Düşük Gpu Kullanımı Sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

erenbarn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar 

gtx1650 + ryzen5 1600af + 8gb ram li bir sistemim var 

windows 10 64 bit ve tüm sürücülerimin güncel olduğuna eminim 

sistemimden hiç bir şekilde verim alamıyorum aşağıda verdiğim değerler fiveme (gta5 online) ait fakat denediğim her oyunda ortalama bu değerleri alıyorum 
denediğim oyunlar : apex legends , witcher 3 , gta5 , rainbow6 , death stranding

fivem ultra ayarlarda gpu kullanımı %49 - %58  cpu kullanımı %30 - %50 sıcaklık ortalama 58 - 62 derece ( fps 50 dolaylarında olsa da sürekli 20 lere düşüyor )

sistemi zorla yazmayın zaten tüm oyunları low ayarlardan ultra ayarlara kadar denedim verdiğim değerler en yüksek ayarlarda ölçtüğüm değerler düşük ve orta ayarla getirdiğim zaman gpu kullanımı daha da düşüyor 

[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]overclock denedim ama sonuç almadım yardımlarınızı bekliyorum [/font]

ötenazi

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sorunun ondan kaynaklı olacağını test yapmadan söyleyemeceğim. Adata Su630 SSD kronik arızalı olduğunu okumuştum.

testleri yapıp sonuçları paylaşırsan yardımcı olabilirim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
GTA Online hariç bir oyunda denediniz mi? Bazen oyun yada ara kullandığınız yazılım odaklı ki FiveM gibi sorunlara sebep olabiliyor. Size tavsiyem grafiksel yükü ağır bir oyunda deneyip sorununuzun benzer şekilde olup olmadığını teyit edin. Ayrıca lütfen denemeden sırf cevap alabilmek adına denedim gibi şeyler yazmayın. Sorununuzu çözmekte bu bizi oldukça yavaşlatır.

SU630 olayına gelirsek, SSD disk arızalıysa anlık takılma veya düşüşler yapabilir. SU630 modelinde genel olarak yavaşlama, okuma/yazma düşüşleri anlık takılmalar veya sistem hataları gibi şeyleri diskte yazılımlar tarafından hiçbir sorun bulanamadığı halde çok görüyorum bu ara. Hem TR hem yabancı kullanıcılarda. Kronik sorunlu diyemem aynı diske sahip sorun yaşamayan kullanıcılarda var piyasa. Ancak diskte sorun olma potansiyeli var. Bu yüzden size tavsiyem başka bir diske kurup oyunu deneyin. Boyutu yüksek ise USB bellekte olur. Ayrıca buda işe yaramaz ise Windows SSD diskte kurulu olduğundan olabilir. Başka bir diske Windows ve oyunu kurup denemeniz gerekebilir.

KS

erenbarn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
GTA Online hariç bir oyunda denediniz mi? Bazen oyun yada ara kullandığınız yazılım odaklı ki FiveM gibi sorunlara sebep olabiliyor. Size tavsiyem grafiksel yükü ağır bir oyunda deneyip sorununuzun benzer şekilde olup olmadığını teyit edin. Ayrıca lütfen denemeden sırf cevap alabilmek adına denedim gibi şeyler yazmayın. Sorununuzu çözmekte bu bizi oldukça yavaşlatır.

SU630 olayına gelirsek, SSD disk arızalıysa anlık takılma veya düşüşler yapabilir. SU630 modelinde genel olarak yavaşlama, okuma/yazma düşüşleri anlık takılmalar veya sistem hataları gibi şeyleri diskte yazılımlar tarafından hiçbir sorun bulanamadığı halde çok görüyorum bu ara. Hem TR hem yabancı kullanıcılarda. Kronik sorunlu diyemem aynı diske sahip sorun yaşamayan kullanıcılarda var piyasa. Ancak diskte sorun olma potansiyeli var. Bu yüzden size tavsiyem başka bir diske kurup oyunu deneyin. Boyutu yüksek ise USB bellekte olur. Ayrıca buda işe yaramaz ise Windows SSD diskte kurulu olduğundan olabilir. Başka bir diske Windows ve oyunu kurup denemeniz gerekebilir.

oyun konusunda yüklediğim her oyunda nerdeyse aynı değerleri [font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]alıyorum [/font] %10 artıp azalabiliyor ama en fazla %60 diyebilirim kullanım konusunda 
denediğim oyunlar : witcher3 , apex legends , death stranding , r6 gibi oyunlar ama istinasız her birinde kullanım %60 ı geçemiyor hepsini ultra aylardan low ayarlara kadar denedim 
arkdaşla ssd testi yaptık bir sorun yok gibi gözüküyor kaldı ki gpu kullanımıyla ne kadar alakalı olabilir

ayrıca başka ssdim olmasa da sorunsuz olduğuna emin olduğum bir hdd im var onda da aynı değerleri alıyorum yani ssd den kaynaklanmadığını düşünüyorum

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
SSD diskinizde sorun yok görünse bile sorun olabilir. GPU kullanımda sürekli bir etkisi yoktur ama anlık düşüşler yaratabilir. Ancak başka diskte denediyseniz sorun bu değildir.

Anakart BIOS, Windows, GPU sürücülerinizin güncel olduğundan emin olun. Ayrıca anakart Çipset sürücünüzün kurulu olduğundan emin olun. AMD Support adresinden hangi anakart çipsetini kullanıyorsanuz buna ait çipset sürücüsünü indirip kurun.

KS

erenbarn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
SSD diskinizde sorun yok görünse bile sorun olabilir. GPU kullanımda sürekli bir etkisi yoktur ama anlık düşüşler yaratabilir. Ancak başka diskte denediyseniz sorun bu değildir.

Anakart BIOS, Windows, GPU sürücülerinizin güncel olduğundan emin olun. Ayrıca anakart Çipset sürücünüzün kurulu olduğundan emin olun. AMD Support adresinden hangi anakart çipsetini kullanıyorsanuz buna ait çipset sürücüsünü indirip kurun.

discord üzerinden iletişime geçtim sizinle müsait olduğunuz zaman biraz vakit ayırabilirseniz çok mutlu olurum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri