Cpu Sıcaklığım Doğru Ölçülmüyor Ve Geç Açılıyor

kletan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
RAM: XPG 32GB (2x16GB) Lancer Siyah DDR5 5600MHz CL36 1.25V Dual Kit PC Ram
SSD: Kingston 500GB SNV2S/500G Serisi NVMe M.2 SSD
Ekran kartı: GIGABYTE GeForce RTX3060 TI EAGLE 2.0 8GD OC 8GB
Anakart: ASUS PRIME B650M-A AMD B650 Soket AM5 DDR5 5600MHz
İşlemci: AMD Ryzen™5 7600X Soket AM5 4.7GHz 32MB 105W 5nm
Kasa: COOLER MASTER MASTERBOX TD500 650W 80PLUS BRONZE kendi psu'su.
Bios'um güncel.

Vatan Bilgisayar'dan 2 gün önce bir bilgisayar topladım. Bios'ta CPU sıcaklığım 37 derece olarak gösteriyor, sonra bilgisayarı açıyorum ve HWMonitor ile sıcaklık değerlerime bakıyorum, Anakart değerlerinin altında CPUTIN diye bir sıcaklık değeri var bu bios'takiyle sanırsam aynı çünkü bu da 37 derece 35 derece o civar oynuyor ama 1-2 derece anca yükselip alçalıyor, çok oynamıyor yani bu değer. Ama bir de Ryzen 7600x'in altında CPU sıcaklığı var ve bu değer 50-55-60 derece arası çok hareketli oynuyor sistem boştayken bile 45 derecelerde geziyor. Sonra Aida64 ile yük bindirip google chrome falan açıyorum iyice yük binsin diye, bu sefer Ryzen 7600x'in altındaki derece 70-80 arası oynuyor ama Anakart değerlerinin altındaki CPUTIN hala 37 38 derece, bu yüzden cpu fanları da hızlanmıyor, değişmiyor. Hadi fanlar hızlanmıyor, yine de termal macunun ısıyı emmesi gerekmez mi? Ve ben ne yapacağımı şaşırdım, Anakart uygulaması olan Armoury Crate indirdim, o da sıcaklık değeri olarak CPUTIN alıyor çünkü o da 35-40 derece arası sabit bir ısıda ve hiç oynamıyor.

Ne yapacağımı şaşırmış çaresiz durumdayım Vatanla da görüşmeyi düşünüyorum ama önce size danışmak istedim. Neden işlemcim bu kadar sıcak çalışıyor değerler mi yanlış, ve fan hızım neredeyse hiç oynamayan cputin değerini gördüğü için neye göre yükselecek?

2. Sorun:
Bir diğer daha az önemli sorun, Bilgisayar ilk bastığımda fanlar tam devir dönüyor, klavye mouse güç gelmiyor yaklaşık 15 saniye sonra fanlar yavaşlayıp klavye mouse'a güç gelip ekran geliyor ve bilgisayar açılıyor. Yani M2 SSD olmasına rağmen sistem baya yavaş açılıyor, ama ssd'yi suçlamıyorum, bu boşta 15 saniye çalışıp sonra güç veriyor sanırsam nedenini bilmiyorum.

Son düzenleme:
KS

kletan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Evet mevcut yazmayı unutmuşum özür dilerim. COOLER MASTER MASTERLIQUID ML240L V2 kullanıyorum ve fanlar hızlanmıyor çünkü bios'taki değer olan CPUTIN'ı okuyor ve bu değer işlemci 70 80 dereceyken bile 35 derece sandığı için fanlar hızlanmıyor.

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,760
Evet mevcut yazmayı unutmuşum özür dilerim. COOLER MASTER MASTERLIQUID ML240L V2 kullanıyorum ve fanlar hızlanmıyor çünkü bios'taki değer olan CPUTIN'ı okuyor ve bu değer işlemci 70 80 dereceyken bile 35 derece sandığı için fanlar hızlanmıyor.
Vatan'dan Ne kadara topladınız sistemi ?

KS

kletan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Bu bütçede 3060ti olmamış hem de eagle modeli vatana bu hatayı haber verin.

onlar gerekli ayarla ve belki de değişimlerle düzeltebilirler.

Eğer biz bir şey yaparsak garanti dışı kalabilir.
ekran kartı önemli değildi de benim için o sebeple işlemciye önem verdim hem de nesil olarak ileri oldu.

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,760
KS

kletan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar