Displayport sorunu

warpeace66

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Kolay gelsin. Kullandığım monitör "AOC G2260VWQ6 21.5 75 herz" . Ekran kartı tarafında "RX 480 4GB SAPPHİRE" kullanıyorum. 1 hafta kadar önce monitör ile birlikte gelen dp port kablom kırıldı. Bende teknobiyotik üzerinden dark marka altın uçlu 1.5m bir adet dp kablosu aldım. Önceden herhangi bir problemim yoktu. O kablo gelene kadar hdmi ile kullandım. Kablo elime ulaştı taktım windows geldi neyse kapattım geri açtım tak "no bootable device". Kafam karıştı ssd görmüyor pc baktım bios ssd 0gb görünüyor. Başka pc de denedım ssd sorunsuz çalışıyor. Power supply mı dedim denedim başka pc ssd ile oda çalışıyor anakartıda denedim oda sorunsuz. Hiç aklıma yeni kablo gelmiyor. Gittim güvenemdim yeni psu aldım taktım gene aynı  sorun devam ediyor. Ekran kartını çıkarttım onboarddan bağlandım tak geldi görüntü ve kapattığımda da geri açılıyordu hata vermeden. Ekran kartına yoğunlaştım taktım geri hdmi bağladım geldi görüntü ve sorunsuz ssd tanıyor. Sonra teknobiyotikten aldığım dark marka dp kablosunu taktım daha kasa kapalı psu şartel açık dikkatimi birşey çekti. Anakartın altında (msi b150 gaming m3 ) birden 2 tane ışık yanmaya başladı. Daha bilgisayar kapalı. Kabloyu çıkartınca geri sönüyor takınca yanıyor. Hdmi da öyle bir problem yok tak sök ışık yok. 2 tane led yanınca önce ki dp kablomda böyle bir sorun yoktu ışık falan yanmıyordu kısa devreden şüphelendim. Taktım dp kablosunu bastım tak "no bootable device" bi 3 5 kere kapattım aynı hata veriyor. Hdmi taktım geri gpu ya öyle bir sorun ile karşılaşmadım ve ışıklarda söndü.Kafama takılan soru internette araştırdım 20 pin dp kabloları bu sorunları yapıyormuş tahmin edeceğiniz gibi dark marka dp kablo 20 pin. 19 pin dp kablolarda bu sorun yokmuş. Şimdi monitörüm ile beraber gelen dp kablosu 19 pin miydi acaba onu  bilmiyorum. Bu sorunlara göre sizcede sorun kablomu hertürlü kombinasyonu denedim ben en son kartı garanti gönderecektim pazartesi bozuk diye tahminim dp kablosu 20 pin olduğu için bu problemi veriyor. Sizce ne yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Kablodandır, bu sorunu daha öncede duymuştum sende ki monitör ile gelen DP kablosunun pinlerini sayabilirsin etrafında bulunan delikleri sayacaksın kaç pin olduğunu buradan anlarsın ve aynısından alırsın sorun çözülecektir.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
En yaygın olanlar 13 / 14 / 18 / 19 / 20 Pin kablolar. 19 ve 20 Pinlerde 3.3V güç beslemesi vardır. Bununla ilgili bir problemde olabilir. Monitörün özelliklerine baktım sitesinden DisplayPort 1.2 çıkışı varmış 1.2. Sende ki kabloyada bir bak DARK olana o kaç standartında. Ekran kartın   bu ise bu kartta DisplayPort 1.4 standartı var elinde 2 seçenek var ya 1.4 alacaksın yada 1.2 bence 1.4 alıp dene önce.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri