CPU fan problemi

ex160524

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Tekrardan selamlar,

Uğur hocamın yardımlarıyla sistemi yeni topladım.

Case: MSI MAGForge 100M
PSU: Toughpower GF1 750W
MB: MSI MPG B550 GAMING PLUS
CPU: Ryzen 7 3800X
GPU: Palit GeForce RTX 3070 GamingPro
RAM: Trident Z Neo DDR4-3600MHz CL16 (2x8GB)
SSD: Kingston A2000 NVMe PCIe SSD

Termal macun olarak stok fandaki macunu temizleyip, Arctic MX-4 kullandım.

Problem şu: CPU fanı bios ekranında bile bas bas bağırıyor. Hiçbir işlem yapmadığım halde. BIOS ekranında sıcaklık değeri 50-60 arası gidip geliyor. Bir kaç saniye 50 derecede kalıyor gibi yapıp bir anda fanlar son hız dönmeye başlıyor 60-61 dereceye fırlıyor. Bir kaç saniye sonra yine eskiye dönüyor. Bu sürekli böyle tekrar ediyor.

Buna karşın ekran kartımın doğal olarak fanları bile dönmüyor. Sakin sakin duruyor öyle. Daha oyun bile oynamadım sistemde. CPU neden böyle yırtıyor kendini hiçbir işlem yapmazken.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
BIOS ekranındayken fan vs. hızlı dönebilir bu bir sorun değil. Sistem Windows ekranındayken hız sorunu varsa aşağıdakileri deneyin.

1. Stok 3800X işlemcisindeki CPU fan üzerinde yan bölgesinde 1 adet switch gibi bir şey olması gerek onu diğer konuma alıp deneyin.
  2. BIOS ekranındaki HARDWARE MONITOR ayarlarından bir fan ayarı belirleyebilirsiniz. Yada Windows ekranından MSI Dragon Center yazılımını kurup fan ayarı yapabilirsiniz.

KS

ex160524

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
https://i.hizliresim.com/pt4T88.jpg

hocam balanced modda. fan bi yükseliyor bir alçalıyor. işlemci mhz değerleri de aynı şekilde. bu çok yüksek bir sese neden oluyor. silent moda aldığımda susuyor.cpu fan %20 ye sabitleniyor. fakat oyuna girdiğimde de aynı şekilde kalıyor. rdr 2 ye giriyorum fan hala %20de dönmeye devam ediyor. ses çıkartmıyor ama soğurmuyor da.

cpu derecesini oyun içinde kontrol edeceğim. cpu ve gpu maks kaç değerleri görmeli. kaçtan sonra sıkıntıdır. bu fan dönmezse bu cpu ısınacak elbet. bu kadar çok ses yatığını bilmiyordum. bi saçmalık var bu işte ama.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Frekanslar yükselip alçalır o sorun değil. Stok soğutucunun biraz sesli çalışmasıda normaldir. Stok soğutucuda biraz dengesiz çalışabilir. 

Birde bence sizin anakart işlemcinize biraz yüksek voltaj veriyor o yüzden dengesiz sıcaklık aralıkları yaşıyorsunuz. Biraz netten araştırıp işlemcinize performanstan taviz vermeden undervolt işlemi uygulamanızı tavsiye ederim.

KS

ex160524

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yüksek voltaj verip vermediğini görüntüleyebileceğim bir yer referans edebilir misiniz hocam? Bir de bu silent modda kullanmaya devam etsem ses için sorun ortadan kalkıyor ama soğutması nasıl olur onu bilmiyorum. Şimdi oyuna girip test edeceğim. Kaç derecelere çıkıyor diye bakacağım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Anakartınızın BIOS ekranında işlemciye anakart otomatik olarak kaç voltaj veriyor yazar. Onu paylaşın bakalım değer yüksek mi değil mi. Eğer yüksek ise undervolt yapmanız mantıklı olacaktır.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Anakartınız 1.434V güç akışı sağlıyor 3800X işlemcinize bu biraz fazla yüksek bir değer. Bu voltaj değerinin testler yapılarak 1.2-1.3V arasına düşürülebilir mi bakılması gerekiyor. Eğer bu işten anlamıyorsanız size detaylıca anlatabilirim ama buradan biraz uzun sürer bana facebook üzerinden ulaşın.

KS

ex160524

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Olur hocam ulaşırım.

Şurada görüldüğü gibi cpu clock 2200 MHz'e fixlenmiş gibi ne yukarı ne aşağı hiç oynamıyor. Normal mi bu da?

Dragon Center'dan silent moda aldım.  Öyle kullanıyorum. Çünkü balanced moda alınca çok ses çıkarıyor.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri