Ekran Kartı Fan Sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

boeasy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Bilgisayarın power düğmesine bastığımda ekran kartı fanları dönmeye başlıyor aynı zamanda klavye ve mouseninde ışığı yanıyor bios ekranını geçtikten sonra klavye mouse ışığı sönüyor windows yükleme ekranında tekrar yanıyor ekran kartının fanıda duruyor sistem soğuk olduğu için daha önceki sistemimde böyle bir sorun yoktu r9 380 ekran kartı ve intel sisteme sahiptim ekran kartı olsun klavye mouse olsun bu şekil yapmıyordu ekran kartı fanı sadece yükte çalışıyordu pc açılırken falan kapalıydı. Bunun ayarının biosta olduğunu düşünüyorum ama hangi ayar nasıl yaparım bilmiyorum? anakart gigabyte b450m s2h ekran kartı rx 590 se yardım bekliyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Yeni sistemlerde yada bazı sistemlerde anakart çalışma prensibi değişebilir. USB vs. gibi soketlere bir kaç defa akım verilip geri çekilebilir yani sistem açılışında ilk önce BOOT aşamasına kadar verilip sonra geri çekilip sonra Windows aşamasında geri verilebilir bu doğal bir süreç. Hali hazırda pek çok sistem bu tarz çalışıyor zaten ki örnek benim evimdeki 2 adet sistemde aynı şekilde çalışıyor. Ekran kartı fanlarının olayı ise Windows aşamasında yazılım devreye girdiği için fanların belli sıcaklığa kadar dönmesi engelleniyor buda normal sisteminizde bir sorun yok.

KS

boeasy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
O zaman herhangi bir sorun yok diyorsunuz bu şekilde kullanıcam mecbur bir sorum daha var geçenlerde biliyorsunuz wattman hatası almıştım ddu ile silip sorunu çözmüştüm dün yine oddyseyde oyun dondu masaüstüne attı ama bu sefer wattman hatası vermedi ama ben wattman hatası olduğunu düşünüyorum çünkü Radeon ayarlarına giremedim girmeye çalışınca yanıt vermedi bu yüzden reset attım pcye trixx yazılımını yüklemiştim onunla bir alakası olabilir mi sizce?
ugur.gozaydin' Alıntı:
Yeni sistemlerde yada bazı sistemlerde anakart çalışma prensibi değişebilir. USB vs. gibi soketlere bir kaç defa akım verilip geri çekilebilir yani sistem açılışında ilk önce BOOT aşamasına kadar verilip sonra geri çekilip sonra Windows aşamasında geri verilebilir bu doğal bir süreç. Hali hazırda pek çok sistem bu tarz çalışıyor zaten ki örnek benim evimdeki 2 adet sistemde aynı şekilde çalışıyor. Ekran kartı fanlarının olayı ise Windows aşamasında yazılım devreye girdiği için fanların belli sıcaklığa kadar dönmesi engelleniyor buda normal sisteminizde bir sorun yok.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Trixx yazılımı sadece RGB ve genel birkaç ayar için kullanılan bir yazılım. NVIDIA kartlarda olduğu gibi OC ve FAN ayarları yapılmıyor yani onunla bir alakası olduğunu sanmıyorum. Belki bir ihtimal yeni AMD sürücüsünü kurduysanız onunla alakalı olabilir. Pek çok sorun yaşayan ve memnun olan gördüm yeni sürücü ile ilgili yani tek olasılık gördüğüm bu ama sizde yeni sürüm kurulu değilse bir kurun ve öyle deneyin eğer kurulu ise eski sürüme dönüp deneyin yani sürücü odaklıysa sorun bu şekilde çözülebilir ama bazı Watmann hataları donanımsal olabiliyor umarım sizinki yazılımsaldır.

KS

boeasy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Trixx yazılımda gpu clock, memory clock ve offset ayarları mevcut sadece fan hızıyla alakası yok yani 5 tane profil mevcut istediğin ayarı yapıp kaydedebiliyorsun. Sorun trixx yazılımından olabilir diye yazılımı kaldırdım şuanlık yine bir sorun yaşamıyorum zaten ddu ile silip temizledikten sonra 3-4 gündür sorun yoktu dün trixx yükledim açtım sonrasında böyle oyundan atma hatası oldu ama dediğim gibi wattman bildirimi gelmedi işin garibi o yüzden trixx yazılımını sildim şuanlık sorun yok gözüküyor.

ugur.gozaydin' Alıntı:
Trixx yazılımı sadece RGB ve genel birkaç ayar için kullanılan bir yazılım. NVIDIA kartlarda olduğu gibi OC ve FAN ayarları yapılmıyor yani onunla bir alakası olduğunu sanmıyorum. Belki bir ihtimal yeni AMD sürücüsünü kurduysanız onunla alakalı olabilir. Pek çok sorun yaşayan ve memnun olan gördüm yeni sürücü ile ilgili yani tek olasılık gördüğüm bu ama sizde yeni sürüm kurulu değilse bir kurun ve öyle deneyin eğer kurulu ise eski sürüme dönüp deneyin yani sürücü odaklıysa sorun bu şekilde çözülebilir ama bazı Watmann hataları donanımsal olabiliyor umarım sizinki yazılımsaldır.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Benim bildiğim AMD kartlarda Trixx ve benzeri yazılımlarda OC ayarları olmuyor NVIDIA kullanıyorum emin değilim bu yüzden. OC ayarları varsa muhtemelen AMD yazılımındaki OC ayarları ile çakışma yaptığından dolayı hata alıyordunuz kaldırdığınızda çakışma ortadan kalkmış. Sorun kalmadığına göre konuyu kapatıyorum. Başka sorularınız için foruma yine bekleriz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri