Ekran Kartı Geç Açılıyor

sofistike38

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bilgisayarı açtıktan yaklaşık 25 saniye sonra ancak ekran kartına güç gitmeye başlıyor ve ekran ancak o zaman açılıyor. Bunun sebebi ne olabilir? Aşağıda videoda paylaştım. Sonradan yanan beyaz ışık ekran kartına ait.

Sistemim şöyle: ryzen 5 7500f , Asus prime B650M-K , palit RTX 4070 super dual, LEXAR ARES RGB 32GB (2X16GB) 6000Mhz CL30 DDR5 , XPG K Mesh Kyber 750W 80+ Gold Rainbow mATX/ATX Kasa Siyah, Thermalright Aqua Elite 240mm WHITE ARGB V3 Sıvı Soğutucu, Kingston KC3000 1TB

Son düzenleme:

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,091
Bilgisayarı açtıktan yaklaşık 25 saniye sonra ancak ekran kartına güç gitmeye başlıyor ve ekran ancak o zaman açılıyor. Bunun sebebi ne olabilir? Aşağıda videoda paylaştım. Sonradan yanan beyaz ışık ekran kartına ait.

Sistemim şöyle: ryzen 5 7500f , Asus prime B650M-K , palit RTX 4070 super dual, LEXAR ARES RGB 32GB (2X16GB) 6000Mhz CL30 DDR5 , XPG K Mesh Kyber 750W 80+ Gold Rainbow mATX/ATX Kasa Siyah, Thermalright Aqua Elite 240mm WHITE ARGB V3 Sıvı Soğutucu, Kingston KC3000 1TB

sorun yok sistemin iyi ve güvenli bir şekilde çalışıyor beyaz ışık güç gittiğini gösterir yani yanması iyi birşey

UCE

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
22
Eğer expo modu açıksa geç açılabilir ben expo modunu açtığımda sistem 40 saniye civarında açılıyor kapalıyken 15 saniye

KS

sofistike38

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Eğer expo modu açıksa geç açılabilir ben expo modunu açtığımda sistem 40 saniye civarında açılıyor kapalıyken 15 saniye
Tatilde olduğum için deneyememiştim. Şu an denedim. Expo modunu kapatınca 15 küsür saniyede açıldı. Expo açıkken 47 saniye sürdü. Sanırım expoyu açınca PSU gücü ekran kartına geç veriyor. Acaba bunu değiştirmenin bir yolu var mıdır expoyu kapatmak dışında. Çünkü ramleri tam kapasite kullanmamak pek mantıklı olmaz.

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Durumun ekran kartıyla alakası yok, halihazırda amd sistemlerde süregelen bir problem. Biosta bir iki değişiklik ile boot süresini kısaltanlar var, youtube dan araştırabilirsin.

KS

sofistike38

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Durumun ekran kartıyla alakası yok, halihazırda amd sistemlerde süregelen bir problem. Biosta bir iki değişiklik ile boot süresini kısaltanlar var, youtube dan araştırabilirsin.
Expoyu kapatınca önce ekran kartının ışığı sonra ramlerin ışığı yanıyor (ikisi de RGB) Expo açık iken önce ramlerin ışığı, sonra ekran kartının ışığı yanıyor. Yani önceki mesajımda dediğim gibi Expo açıkken önce ramlere güç gidiyor sanırım. Expo kapalı iken de tam tersi. Bunu düzeltmenin hiçbir yolu yok mu ?

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Expoyu kapatınca önce ekran kartının ışığı sonra ramlerin ışığı yanıyor (ikisi de RGB) Expo açık iken önce ramlerin ışığı, sonra ekran kartının ışığı yanıyor. Yani önceki mesajımda dediğim gibi Expo açıkken önce ramlere güç gidiyor sanırım. Expo kapalı iken de tam tersi. Bunu düzeltmenin hiçbir yolu yok mu ?
Hocam cevapladık zaten, bi zahmet youtube a yazıverin sorunu karşınıza çıkacak zaten. Olayın gpu ile alakası yok. Amd sistemlerdeki genel sorun bu.

• Beğen
Reactions: UCE
KS

sofistike38

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam cevapladık zaten, bi zahmet youtube a yazıverin sorunu karşınıza çıkacak zaten. Olayın gpu ile alakası yok. Amd sistemlerdeki genel sorun bu.
Zaten baktım. Ama o ayarı yapınca stabilite sorunu oluyormuş, hatta mavi ekran alanlar oluyormuş. Hem nasıl alakası yok gpu ile, gözümle gördüğüme mi inanayım sizin ezbere konuştuğunuza mı? Ekran kartı sonradan devreye giriyor. Önce ramler aktif oluyor sonrs ekran kartı. Tam olarak bunun düzeltilmesi lazım zaten. Bilmeden boş boş konuşuyorsunuz.

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
İnsanlar üşenmemiş denemiş, uğraşmış çözümler bulmuş, nette paylaşmış. O ayarları mecbur deneyeceksiniz yapacak bir şey yok. Ha yok sorunu ben buldum "gözümle gördüm" diyorsanız biz boş insanlarla vakit kaybetmeyin, rapor atın amd ye halletsin ne diyim...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri