CPU Lite Load Nasıl Ayarlanmalı?

thesnakeee

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
merhaba arkadaşlar,

i7 14700k
msi z790-a ddr5 sistemim var.

işlemci için OCCT testi yaptığımda 100 dereceleri görüyordu speccy de kontrol ettiğimde 90 derece civarında geziniyordu işlemci. Bios güncellemeleri pek fazla dizginlemedi sistemi o yüzden araştırma yaparken CPU Lite Load diye birşey öğrendim.

Cpu Lite Load'da insanlar en iyi sonucu Mode 9 da almış fakat bunu test edip deneyen birileri var mı?

Cpu Lite Load'ı Mode 5-6 vs yapsam bu sefer sistemim kararlı çalışır mı?

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
İntel bu seride i7 K serilerinde son bios güncellemesi ısınma sorunları için İntel in önerdiği default ayarları yükleyip, sistemin bu ayarlarda devam etmesini sağlıyor. Dolayısıyle işlemci de bir hasar oluşmuyor, sıcaklık değerleri daha aşağılara çekilebiliyor.

İntel in bu sıkıntılı durumunu izlediğmden beri farklı yerlerdeki son Bıos güncellemesine ait açıklamalar özetle bu şekilde....

E tabi güncelleyip uygulayanlar olmuş, kiminde fark oluşmamaış, kimind biraz düzelmiş.

Turuncu forumlardan takip ettiğim kadarıyle, şu an çoğu kişi işlemciyi değişime gönderiyor. Yine denemedikleri çözüm yöntemi kalmdıktan sonra. Ne yazık ki farklı çözüm yöntemleri genelde pek işe yaramadığı görülüyor. Forumdaki yorumlar genelde bu yönde...

Bu işlemci değişimi, bunu düşünebilirsiniz. Değişimden dönenlşere farklı par nolu yine aynı işlemciden göndermişler. Sıcaklıklarda bir miktar düşme ve stabilizasyonda iyileşme olduğundan bahsetmişler.....

KS

thesnakeee

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
İntel bu seride i7 K serilerinde son bios güncellemesi ısınma sorunları için İntel in önerdiği default ayarları yükleyip, sistemin bu ayarlarda devam etmesini sağlıyor. Dolayısıyle işlemci de bir hasar oluşmuyor, sıcaklık değerleri daha aşağılara çekilebiliyor.

İntel in bu sıkıntılı durumunu izlediğmden beri farklı yerlerdeki son Bıos güncellemesine ait açıklamalar özetle bu şekilde....

E tabi güncelleyip uygulayanlar olmuş, kiminde fark oluşmamaış, kimind biraz düzelmiş.

Turuncu forumlardan takip ettiğim kadarıyle, şu an çoğu kişi işlemciyi değişime gönderiyor. Yine denemedikleri çözüm yöntemi kalmdıktan sonra. Ne yazık ki farklı çözüm yöntemleri genelde pek işe yaramadığı görülüyor. Forumdaki yorumlar genelde bu yönde...

Bu işlemci değişimi, bunu düşünebilirsiniz. Değişimden dönenlşere farklı par nolu yine aynı işlemciden göndermişler. Sıcaklıklarda bir miktar düşme ve stabilizasyonda iyileşme olduğundan bahsetmişler.....
ben henüz en son çıkan Microcode 0x129 güncellemesini yapmadım Beta versiyon olduğu için. Beta olmayan bir güncelleme çıktığında ona güncellemeyi planlıyorum.

siz ne tavsiye ettiniz anlayamadım, işlemciyi değişime mi göndereyim yoksa ayar mı yapayım?

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Değişim düşünülebilir. Hakkınız. Gümrüksüz ücretsiz olduğu söyleniyor.
PM attım...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri