CPU Isınma Problemi

siamodon

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yeni aldığım sistemde cpu ısınma problemi yaşamaktayım. Bilgisayarımın bazı parçları;

Asus prime B450M-K
AMD Ryzen 7 3700x
Asus RTX2070S
GamePower Crimson Guard ARGB Kasa
Cooler Master 650W 80+ Power

FurMark ve Prime95 programları tarafından bilgisayarımın performansını ölçemek için test yaptım, yapmaktayım. Sadece FurMark açıkken GPU sıcaklığım 75 derece sabitken, CPU sıcaklığım 81 dereceydi. FurMark + Prime95 ardından GPU sıcaklığım 75 dereceyi korudu CPU sıcaklığım 94-95 sıcaklığa ulaştı. yaklaşık 9 saatir bu şekilde çalışıyor. Program arka plandayken bilgisiyarımı kullandığım zaman herhangibir performans düşüklüğü ya da kapanma, mavi ekran gibi sorunlar şu anlık yaşamadım. FurMark'ta ve Prime95 programlarını daha ne kadar daha açık tutmalıyım. şu ana kadar kapatmama sebebim bir problem varsa ortaya çıksın kendimizi kandırmayalım. 24 saat açık tutmayı planlıyorum ne kadar açık kalmalı ?

sonuca gelirsek; benim bu durumda ne yapmam gerekiyor ? işlemcim için sıvı soğutma alsam problem çözülür mü ?

https://hizliresim.com/0Rp6QN
https://hizliresim.com/ck8BFn

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
15 dk. hızlı test tam sonuç için 30 dk. test yeterli ki taş çatlasın 1 saat yeter. CPU 95 derece ciddi bir değer bunun en büyük sebebi kasa yetersiz hava akışına sahip bu en büyük sorun yoksa bu 2 bileşen bu kadar yüksek sıcaklıklara ulaşmazdır. Ekran kartı yine 75 derece çok değil ama işlemciniz yanıyor. Testi bu kadar uzun saatler çalıştırmanıza gerek yok. Kasayı değiştirin ve 200-250 TL liık bir kule tipi soğutma alın sıcaklık en az 20 derece düşecek. Başka bir şeye harcama yapmanıza gerek yok.

KS

siamodon

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
bilgisayarın kapanmaması, mavi ekran vermemesi bana garip geliyor bildiğim kadarıyla 80 derece üstü risk gurubuna giriyor, kapanmamasını sebebi nedir ? anakartımın işlemcime göre düşük olması ısınma yapacağını düşünmüyorum. Kasa önerinizin yanında kule tipi soğutma önerir misiniz.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Genelde 100 veya 110 Derecede sistem kendini korumaya alır.

1. Dark Freezer X126 120mm Adreslenebilir RGB - 251,86 TL - Yeterli bir soğutma sağlar stok soğutucudan çok daha iyidir.
  2. Thermaltake UX200 120mm Adreslenebilir RGB - 297,32 TL - Yeterli bir soğutma sağlar stok soğutucudan çok daha iyidir.
Bu ilk 2 ürün ARGB ürünler ama anakartınızda hiç RGB bağlantı soketi yok ne ARGB ne RGB hiç yok yani ürünlerin RGB lerini bağlayamazsınız sadace fan olarak dönecekler o kadar.

https://www.sinerji.gen.tr/coolerma...20mm-intel-amd-uyumlu-hava-sogutucu-pmu418506https://www.sinerji.gen.tr/coolerma...20mm-intel-amd-uyumlu-hava-sogutucu-pmu418506
  1. SilverStone PF120 ARGB 1x12cm Fan Sıvı Soğutucu (SST-PF120-ARGB) - 458,91 TL - Yukarıdakilerden bir tık daha iyi soğutma sağlar ama 120mm olduğun pek fazla bir şey beklemeyin.
  2. Noctua NH-U12S - 546,58 TL - Noctua firması piyasadaki en büyük hava soğutma yapan firmaların başında gelir. Bu linkteki ürün piyasadaki pek çok 240mm boyutundaki sıvı soğutmalardan daha üstün bir performans gösterir kalan çoğu ile de benzer sonuçları verir. Yani hava soğutmanın zirvesidir bu marka ve bu üründe en güçlü modellerinden birisi. Anakartınız izin verse ciddi OC bile yapabilirsiniz bu soğutucu ile.
  3. Noctua NH-D14 - 631,70 TL - Bu üründe abisi buda o NH-U12S üründen biraz daha iyidir. Aynı şeyler ama biraz daha serin çalıştığını düşünün. Tabi bu fiyatlara 240mm sıvı soğutma alırım derseniz +83 TL fazlasına aşağıdaki ürünü alabilirsiniz.
  4. SilverStone PF240 ARGB 2x12cm Fan Sıvı Soğutucu (SST-PF240-ARGB) - 714,45 TL - Bu ürün Noctua NH-D14 kadar iyidir. Belki bir tık daha iyi yada benzer bir performansa sahip diyebilirim. Bu Sıvı soğutma genel olarak 1000 TL üzerindeki sıvı soğutmalardan daha iyidir veya aynı performans ve kaliteyi daha uygun fiyata alabilirsiniz üzerine başka markalara bakmaya gerek yok yani.
Kasa olarak MSI MAG FORGE 100M Tempered Glass RGB - 484.25 TL piyasadaki en iyi hava akışı sunan marka en uygun kasa modeli bu ürün ve çok iyi bir kasadır. 100M ile aynı 3 fan ile geliyor ama fanları ARGB özellikli MSI MAG Forge 100R Tempered Glass RGB - 525,18 TL

Birde XPG INVADER Tempered Glass ARGB Led Şerit - 576.82 TL birde bu ürün var bu ürün piyasadaki en kaliteli en ucuz kasa modeli. Yukarıdaki MSI modeller 5.5K civarı bir ağırlığa sahip camı çıkart 4.5 Kg filan bir ağırlığı var çelik olarak. Bu XPG Invader model kasası 8 Kg camı çıkart 7 Kg civarı çelik var bu kasada. 2 fan ile geliyor tek eksiği bu 3 fan olsaymış en az azından kasanın iyi bir hava akışı olurmuş. Bu kasa önü kapalı gibi duruyor ama 3cm kadar boydan boya 2 yan bölgeden ciddi hava akışı var yani sizin kasadan çok çok daha iyi ve çok çok daha kaliteli.

Seçimlerinizi nasıl yarsanız yapın. Ben XPG kasası ile Cooler Master soğutucu yada Noctua NH-U12S soğutucuyu alırdım. Sıvı soğutmaya gerek yok sizin sistemde bence.

KS

siamodon

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ürünlerin hepsini tek tek inceleyeceğim. verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkür ederim. son olarak şu anki 7 3700x stok fanı rpg li orada bir yanlışlık yok değil mi ?

KS

siamodon

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ayrıca ben tüm değerleri TechPower GPU-Z programından söylemiştim ama şu an Amd Ryzen Master uygulamasına bakınca 10 derece daha az görüyorum galiba ilk baktığım uygulama yanlış gösteriyor.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri