CPU Fan Hızı Algılama Hatası

TonrennY

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
20240825_023425.jpg
Screenshot_20240825_023217_Google.jpg

Merhabalar yeni bilgisayar aldım ilk açışımda bir problem yoktu daha sonra yeniden başlattım ve bu hatayı aldım.
Ryzen 5 7500f corsair h100x sıvı soğutma var.
İnternette bios üzerinden cpu fan speed i ignore yapılırsa düzeliyor diye yazılar videolar gördüm acaba ignore yapsam işlemciye veya soğutmaya zararı olur mu?
Teşekkürler.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Bu uyarı pencereleri kalıcı olmayabilir.
Anakart yardımcı yazılımı fan tunning ayarları. Bios tan fan ayarları
Ayrıca daha da iyi işe yarayacak olanı Corsairin kendi yazılımı Fan ayrlarını yeniden ayarlarsınız duruma göre bakarsınız tekrar uyarı verecek mi diye

cpu fan speed i ignore yapılabilir de;
Yalnız, Radyatör üstündeki fanların mutlaka çalıştığından, devirlerinden emin olmanız lazım. Pompa devrini de zaman zaman kontrol edersiniz.
Bir sıkıntı olduğu direk cpu sıcaklığının aşırı artmasından da anlayabilirsiniz.

Son düzenleme:
KS

TonrennY

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Bu uyarı pencereleri kalıcı olmayabilir.
Analkart yardımcı yazılımı fan tunning ayarları. Bios tan fan ayarları
Ayrıca daha da iyi işe yarayacak olanı Corsairin kendi yazılımı Fan ayrlarını yeniden ayarlarsınız duruma göre bakarsınız tekrar uyarı verecek mi diye

cpu fan speed i ignore yapılabilir de;
Yalnız, Radyatör üstündeki fanların mutlaka çalıştığından, devirlerinden emin olmanız lazım. Pompa devrini de zaman zaman kontrol edersiniz.
Bir sıkıntı olursa Direk cpu sıcaklığının aşırı artmasından da anlayabilirsiniz.
Pc yi alalı daha 2 gün oldu bunu yaptığım zaman daha kötü olursa diye korktum o yüzden sormak istedim. Bazı videolarda fan hızları sabitleniyor diye duymuştum böyle bir şey var mı acaba. Radyatördekü fanlar çalışıyor.

Nuada

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
54
Cpu_fan slotunu boş bırakırsan açılışta uyarı çıkar. Onu biostan kapatıyorum ben sıkıntı olmuyor.

KS

TonrennY

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Cpu_fan slotunu boş bırakırsan açılışta uyarı çıkar. Onu biostan kapatıyorum ben sıkıntı olmuyor.
Cpu fan bağlantısı doğru yapılmış durumda. Hatta çıkarıp tekrar taktım. Bir olmuyor bir oluyor. Bios tan baktığımda cpu fanı 600rpm lerde gezerken birden 0 a düşüyor ama sıvı soğutma fanlarında bir durma yavaşalama gözlemlemiyorum. Yani bios tan cpu fan speed i ignore yapsam sıkıntı olmaz diyorsunuz.

Nuada

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
54
Cpu fan bağlantısı doğru yapılmış durumda. Hatta çıkarıp tekrar taktım. Bir olmuyor bir oluyor. Bios tan baktığımda cpu fanı 600rpm lerde gezerken birden 0 a düşüyor ama sıvı soğutma fanlarında bir durma yavaşalama gözlemlemiyorum. Yani bios tan cpu fan speed i ignore yapsam sıkıntı olmaz diyorsunuz.
Senin cpu_fan kısmında ne takılı ? Radyatör fanları mı ? Ben o kısma hiç fan takmadığımda uyarı alıyorum. Sen fan taktığın halde uyarı alıyorsan sıkıntı vardır. Taktığın fanda sıkıntı olabilir. Birde biosta otomatik fan ayarı varsa onu bir kere başlat bakalım.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri