DONANIM HAKKINDA KENDİMİ NASIL GELİŞTİRİRİM

Mustafa Pişirici

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
selamlar ben bilgisayar mühendisliği okuyorum donanım olarak kendimi geliştirmek istiyorum lakin nasıl geliştiririm bilmiyorum pc donanımı hakkında daha detaylar öğrenmek istiyorum bu konuda yardımcı olur musunuz ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Uzun bir süre gerektiren ve hafıza gerektiren bir iştir. Donanımların incelemelerini yapılarını dizaynlarını iyice analiz etmek gerekir. Tek bir kaynak yok sadece yabancı donanım forumları ve bazı türk YouTube kanallarını takip edebilirsiniz örneğin Erdi Özüağ gibi.

Teknik tarafta ne ne kadar güçlüdür güç olarak ne kastediliyor neye dikkat etmek gerek gibi gibi detaylar vardır.

Örneğin anakartlarda VRM yapıları, VRM kontrolcüleri ve Çipset yetenekleri önemlidir.

İşlemcilerde çok daha karışıktır bu durum, hesaplama ve işlem yeteneklerini anlamak için katmalarının tüm bilgilerini bilmek gerekir. Ancak işlemcilerde çok detayına girmeden basitçe 3 şey işlemcinin performansını belli eder.

1: Çekirdek sayısı,
2: Tek çekirdek ve çok çekirdek frekansları,
3: Tampon bellek boyutu (Cache) bellek,
4: Güç tüketim (TDP) değerleri, ki bu değer işlemci çekirdek sayısına bağlı değişir, ne kadar az ise o kadar performansı arttırabilir demek olur. Bu değer ısı olarakta yansır işlemciye.

Ekran kartlarında ise bu işlemci için söylenen şeylerin benzerleri söylenebilir ancak AMD ve NVIDIA bu işlemci tasarımları konusunda farklı şeyler yaptıkları için benzer şeyler birbirleri için farklı sonuçlar doğurur.

İşin özü şu ne kadar çok okur ve video izlersen o kadar iyi olur senin için. Asla tam anlamı ile vakıf olamazsın teknolojiye bu yüzden sürekli öğrenmen gerekecektir.

NOT: Azda olsa ingilizce şart kaynakların çoğu ingilizce kaynak çünkü.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri