Yardım CPU Fan Eror

delucia

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Arkadaşlar merhaba, dün 12400F işlemcime ID-COOLING SE-214-XT ARGB 4Pin PWM 120mm kule tipi soğutucu taktım. Bilgisayarı açtığımda soğutucu çalışıyor ve fanları dönüyordu fakat;

Bilgisayar bios ekranında kaldı ve CPU_FAN eror 1 press F1 Setup gibi bir hata çıktı (Anakart ASUS TUF GAMING B660M-E D4)

Bende soğutucu fan kablosunu CPU_FAN dan çıkartıp yan tarafında bulunan CPU_OPT girişine taktım ve sistem açıldı.

Kafama takılan bazı şeyler oldu;

!) Kule tipi soğutucuyu CPU_FAN yerine CPU_OPT girişine bağlasak bir zararı ya da yararı var mı.

2) Neden CPU_FAN girişine takınca Bios ekranında kaldı ve hata verdi. Kabloda sorun yok kontrol ettim. Bu sorunu nasıl düzeltebilirim teşekkürler.

Anakart resmini buraya bırakıyorum kule tipi soğutucuyu taktığım girişi kırmızı ile kare içine aldım.

fwebp (1).jpg

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Neden hata verdi bilemiyorum ama CPU_OPT girişinde kullanmanın bir zararı yok.

KS

delucia

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Neden hata verdi bilemiyorum ama CPU_OPT girişinde kullanmanın bir zararı yok.
Teşekkür ederim cevap için. Anlamadım bende ama sürekli sanki yüksek devirde çalışıyor gibi fan kule tipi soğutucunun. Stok soğutucuda oyuna ya da yük binince fan bu kadar hızda çalışıyordu onun haricinde sessizdi ama bu stok soğutucunun fanını CPU_OPT girişine takınca sürekli tam devirde çalışıyor gibi.

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Teşekkür ederim cevap için. Anlamadım bende ama sürekli sanki yüksek devirde çalışıyor gibi fan kule tipi soğutucunun. Stok soğutucuda oyuna ya da yük binince fan bu kadar hızda çalışıyordu onun haricinde sessizdi ama bu stok soğutucunun fanını CPU_OPT girişine takınca sürekli tam devirde çalışıyor gibi.
Bu girişte fan hızı ayarlanmıyor diye okumuştum. CPU_FAN girişi ile birlikte çalışıyormuş ama CPU_FAN boş iken ayarlama yapılır mı bilemiyorum.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri