Dil bölümü için matematik gerekli mi ?

Napoli

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşlar merhaba. Dil bölümü okumaya karar verdim ancak okul zamanımda derslerime hiç çalışmadığım için sözel de dahil sayısal derslerim 0. İnternetten araştırdım tyt sınavına girmem gerekiyormuş, Zaten biliyorsunuz tüm derslerim 0. Şimdi matematik çalışıyorum ebob ekoktayım daha tyt seviyesinde bile değilim. Arkadaşım ise madem matematik çalışıyorsun Ea seç o zaman senin ingilizceye asılman lazım dedi, Söylediği doğru geldi bana da. Ona tyt sınavı için matematik ve fen de çalışmam gerektiğini söyledim o da sözel derslere ve ingilizceye asıl dedi sizce ne yapmalıyım ? Ben de şöyle bir plan oluşturdum kafamda sizce de uygun mu bir bakınız: Bu haziranda yks sınavları var biliyorsunuz, Ben bu süreyi matematik, fen, sözele ayırsam bu kadar sürede tamamen sıfır olduğumu hesaba katarsak iyi bir puan elde edebilir miyim ? Planım ise Bu tyt ye girip ydt ye 2023 te girmek zaten tyt puanı 2 yıl geçerli oluyor 1 yıl bol bol ingilizce çalışırım diye düşündüm sizce nasıl ? Arkadaşımın söylediği mantıklı mı ?

KTXNOOB

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Cvp: Dil bölümü için matematik gerekli mi ?

Eğer sadece TYT için çalışacaksan ; şimdiden Matematik üzerine yoğunlaş derim ve matematikten Çap fasiküllerini tam anlamıyla bitir ondan sonrasında da direkt DENEME'lere yoğunlaş matematikle beraber kimya, biyoloji ve türkçeyide götürmeye çalış Türkçede de paragraf üzerine yoğunlaş konuların bitince çıkmış sorulara göz atmayı unutma.
Fizik dersini söylemememin nedeni sayısalda kötü olduğunu düşünmen o yüzden fizikten net çıkarman daha zor olacaktır dediğim gibi Matematik üzerine yoğunlaş ve diğer dersleride beraberinde götürmeye çalışıp konuların bitmeden bile seri şekilde DENEME'ye geç derim.

Mustafa53

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Tyt'ye zorunlu giriceksin 120 sorudan yapabildiğin kadar yap hazirana kadar sıkı bir şekilde çalışırsan başaramıyacağın hiçbir şey yok ama çalışmıyacağım günlük 1-2 saat yeter diyorsan bence konu ve test odaklı çalış bilmediğin konularıda okuyarak, yazarak ve test çözerek iyice anla ama şunuda unutma bunun kpss'side var dilden devlete başvuran çok kişi var

sisou

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Cvp: Dil bölümü için matematik gerekli mi ?

İngilizce Öğretmenliği okuyorum şu an üniversitede, açıklayım durumu. TYT'de Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü, Matematik, Geometri, Kimya, Fizik, Biyoloji derslerinden sorumlusun. Türkçe Matematik&Geometri en önemlileri çünkü bunların toplam 80 sorusu var. Diğerlerinden 5 veya 7şer tane var diye biliyorum. TYT ertesi gün gireceğin YDT'den daha az önemli olsa da, sıralamana katkısı daha az olsa da YDT ile tercih yapacak çoğu kişinin bu saydığım dersleri zayıf olduğu için TYT'de ne kadar iyi yaparsan o kadar öne geçersin. 65 TYT, 65 YDT ile (üç aşağı beş yukarı değişir) benim zamanımda 12K gibi bir sıralama yapmıştım. Özellikle Matematik sorduğun için söylüyorum, en az 10 net TYT Matematik yapman çok işine yarayacaktır, 15'i bile zorlayabilirsin. Yökatlas sitesinden istediğin üniversitenin istediğin bölümüne girenlerin ortalama netlerine bakabilirsin. Veya puango tarzı siteler ile net sayılarını girerek tahmini bir sıralama elde edebilirsin. Şimdiden başarılar.

KS

Napoli

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
RE: Cvp: Dil bölümü için matematik gerekli mi ?

sisou' Alıntı:
İngilizce Öğretmenliği okuyorum şu an üniversitede, açıklayım durumu. TYT'de Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü, Matematik, Geometri, Kimya, Fizik, Biyoloji derslerinden sorumlusun. Türkçe Matematik&Geometri en önemlileri çünkü bunların toplam 80 sorusu var. Diğerlerinden 5 veya 7şer tane var diye biliyorum. TYT ertesi gün gireceğin YDT'den daha az önemli olsa da, sıralamana katkısı daha az olsa da YDT ile tercih yapacak çoğu kişinin bu saydığım dersleri zayıf olduğu için TYT'de ne kadar iyi yaparsan o kadar öne geçersin. 65 TYT, 65 YDT ile (üç aşağı beş yukarı değişir) benim zamanımda 12K gibi bir sıralama yapmıştım. Özellikle Matematik sorduğun için söylüyorum, en az 10 net TYT Matematik yapman çok işine yarayacaktır, 15'i bile zorlayabilirsin. Yökatlas sitesinden istediğin üniversitenin istediğin bölümüne girenlerin ortalama netlerine bakabilirsin. Veya puango tarzı siteler ile net sayılarını girerek tahmini bir sıralama elde edebilirsin. Şimdiden başarılar.

Sadece Türkçe, Matematik, geometri mi çalışayım yoksa fen de mi dahil edeyim ?

sisou

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
RE: Cvp: Dil bölümü için matematik gerekli mi ?

Napoli' Alıntı:
sisou' Alıntı:

Sadece Türkçe, Matematik, geometri mi çalışayım yoksa fen de mi dahil edeyim ?

Benim tanıdığım hiç bir "Dilci" fen çalışmıyordu, çünkü okulda veya dershanede sadece Türkçe, Matematik, Geometri ve Sosyal(4 Ders) görüyorlardı. Ben de öyle yaptım, yine de sınavda bakıp 2-3 net çıkarmıştım sanırım. Zaten özellikle sayısal derslerin çok iyi değilse veya paragraf sorularında çok iyi değilsen fenin yetişeceğini sanmıyorum.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri