Curved monitör tasarım için alınır mı?

Hasan Ahıska

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Arkadaşlar öncelikle merhaba, hem amatör tasarım işleriyle uğraşıyorum hemde oyun oynayan birisiyim. Tasarımla uğraştığım için tn panel tercih etmek istemiyorum. Hem 144hz hemde ıps olan monitorler çok pahalı, bu yüzden 144hz va panel olan Samsung crg5 monitörü almak istiyorum. Fakat bu monitör curved yani kavisli, tasarım için kavisli olması sorun çıkarır mı?

İsmail

Administrator
Admin
Tepki
124
Curved monitörler daha iyi bir görüş açısı sağladığını iddia ediyor üreticiler fakat kullanıcı olarak curved veya düz olması sizin tericihinize kalmış bir durum. Görüntü kalitesi anlamında bir sorun olacağını sanmıyorum. Kişisel yorumum kavisli monitör alacaksam minimum 27 inç boyutunda almayı tercih ederim siz 24 inç model alacağınız için fazla bir kavis görüntüsü olmayacaktır.

KS

Hasan Ahıska

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Curved monitörler daha iyi bir görüş açısı sağladığını iddia ediyor üreticiler fakat kullanıcı olarak curved veya düz olması sizin tericihinize kalmış bir durum. Görüntü kalitesi anlamında bir sorun olacağını sanmıyorum. Kişisel yorumum kavisli monitör alacaksam minimum 27 inç boyutunda almayı tercih ederim siz 24 inç model alacağınız için fazla bir kavis görüntüsü olmayacaktır.
Teşekkürler, peki Samsung crg5 monitörü nasıldır? Bir bilginiz var mı acaba?

İsmail

Administrator
Admin
Tepki
124
Daha önce deneyimlediğim bir monitör değil fakat ürünün özelliklerine baktığım zaman VA panel olduğunu görüyorum. VA Panel monitörler her zaman TN panellere göre daha fazla parlaklık ve renk doygunluğu verir. Genelde de oyuncular VA panel veya IPS panelli monitörleri tercih ederler

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Şahsi deneyimimi aktarmam gerekirse "Mimarlık" ofisinde çalıştığım dönemde Curved monitör denemişliğim var tavsiye etmem. Odak noktanızı merkeze alıyor ama işiniz merkezde değil, panelin tamamında. İster istemez göz merkeze kayıyor. Tabi ben kavisi çok yüksek bir üründe çalışmıştım ama tavsiyem IPS düz panel ve eğer baskı alacaksanız Delta-E değeri maksimum 3 ki önerim 2 değerinin altında bir ürün tercih etmeniz yönünde olur.

KS

Hasan Ahıska

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Şahsi deneyimimi aktarmam gerekirse "Mimarlık" ofisinde çalıştığım dönemde Curved monitör denemişliğim var tavsiye etmem. Odak noktanızı merkeze alıyor ama işiniz merkezde değil, panelin tamamında. İster istemez göz merkeze kayıyor. Tabi ben kavisi çok yüksek bir üründe çalışmıştım ama tavsiyem IPS düz panel ve eğer baskı alacaksanız Delta-E değeri maksimum 3 ki önerim 2 değerinin altında bir ürün tercih etmeniz yönünde olur.
Hocam monitorlerin delta-e değerlerine nereden bakabilirim? Epey de bulamadım markanın kendi sitesinde de bulamadım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Hocam monitorlerin delta-e değerlerine nereden bakabilirim? Epey de bulamadım markanın kendi sitesinde de bulamadım.
Bu değeri eğer firma kendi sitesinde belirtmediyse ki bu değer sadece profesyonel yani iş amaçlı ürünlerde belirtilir, eğer firma belirtmediyse özel cihazlarla ölçüldüğü için bu değer ürünü inceleyen yabancı kanalların verilerine bakmanız gerekiyor. Örnek olarak , , , , , , , , bu siteler bu tür ince detayları paylaşan güvenilir yerlerden bazılarıdır.

KS

Hasan Ahıska

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Bu değeri eğer firma kendi sitesinde belirtmediyse ki bu değer sadece profesyonel yani iş amaçlı ürünlerde belirtilir, eğer firma belirtmediyse özel cihazlarla ölçüldüğü için bu değer ürünü inceleyen yabancı kanalların verilerine bakmanız gerekiyor. Örnek olarak , , , , , , , , bu siteler bu tür ince detayları paylaşan güvenilir yerlerden bazılarıdır.
Çok teşekkür ederim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Önemli değil. Eğer bütçenizi ve yapacağınız işi detay olarak belirtirseniz size uygun ürünleri önerebilirim.

KS

Hasan Ahıska

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Önemli değil. Eğer bütçenizi ve yapacağınız işi detay olarak belirtirseniz size uygun ürünleri önerebilirim.
Aslında çok iyi olur, başlangıç düzeyinde tasarımla ve oyun geliştirmekle uğraşıyorum ve bunun dışında oyun oynayan birisiyim (genelde hikayeli oyunlar) ve maalesef bütçe biraz düşük. İlk başta 2000tl civarı düşünüyordum ama son zamanlarda monitörlere gelen zamlarla birlikte bütçemi 2400 en son 2500tlye çıkarabilirim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Bu bütçede bu ayarda bir ürün bulabileceğimi sanmıyorum. İş odaklı iyi ürünler genelde 3-4K arasında oluyorlar. Ben yine bakarım ama piyasaya. Ucuz ürünlerde birde DELTA E değerlerini bulamıyoruz buda var.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Yok bulamadım bu bütçeye DELTA E değeri paylaşılmış bir iş odaklı monitör. En az 3-4K arasına çıkmanız lazım DELTA E değerini bildiğimiz bir ürün almak için. İş yapabileceğiniz bu bütçeye çok güzel monitörler var ama DELTA E değerleri paylaşılmamış ve kimse de inceleyip test etmemiş.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri