Debug Işıkları Yanıyor

İbrahimy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
sistemi yeni kurdum ilk kurduğumda açıldı format oc vs hepsini yaptım reset atınca ışıklar yanmaya başladı görüntü gelmiyor her şey çalışıyor fakat görüntü ekrana gelmiyor sebebi ne olabilir nasıl çözerim
IMG_1412.jpeg

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
510
İlk olarak RAM'ler anakartın kitapçığında yazıldığı konuma mı takılı onu kontrol edin. Her anakartta farklı olabiliyor. Yanlışsa doğru konumlara takıp deneyin.
Kablo bağlantılarını kontrol edin. Eksik bağlantı varsa bağlantıyı yapın. CPU fan kablosu doğru yere takılı değilse veya benzeri sorun var mı kontrol edebilirsiniz. Hepsi doğruysa:

Anakart modeline göre XMP (Asus'ta DOCP) ayarı yapmışsanız, anakart BIOS güncellemesi gerekiyor olabilir. Sitesinden BIOS'un son sürümü indirip flash bellek ile güncelleyebilirsiniz.
BIOS güncellemesi sonrası BIOS OC ayarları da sıfırlanır. Yeniden ayar yapmanız gerekir.

Sistem başlamıyor ve BIOS'a giremiyorsanız güç kablosunu çıkardıktan sonra anakart pilini çıkarıp (varsa Clear CMOS tuşuna basıp) CMOS pinlerinin temasını metalle sağlayarak BIOS sıfırlayabilirsiniz (Clear CMOS aparatı da aynı işi yapar ve aparatı takılı unutmayıp çıkartın). Sonrasında BIOS'a girebiliyor olmalısınız. Nadiren sistem hemen çalışmaz, bir kaç deneme sonrası çalışması gerekir.
NOT: Güncelleme sırasında elektrik giderse ve BIOS flashback özelliği de yoksa servise gitmeniz gerekebilir. Anakartın özelliğinde BIOS'a girmeden güncelleme imkanı varsa (BIOS flashback varsa) o zaman şanslı olursunuz.

Manuel OC veya XMP ayarı yaptıysanız bile bazı OC ayarlarında bir hata yapmış olabilirsiniz. O durumda daha fazla bilgi sağlayın. Sistem bilgisi ve OC ayarlarını paylaşırsanız model hakkında bilgisi olanlar yardımcı olabilir.

Son düzenleme:
KS

İbrahimy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
İlk olarak RAM'ler anakartın kitapçığında yazıldığı konuma mı takılı onu kontrol edin. Her anakartta farklı olabiliyor. Yanlışsa doğru konumlara takıp deneyin.
Kablo bağlantılarını kontrol edin. Eksik bağlantı varsa bağlantıyı yapın. CPU fan kablosu doğru yere takılı değilse veya benzeri sorun var mı kontrol edebilirsiniz. Hepsi doğruysa:

Anakart modeline göre XMP (Asus'ta DOCP) ayarı yapmışsanız, anakart BIOS güncellemesi gerekiyor olabilir. Sitesinden BIOS'un son sürümü indirip flash bellek ile güncelleyebilirsiniz.
BIOS güncellemesi sonrası BIOS OC ayarları da sıfırlanır. Yeniden ayar yapmanız gerekir.

Sistem başlamıyor ve BIOS'a giremiyorsanız güç kablosunu çıkardıktan sonra anakart pilini çıkarıp (varsa Clear CMOS tuşuna basıp) CMOS pinlerinin temasını metalle sağlayarak BIOS sıfırlayabilirsiniz (Clear CMOS aparatı da aynı işi yapar ve aparatı takılı unutmayıp çıkartın). Sonrasında BIOS'a girebiliyor olmalısınız. Nadiren sistem hemen çalışmaz, bir kaç deneme sonrası çalışması gerekir.
NOT: Güncelleme sırasında elektrik giderse ve BIOS flashback özelliği de yoksa servise gitmeniz gerekebilir. Anakartın özelliğinde BIOS'a girmeden güncelleme imkanı varsa (BIOS flashback varsa) o zaman şanslı olursunuz.

Manuel OC veya XMP ayarı yaptıysanız bile bazı OC ayarlarında bir hata yapmış olabilirsiniz. O durumda daha fazla bilgi sağlayın. Sistem bilgisi ve OC ayarlarını paylaşırsanız model hakkında bilgisi olanlar yardımcı olabilir.
Öncellikle sistemi kurmadan biosflashback yaptım bios güncel ramları olması gereken yerlere taktım zaten anakartta gösteriyor ilk nereye takılması gerektiğini. Ramlari ise amd sistem olduğu için expo açtım xmp değil acaba bu bir sorun yaratmış olabilir mi? Yani sistem bir kere açıldı windowsu kurdum güncellemeleri yaptım fakat resetleyince pc bir daha açılmadı ışıklar yandı her şeyi kuralına uygun yaptım ama anlam veremedim neden böyle oldu?

KS

İbrahimy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Öncellikle sistemi kurmadan biosflashback yaptım bios güncel ramları olması gereken yerlere taktım zaten anakartta gösteriyor ilk nereye takılması gerektiğini. Ramlari ise amd sistem olduğu için expo açtım xmp değil acaba bu bir sorun yaratmış olabilir mi? Yani sistem bir kere açıldı windowsu kurdum güncellemeleri yaptım fakat resetleyince pc bir daha açılmadı ışıklar yandı her şeyi kuralına uygun yaptım ama anlam veremedim neden böyle oldu?
Sistem:
Msi b650m gaming plus wifi 7200oc anakart am5
Rtx 4070 super
Corsair vengeance 6000 xmp expo 32gb ddr5
Ryzen 5 7500f
Sıvı soğutucu msi coreliquid 240mm v2

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
510
BIOS sıfırlayıp BIOS girin. Expo konusunda teknik bilgim az, umarım yeni sistemler hakkında bilgisi olan gelip yardımcı olur.
RAM MHz daha düşük ayarlayıp şimdilik öyle kullanabilirsiniz. Muhtemelen mevcut BIOS güncellemesi RAM hızını maksimum ayarda kullanmanıza yardımcı olmuyor. İleriki BIOS güncellemelerinde bu sorunun çözümü gelebilir.

Expo Profil 1 ve Profil 2 varsa her ikisini de deneyin. Ayarlayınca tekrar açılmayan profili not edin. Servise gönderirseniz lazım olur.
Açılmama sorunu tekrarlarsa anakart, RAM veya işlemci üçlüsünden birinde arıza olabilir, çok nadir de olsa sıfır üründe de çıkabiliyor. Bilgisayarı profillerin herhangi biriyle çalıştırınca Memtes86 ile RAM testi yapıp tüm testleri başarıyla geçiyorsa sorun olmaması lazım. Ancak açılmayan profillerde sorun oluyor olabilir, o durumda garanti servisinden yardım alabilirsiniz.

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
510
Ek olarak şunu da deneyin:
Son sürüm anakart BIOS sorunlu olabilir. Bir önceki BIOS sürümünü de deneyin. İnternette dolaşırken bu şekilde çözüm sağlayan gördüm.

KS

İbrahimy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Bios güncellemesi yeni gelmişti en son olanı yaptım ama dediğin gibi ram hızı ağır geliyor olabilir. Eve gidince dediklerini uygulayacağım teşekkür ederim yardımın için. Umarım düzelir ve iade tekrar al işleriyle uğraşmam. Peki expo sistemde xmp seçsem sorun olur mu ram ikisini de destekliyor açıkcası hiçbir olmazsa onu denemeyi düşünüyorum çünkü kargo süreci aşırı derecede yoruyor

Ek olarak şunu da deneyin:
Son sürüm anakart BIOS sorunlu olabilir. Bir önceki BIOS sürümünü de deneyin. İnternette dolaşırken bu şekilde çözüm sağlayan gördüm.
Bir önceki sürüm içinde sıfırlama gerekiyor değil mi yoksa direkt biosflashback ile olur mu?

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
510
Bir önceki sürüm içinde sıfırlama gerekiyor değil mi yoksa direkt biosflashback ile olur mu?
BIOS'a erişemediğiniz durumda yani sistem açılmadığında BIOS sıfırlaması yapmanız gerekir ki BIOS menüsüne erişebilirsiniz. Bunun haricinde BIOS sıfırlama yapmanıza gerek yok. BIOS'a girebilirsiniz.
Ayrıca BIOS güncellemesi sonrası zaten BIOS ayarları da sıfırlanıyor.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri