasada sıcaklaşınca oda baya iyi hamam oluyo dediğine göre hazirana bile gerek kalmaz anlamam için :D ben bir deniyeceğim denemeden önce oyundada boştada dereceleri not alacağım birde dediğini yapıp not alacağım
Hocam denenecek bişi söylemiyoruz, doğrusu bu. Kasanda direk içeri üfleyen tek bir fan var o da altta yarım yamalak. +Üstte de çıkış fan yok. Radyatörün ısısı önde birikecek. Ekran kartı, anakart chipset, işlemci ısısı derken sistemin ömrünü yersin. Boş bir vaktinde hallet.

KS

trlkls

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Yabancı yüksek sistem kuranların videosunu izlersen bizim sana anlatmaya çalıştığımızı adamlar kasanın üstüne uyguluyor. 360mmlik sıvı soğutucunun radyatörünü 6 tane fanın arasına sıkıştırıyorlar. Fanları ters düz kullanmıyorlar. Yani senin bu kullandığın şekilde kullananı ben daha önce görmedim.

Hocam denenecek bişi söylemiyoruz, doğrusu bu. Kasanda direk içeri üfleyen tek bir fan var o da altta yarım yamalak. +Üstte de çıkış fan yok. Radyatörün ısısı önde birikecek. Ekran kartı, anakart chipset, işlemci ısısı derken sistemin ömrünü yersin. Boş bir vaktinde hallet.

şu şekilde döndürdüm sorun olmaz dimi kablo pek gözükmesin diye böyle yaptım son hali görselde mevcut

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 4
  • IMG_3320.jpeg
    IMG_3320.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri