Download - Server Değişimi - Bina Kablosu Değişimi Yardım

TearsB14

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
Arkadaşlar merhaba, bugun türknetten cıkıp telekoma geçtim. Türknette ping 26 - pocket Loss 35 iken suanda ping 11 pocket loss 20 21 civarında geziyor. Oldukça güzel veriler acıkcası benim için ve sorunlarım tamamen cozuldu diye düşünürken daha öncede söylenilen internet buraya eve gelirken veri kaybına uğruyor bilgisi verildi. O kadar cok araştırdım ki artık inanın sağlayıcılarda çalışacak seviyeye geldim ona rağmen çözemediğim problemler var. Speedtest de Türk telekomun Antalya sunucusuna bağlandığımda en iyi optimal veri akışını alıyorum. Fakat sık sık Başka serverlara bağlanıyor ve Ping değerlerim uçuyor buda stabil veri alamadığımı gösteriyor bana. Acaba binadan gelen kabloyu değiştirsem bu sorunu fixler miyim? Dosya eki olarak da ekliycem bakarsanız sevinirim. Sorum ise şunlar: 1) Nasıl daima Antalya serverına bağlanabilirim? 2) Binadan gelen kabloyu nasıl değiştirebilirim ? ( Elektrikci yapar bunu dediler fakat ne demem gerekiyor bide cat6 cektir demişlerdi ondan daha iyi kablolar da var soğuga dayanaklı vs dendi). Not: Cumartesi elektrikci tanıdığım biri bakmaya gelicek ne tavsiye edersiniz ? Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• netspeed denizli.jpg
    netspeed denizli.jpg
    191.9 KB · Görüntüleme: 6
  • Antalya tt.jpg
    Antalya tt.jpg
    196.5 KB · Görüntüleme: 7
KS

TearsB14

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
fikri olan var mı arkadaşlar ?

erdem_guldur

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
62
1 - O testlerde hangi sunucuya bağlandığının çok bir önemi yok, senin normalde oyun oynarken bağlandığın sunucu ile arandaki ping değerinin önemi var. Oynadığın oyunlarda ping değerini gösteren bir sayaç varsa oradan test edebilirsin.

2 - Bina içi tesisat eski ise, gelen kablolar doğru ölçüde değil ise veya yeni tek bakır kablo değil ise değiştirmen bağlantı kaliteni arttırır

3 - Bina içi tesisatta duvar içi kat 5 veya kat 6 kablo kullanıyorsan kablo kaliteleri önemli bir konu. Bunu da bilgisayarı modemin içinden çıkan ethernet kablosu ile modeme bağlayarak test edebilirsin. Hızlarda ve pinglerde farklılık yaşanıyorsa iç hattı da yenilemek doğru bir çözüm olur.

KS

TearsB14

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
Anladım hocam bina iç tesisatı oldukca eski, duvar içinden gelen kabloları da degiştirebiliyorlar mı veya farklı bi çözüm var mı duvar içi kablolar değişmiyorsa ? Bütçe sıkıntısı yok en kötü cat 6 kablo çektirmek istiyorum. Daha iyi kablo öneriniz varsa açığım

Pockot loss u ve jitter i pingden saymıyolar genelde ping düşük olsa da bu 2 si yüksekse cok lag oluyor, bu sorunum geciyor bu değerlerde fakat veri stabil gelmediği için anlık yükselmeler yaşıyorum kısacası

erdem_guldur

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
62
Bina içi tesisat değişebiliyor.

1 - Modeme gelen telefon kablosu var. Bu kablonun kalitesi çok etkili bağlantı hızlarında. Benimde evde değiştirdikten sonra %30 bir iyileşme sağladım.

2 - Duvarın içinden giden Cat 5 veya Cat 6 kablolarınıda değiştirebilirsin. Kaliteli bir Cat 6 kablo da iyileştirme sağlayacaktır.

3 - Packet loss sadece kablolar ile alakalı da olmayabilir. Kaliteli bir modem yine performansta artış gösterir. Yada modemin eski ise veya bir dolap içinde tutyorsan modemi ısınma sorunlarıda yaşıyor olabilirisin. Modem ek olarak bağlı IPTV - Tivibu gibi bir ek yük varsa buda sıkıntılara yol açıyor olabilir.

Bu sorunlardan hangisine eğilmen gerektiğini planlamak için;

1 - Modemin arayüzünden ADSL bağlantı değerlerini görüntüleyebilirsin ve oradaki değerleri internet üzerinden araştırarak herhangi bir sıkıntı olup olmadığını görüntüleyebilirsin. Bu değerlerde bir sıkıntı olması ADSL Kutusundan modemine kadar gelen telefon kablosu ile alakalı olabilir.

2 - Modemin eThernet portuna modem içinden çıkan Ethernet kablosunu bağlayarak bilgisayarını bağlayabilir ve testlerini bu kablo üzerinden yapabilirsin. Bu durum sorunun kablolar ile alakalı olduğunu gösterir.

3 - Modemini 10 - 15 DK kapalı tutup soğumasını bekledikten sonra tekrar açıp testlerini yapabilirsin. Bu testler iyiyse ve zamanla kötüleşiyorsa modemin ısınması ile ilgili bir sorun olduğunu söyleyebilirsin. Veya modemin Kablosuzunu kapatıp modeme tek bir bilgisayar bağlayark test yapabilirsin. Bu testte istediğişn verilere ulaşabiliyorsan modemin evdeki, bağlantıları destekleyecek kadar güçlü olmadığını gösterir ve yeni ve güçlü bir modem alman gerekebilir.

Önerilerim bu şekilde.

Ben bu tarz değişiklikler yaparak, TurkTelekom Sitesinden 75'Mbit e kadar desteklenen adresimde ilk bağlattığımda 72Mbit aldığım yerdeki hızımı 98Mbit e kadar çıkardım. Ekte kendi bağlantımın değerlerini paylaşıyorum

1677189334217.png

Son düzenleme:
KS

TearsB14

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
Bina içi tesisat değişebiliyor.

1 - Modeme gelen telefon kablosu var. Bu kablonun kalitesi çok etkili bağlantı hızlarında. Benimde evde değiştirdikten sonra %30 bir iyileşme sağladım.

2 - Duvarın içinden giden Cat 5 veya Cat 6 kablolarınıda değiştirebilirsin. Kaliteli bir Cat 6 kablo da iyileştirme sağlayacaktır.

3 - Packet loss sadece kablolar ile alakalı da olmayabilir. Kaliteli bir modem yine performansta artış gösterir. Yada modemin eski ise veya bir dolap içinde tutyorsan modemi ısınma sorunlarıda yaşıyor olabilirisin. Modem ek olarak bağlı IPTV - Tivibu gibi bir ek yük varsa buda sıkıntılara yol açıyor olabilir.
3. maddeler için cok deneme yaptım bro asla sorun onlarla alakalı değil kullanmıyorum ip tv fala nzaten modem 2 tane var iyi kalite onlarla alakalı degil ama dediğin gibi telefon kablosu cok onemli onunda eski oldugunu düşünüyorum, elektrikciye ne demem lazım bide siz yaptırdıgınızda işin ehli biri miydi interneti koparma sansı var mı ?

erdem_guldur

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
62
İyi bir tesisatçı bulursan sıkıntı olmaz. İnterneti koparma gibi bi durum ancakabloyu geçiremezse veya kabloyu koprarırsa yaşarsın. Bunun içinde işinin ehli bir tesisatçı bul ve iyi kablo kullandığından emin ol. Kablonun kaplaması üzerinde TSE logosu olur. O varmı diye bak. Markasına değerlere bak, internette araştır. Geçmiş hgün olduğu için benim usta ne kullanmıştı hatırlamıyorum.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri