CPU & GPU BİLGİYE İHTİYACIM VAR

Murat Coşkun

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar sevgili arkadaşlar.

Cihazımdaki işlemci 10750H , ekran kartı rtx 2060

Örnek ile açıklamak istiyorum : Division 2 gibi oyunları oynarken (ultra ayarlar) CPU %70 - GPU ise %30-35 arasında çalışıyor. Dolayısı ile fan tuş ile fanı tam devreye soktuğumda (excalibur G900) CPU 75 derece GPU ise 60-65 derecelerde çalışıyor oyun boyunca (nekadar süre oynarsam oynayayım)

CPU yerine GPU çalışması için 3D ayarlardan ekran kartını rtx vs gibi ufak tefek ayarları devreye soktum. Oyun oynarken güç seçeneğini Nihai performans yerine Gaming moda alıyorum ancak değişiklik olmuyor.

CPU yerine GPU nun daha fazla devrede olmasını sağlamanın risk olmadan bir yolu var mı? (Bunu öğrenmeye çalışmamdaki temel sebep ekran kartı 6gb ancak 3 gb kullanırken ultra ayarlarda 58-90 ortalama 70 civarı fps alıyorum. GPU daha fazla devrede olsa daha yüksek fps ve aynı zamanda daha az CPU ısınması olacağını düşünüyorum)

Teşekkür Ederim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Sıcaklık bazlı sorununuz yok. Ekran kartı tarafında sıcaklık bazlı sorun yok. 80 derecelere gelseydi frekanslar düşerdi ama öyle bir durum yok. CPU masaüstü için normal ama laptop gibi bir cihazda frekans düşürme sınırı nedir net bir fikrim yok. İşlemcinizin maksimum 1080p oyunculukta ulaşacağı frekans 4.80GHz olarak görünüyor yani oyunda MSI Afterburner ile işlemci frekansınızı kontrol etmenizi tavsiye ediyorum. Eğer işlemci bu maksimum seviyeden uzak çok düşük seviyelerde çalışıyorsa sorun işlemcinizin ekran kartınızı boşa çıkartmasından kaynaklanıyordur. Darboğaz gibi değil sadece hız bazlı bir sorun.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri