SmileFate

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
833

SteamGifts Nedir? | steamgifts.com güvenilir mi?​

Öncelikle SteamGifts, Valve 'a veya Steam 'a bağlı bir yer değildir. SteamGifts, Steam kullanıcıları tarafından oluşturulan bir çekiliş sitesidir. SteamGifts 'e ve çekilişlerine katılım tamamen ücretsizdir ve çekilişleri kazanmak tamamen şansınıza bağlıdır.

SteamGifts, 10 Yılı aşkın bir süredir hizmet vermekte ve 1 yılı aşkındır şahsen kullanıyorum. Yani güvenilir bir sayfa.​

Ben bu siteyi 1+ yıldır kullanmaktayım. Site ile ilgili bulabildiğim en eski makale/haber 2011 yılına ait. Türkiye 'den ise 3 makale/haber (OyunGezer, WebTekno, Tekno Seyir) ve ekşi sözlük konusu bulabildim. İnternette siteler hakkında bazı bilgi sağlayıcı sayfalardan siteyi arattığımda ise sitenin 1 Ocak 2010 yılında açıldığı gösteriliyor. Yani tam 12+ yıllık bir site.

SteamGifts 'e nasıl katılabilirim?

SteamGifts 'e sadece Steam kullanıcıları katılabilir ve katılabilmek için 2 gerekli kriter vardır.
  1. Steam hesap değeriniz en az 100$ olmak zorunda. (Hesap değerinizi öğrenebilirsiniz)
  2. Steam Profiliniz herkese açık olmak zorunda.
100$ gözünüzü pek korkutmasın zira Steam kur dengelemesi sayesinde geçmişte aldığınız oyunlar ve hali hazırda hesabınızdaki oyunlar bu değeri geçmiştir veya bu değere yakındır. Bu gereksinimim sebebi ise bot hesaplar ile üye olmamanızın önüne geçilmesidir.
Sadece orijinal hesabınız ile üye olun. Denetimler fazladır farklı hesap ile giriş yaptığınızda veya VPN ile farklı ülkelerden giriş yapmaya çalıştığınızda tüm hesaplarız yasaklanabilir.

SteamGifts 'in çekiliş sistemi hakkında bilgiler​

Nasıl bu kadar çok çekiliş olabiliyor?

Çekilişler SteamGifts 'in üyesi olan Steam kullanıcıları tarafından yapılmaktadır. SteamGifts 10 yılı aşkın bir süredir hizmet vermekte ve toplamda 1 milyondan fazla Steam kullanıcısına ev sahipliği yapmakta. (Türk kullanıcı sayısı 21 Binin üzerinde)

Çekilişlere katılım sistemi

Öncelikle tüm çekilişlere site puanı ile katılabiliyorsunuz. Başlangıçta 400 katılım puanınız (400 Puan üst limittir) oluyor ve siz çekilişlere katıldıkça bu puanınızdan düşülüyor ama üzülmeyin her 15 dakikada bir 6 puan alıyorsunuz. Puanların dolması için siteyi açık bırakmak gibi gereksiz bir zorunluluk yok ve puan satın alma gibi kavramlar da yok.

Çekilişlerdeki katılım puanları, oyunların $ fiyatına göre belirleniyor ve üst limiti 50$ ~ 50Puan'dır. Yani Elden Ring (59.99$) oyununa ait bir çekilişe katılırsanız 50Puan vermeniz gerekir. Hades (24.99$) oyunu için bir çekilişe katılırsanız 25Puan vermeniz gerekir.

Nasıl çekiliş oluşturabilirim?

Sitenin sol üst kısmında Giveaways açılır penceresinden Create a New Giveaway seçeneğinden çekiliş oluşturabilirsiniz.
  • Select a game: Bu kısım çekilişini yapacağınız oyunun adını seçtiğimiz kısım. * ve ** ibarelerine dikkat ediniz.
  • Type of Giveaway: Bu kısım çekilişi hediye olarak mı key olarak mı göndereceğimiz kısım.
  • Number of Copies: Bu kısım vereceğimiz çekilişin kaç kopya olacağını belirlediğimiz kısım.
  • Time Range: Bu kısım zaman aralığını belirlediğimiz kısım çekiliş ne zaman başlayacak ne zaman bitecek buradan ayarlanır. En kısa 1 saat en uzun süre 1 aydır.
  • Region Restricted: Bu kısım vereceğimiz oyunun bölge kısıtlamalı olup olmadığını belirlemek içindir. Anahtarların bölge kısıtlaması olduğu durumlarda buradan bölgeleri işaretleyerek sadece o bölgede yaşayan kullanıcılar bu çekilişlere katılabilir. Bunu sadece Türkiye yaparak çekilişlerinizi sadece Türklere özel yapabilirsiniz.
  • Who Can Enter: Bu kısım çekilişe kimlerin katılacağını belirlemek içindir.
    Everyone: Herkes katılabilir.
    Invite Only: Sadece davet ile katılım. Bu link siz paylaşmadığınız sürece kimse göremez. Bu linki forumda başlık oluşturup bulmacalara gizleyerek ya da katılmasını istediğiniz kişilere vererek katılım sağlayabilirsiniz. Katılım sayısını azaltarak kazanma şansını arttırmak için yapılır. (Önemli: Diğer kullanıcıların davet bağlantılarını başkalarına paylaşmayınız. Bu bir yasaklanma sebebi olabilir.) (Minimum katılımcı sayısı 5 olmalı)
    Whitelist/Steam Groups: Beyaz listenize (arkadaşlarınız vs.) eklediğiniz kullanıcılara ya da Steam gruplarına özel çekiliştir. (Minimum katılımcı sayısı 5 olmalı)
  • Contributor Level: Bu kısım oluşturduğunuz çekilişe seviye sınırı belirlemenizi içindir. (0-10 level)
  • Description: Bu kısım açıklama kısmıdır. Bu kısma steam küratör sayfanıza davet edebilir. Youtube, Twitch linkinizi bırakabilir. Davet ile katılım yaparsanız diğer çekilişlerinizin linklerini ekleyebilir. Bölge kısıtlamasını sadece Türkiye özel yapıp kullanıcıları Steam 'den ekleyip kazandıkları oyunu steam üzerinden hediye edeceğinizi yazabilirsiniz.
Önemli: Çekilişinizi onaylamadan önce ayarlarınızı dikkatlice yapınız. Çünkü çekiliş oluşturulduğu zaman istediğiniz zaman silemezsiniz. Bunu sadece destek kısmına ticket atarak çözebilirsiniz. Destek kısmında ilgilenen az yetkili olduğu için biraz yavaş işliyor. Bu yüzden dikkatli olmanızda fayda var.

Çekiliş yapacağınız oyunun değeri nasıl hesaplanır;

Sitede bazı oyunların değeri 0'dır bazılarının değeri ise %15'i kadardır bazıları ise tam değerindedir. Create new giveaway kısmından çekilişini yapacağınız oyunun ismini aratarak o çekilişten kazanacağınız değeri kontrol edebilirsiniz. Eğer iki yıldız ** ibaresi varsa değersiz, tek yıldız * işareti varsa azaltılmış değerdedir.
  • **Değersiz Çekilişler: Bir oyun Steam 'de daha önce bedava dağıtıldı ise, Oyunun keyleri bir sitede bedava dağıtıldı ise bu oyundan CV (contribution value) yani katkı değeri alamazsınız. CV değeri alamayacağınız için bu oyun sizin SteamGifts seviyesi arttırmanıza imkân sağlamaz.

• *Azaltılmış Değerli Çekiliş: Bazı oyunlar "Bundle" tabiri ile paket içeriğine girer. Yani Humble Bundle, Fanatical, İndieGala vb. gibi key satan sitelerde oyunlar paketlenir ve birden fazla oyunu tek paket halinde alınabilir şekle gelir. Böyle bir durumda çekilişin yapılacağı oyunun değerinden yüzde 15 düşür ve CV'nize oyunun değerinden yüzde 15 daha düşük bir katkı değeri işlenir.

• Tam değerli çekiliş: Üstteki durumlara düşmeyen (bedava olmayan veya paketlenmemiş) oyunlar için tam değer alırsınız.

Çekilişlerde kazanma şansımı nasıl arttırabilirim?

Bunun iki yöntemi var. Bu iki yöntemin size katkısı sınırlı grup ve belli gereksinim istendiği için çekilişlerin katılımcı sayıları daha az olacaktır. Böylece kazanma şansınız daha da artacaktır.

> 1.'si ve Masrafsız olanı: SteamGifts platformuna özel birçok Steam grubu var ve sizde bu gruplara katılarak gruba özel yapılan çekilişlere katılma hakkı kazanabilirsiniz. Grupları görebilmek ziyaret edebilirsiniz veya kısayol olsun açık grupların bir kısmında varım yani profilimi ziyaret ederek herkese açık olan grupları görebilir ve katılabilirsiniz. (Çoğu grubun kendine özel kuralları vardır.)

> 2.'si Çekiliş yapmak! Sitede çekilişlere katılım için puan sistemi olduğu gibi bir de hediye vererek sitedeki levelinizi yükseltip daha yüksek seviyedeki çekilişlere katılmaya hak kazanıyorsunuz.

Not: SteamGifts için kendi grubumda var katılmak isterseniz oraya da beklerim. Kendi özel yaptığım çekilişleri genellikle o grup üzerinden yapıyorum. Eğer sizde gruba özel çekiliş yaparsanız Steam 'den haber edin grupta duyuru geçerim çekilişinizin katılımcı sayısı artar.
Steam Grubum:

⭐ Oyun geliştiricisiyim / yayıncısıyım oyunumu burada dağıtabilir miyim?

Evet, site başlangıç olarak sahte çekilişleri önlemek amacı ile maks. 50 kopya (aynı oyundan 50 adet vermek) hakkı veriyor. Destek bileti oluşturursanız hesabınızı geliştirici hesabı olarak güncelliyorlar ve maks 100.000 kişiye kadar çekiliş yapma hakkı veriyorlar.

Bunun geliştiriciler için yararlı olacağını düşünüyorum çünkü oyununuzu kolay yoldan Steam kullanıcılarına dağıtıyorsunuz ve kullanıcılar oyununuzu oynadıklarında, oyununuz hakkında olumlu/olumsuz yorumları Steam incelemesi olarak sizinle paylaşabiliyor ve incelemelerde oyunu daha öne çıkarır.

Dikkat edilmesi gereken konular

Sitede sahte çekiliş oluşturmak, kazanılan çekilişi aktif etmemek ya da başka hesapta aktif etmek, bot hesap açmak, cinsiyetçilik, ırkçılık, reklam yapmak, cinsel içerikli gönderiler paylaşmak kalıcı olarak yasaklanmanıza neden olabilir.

1 Yılda 64 oyun kazandım ve 24 oyun hediye ettim. Kazandığım oyunların şu an saydım 7-8 tanesi benim için oynanabilir seviyede ancak şöyle güzel bir ayrıntı var ki, kazandığım oyunların çoğunluğu kart düşürme hakkı olan oyunlar. Bu oyunların kartlarını düşürüp, Steam pazarda satarak Steam bakiyesi / parası da kazandım ve indirimlerde istediğim oyunları daha kolay alabildim...
-
Kazanıp alamadığım 1 oyun oldu. Sebebi çekiliş yapan kişi oyunun adını düzgün okumadığı için 2 hediye verebileceğini düşünmüş ve 2 li çekiliş yapmış ben aktif olmadan önce diğer kazanan kişi aktif olup hediyeyi almış yani ben alamadım.

SteamGifts Profilim: SteamGifts için oluşturduğum Steam Grubu:
SteamGifts için Daha fazla bilgi: ,

Eksik/Hatalı veya eklenmesi gereken kısım varsa lütfen bildiriniz.
Yıllardır böyle bir sistem varken Türk oyuncularının çoğusunun bundan bi haber olmasını istemiyorum.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri