Ekran Kartı Kısa Devre Tamiri Ne Kadara Mal Olur?

Semihh35

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Merhaba arkadaşlar bugün oyun oynarken bilgisayar aniden kapandı ve birdaha açamadım sırasıyla ram psu işlemci hepsini ayrı ayrı kontrol ettim fakat hiçbirinde sorun yok son olarak ekran kartının 8 pin kablosunu söktüm bi öyle çalıştırayim dedim ve bilgisayarım çalıştı tabiki çok sevinmedim çünkü ekran kartını 1 ay önce ikinci el almıştım bunun tamiri mümkün müdür bazıları bunun chip arızası olduğunu söylüyor bazılarıda besleme ya da kısa devre ve son olarak bunların tamiri ne kadar tutar? 700 800 olsa yine iyi ama daha fazla olursa verdiğime değmez diye düşünüyorum.

kimiki

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
120
Merhaba arkadaşlar bugün oyun oynarken bilgisayar aniden kapandı ve birdaha açamadım sırasıyla ram psu işlemci hepsini ayrı ayrı kontrol ettim fakat hiçbirinde sorun yok son olarak ekran kartının 8 pin kablosunu söktüm bi öyle çalıştırayim dedim ve bilgisayarım çalıştı tabiki çok sevinmedim çünkü ekran kartını 1 ay önce ikinci el almıştım bunun tamiri mümkün müdür bazıları bunun chip arızası olduğunu söylüyor bazılarıda besleme ya da kısa devre ve son olarak bunların tamiri ne kadar tutar 700 800 olsa yine iyi ama daha fazla olursa verdiğime değmez diye düşünüyorum.
8 pin sökünce çalışıyorsa kısa devredir. Ama bu demek olmuyor ki çip sağlam veya gidik. Eğer ekran kartı besleyen çiplerden biri kısa devreye düştüyse çipe 12v gitmiş olabilir ve buda kötü haber demek. Fakat bir kapasitörde kısa devreye düşmüş olabilir. Yada belleklerinin beslemesi de kısa devreye düşmüş olabilir. Bu kadar olasılık varken bir fiyat belirlemek mantıksız olur. İşini bilen bir tamirciye gösterseniz iyi olur. Ensa bilgisayarı bu konuda tavsiye ederim. Bu arada garantisi varsa direkt garantiye yollayın.

KS

Semihh35

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
8 pin sökünce çalışıyorsa kısa devredir. Ama bu demek olmuyor ki çip sağlam veya gidik. Eğer ekran kartı besleyen çiplerden biri kısa devreye düştüyse çipe 12v gitmiş olabilir ve buda kötü haber demek. Fakat bir kapasitörde kısa devreye düşmüş olabilir. Yada belleklerinin beslemesi de kısa devreye düşmüş olabilir. Bu kadar olasılık varken bir fiyat belirlemek mantıksız olur. İşini bilen bir tamirciye gösterseniz iyi olur. Ensa bilgisayarı bu konuda tavsiye ederim. Bu arada garantisi varsa direkt garantiye yollayın.
kartı elime aldım kokladığımda herhangi bir yanık kokusu alamadım yüksek ihtimal kısa devre var iyi ama hocam niye durduk yere oldu ki msı afterburnerden voltajı -6 vermiştim acaba o yüzden mi oldu sizce?

kimiki

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
120
kartı elime aldım kokladığımda herhangi bir yanık kokusu alamadım yüksek ihtimal kısa devre var iyi ama hocam niye durduk yere oldu ki msı afterburnerden voltajı -6 vermiştim acaba o yüzden mi oldu sizce?
+olarak verseniz neyse de -voltajdan olması saçma. Merak ettiğim bir konu psu. Marka model nedir psu'nun ? Birde kartın eski sahibi tamir ettirip satmışta olabilir. Eğer tamir ettirirseniz işlem var mı diye sorun.

KS

Semihh35

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
+olarak verseniz neyse de -voltajdan olması saçma. Merak ettiğim bir konu psu. Marka model nedir psu'nun ? Birde kartın eski sahibi tamir ettirip satmışta olabilir. Eğer tamir ettirirseniz işlem var mı diye sorun.
Oyunlara girerken bazı hatalar alıyordum ya da siyah ekranda kalıyordı bende voltajı -6 verdim ve normale dönmüştü psu nun modeli dark power 450w olması lazım.

KS

Semihh35

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Ensa bilgisayar ile iletişime geçtim 600 TL istiyorlar bu firma ile daha önce iş yaptıran oldu mu güvenilir midir hocam?

20230426_110443.jpg

kimiki

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
120
Youtube kanalları var hocam. Daha önce başka forumda yaptırıp memnun kalanda olmuştu. Kendim yaptırmadım ama youtube üzerinden videolarını takip ederim o nedenle önerdim.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri