Ekran kartı sorunu (GTX 770)

Murat Uluağaç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
1 haftadır bilgisayarımda oyun oynarken donmalar yaşıyordum. Son birkaç gündür ise şu şekilde hata alıyorum:

linkte bırakayım: 
Bilgisayara format attım düzelmedi, belki son nvidia güncellemesi ile alakalıdır diye yeni sürümü kaldırıp bir öncekini kurdum ama hala aynı hatayı alıyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Bileşenlerinizi yazın Enes 'in dediği gibi ve ilk önerim size eksiksiz sürücü kurulumu yapmanız çipset dahil tüm sürücüleri ve varsa BIOS güncellemenizi yapın. Ayrıca farklı oyunlarda deneyin. Aldığınız SS Riot Games oyunlarından birisine ait LOL sanırım yani farklı bir oyunda deneyin sorun yoksa farklı bir oyunda bu demek oluyor ki oyun kaynaklı sorununuz var ki bu durumda oyunun güncellemelerini vs. beklemeniz gerek.

KS

Murat Uluağaç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Enes Yavuz' Alıntı:
Sistem bileşenlerinizi yazar mısınız size yardımcı olacağım.

Msinfo dosyası atayım mı yoksa sadece ekran kartı, anakart vs. gibi şeyleri yazsam yeter mi?

ugur.gozaydin' Alıntı:
Bileşenlerinizi yazın Enes 'in dediği gibi ve ilk önerim size eksiksiz sürücü kurulumu yapmanız çipset dahil tüm sürücüleri ve varsa BIOS güncellemenizi yapın. Ayrıca farklı oyunlarda deneyin. Aldığınız SS Riot Games oyunlarından birisine ait LOL sanırım yani farklı bir oyunda deneyin sorun yoksa farklı bir oyunda bu demek oluyor ki oyun kaynaklı sorununuz var ki bu durumda oyunun güncellemelerini vs. beklemeniz gerek.

Başka oyunlarda da denedim ve sorunlar oldu ekran donuyordu ve görüntü gidiyordu pc resetlemek zorunda kalıyordum bu aralar video izlerken bile gidiyor ekran.

KS

Murat Uluağaç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Enes Yavuz' Alıntı:
Bileşenlerinizi yazsanız yeterli.Ayrıca bios güncellemesini yapmadıysanız lütfen yapın.

Anakart: Asus Z87-A

İşlemci: Intel i5 4670K

Ekran Kartı: Nvidia GTX 770

Ram: 16GB RipjawsX DDR3

Sistemim bu şekilde, bios güncellemesini de çok eskiden yapmıştım ama yine de tekrardan güncelleme yapayım mı?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Sisteminiz biraz eski sürücü değilse bileşen arızası olabilir.

1. Öncelikle BIOS güncellemeniz varsa yapın. Sonra ekran kartı sürücünüzün güncel olduğundan emin olun ayrıca Windows 7 kullanıyorsanız 10 sürümüne geçebilirsiniz.
  2. RAM testi yapabilirsiniz RAM de bir sorun varsa oyun vs. crash verebilir. Aşağıda RAM için gerekli testi anlattım.
  3. Ekran kartı vs. diğer bileşenlere RAM ve BIOS , GPU gibi sürücü şeylerinden sonra bakarız. 
RAM test işlemi.
  • Önce   bu yazılımı indirin ve inen ZIP dosyasını klasöre çıkartın.
  • Sisteme bir USB bellek takın ve içinde önemli verilerin olmamasına dikkat edin. İçi boş olsun.
  • Klasörün içindeki imageUSB.exe dosyasını çalıştırın. Aşağıdaki adımları izleyin.
  • Step 1 : USB belleği seçin.
  • Step 2 : Write image to USB drive seçeneği ve Post Image Verification seçeneğini işaretleyin.
  • Step 3 : İnen klasörde memtest86-usb.img adında bir IMG dosyası var bu dosyayı Browse ile seçin.
  • Step 4 : Write butonuna basın ve bir pencere açılacak YES(EVET) diyorsunuz ve ikinci uyarıyada aynı şekilde YES(EVET) deyip işlemin tamamlanmasını bekliyorsunuz.
  • İşlem tamamlanınca bir pencerede Imaging Complated! uyarısı gelecek. OK deyip uygulamadan çıkıyorsunuz.
  • Şimdi bu USB bellek ile sisteme format atar gibi sistem açılışında USB ile başlatıyorsunuz hepsi bu kadar.
  • USB belleği seçince yazılım otomatik olarak test başlatacak. Arıza varsa ekranda kırmızı renkte bir hata kodu veyahut gösterge ile belli oluyor zaten. Eğer hata çıkarsa RAM 'iniz arızalı demektir. Testi bitene kadar sürdürün.

KS

Murat Uluağaç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sisteminiz biraz eski sürücü değilse bileşen arızası olabilir.

1. Öncelikle BIOS güncellemeniz varsa yapın. Sonra ekran kartı sürücünüzün güncel olduğundan emin olun ayrıca Windows 7 kullanıyorsanız 10 sürümüne geçebilirsiniz.
  2. RAM testi yapabilirsiniz RAM de bir sorun varsa oyun vs. crash verebilir. Aşağıda RAM için gerekli testi anlattım.
  3. Ekran kartı vs. diğer bileşenlere RAM ve BIOS , GPU gibi sürücü şeylerinden sonra bakarız. 
RAM test işlemi.
  • Önce   bu yazılımı indirin ve inen ZIP dosyasını klasöre çıkartın.
  • Sisteme bir USB bellek takın ve içinde önemli verilerin olmamasına dikkat edin. İçi boş olsun.
  • Klasörün içindeki imageUSB.exe dosyasını çalıştırın. Aşağıdaki adımları izleyin.
  • Step 1 : USB belleği seçin.
  • Step 2 : Write image to USB drive seçeneği ve Post Image Verification seçeneğini işaretleyin.
  • Step 3 : İnen klasörde memtest86-usb.img adında bir IMG dosyası var bu dosyayı Browse ile seçin.
  • Step 4 : Write butonuna basın ve bir pencere açılacak YES(EVET) diyorsunuz ve ikinci uyarıyada aynı şekilde YES(EVET) deyip işlemin tamamlanmasını bekliyorsunuz.
  • İşlem tamamlanınca bir pencerede Imaging Complated! uyarısı gelecek. OK deyip uygulamadan çıkıyorsunuz.
  • Şimdi bu USB bellek ile sisteme format atar gibi sistem açılışında USB ile başlatıyorsunuz hepsi bu kadar.
  • USB belleği seçince yazılım otomatik olarak test başlatacak. Arıza varsa ekranda kırmızı renkte bir hata kodu veyahut gösterge ile belli oluyor zaten. Eğer hata çıkarsa RAM 'iniz arızalı demektir. Testi bitene kadar sürdürün.

Sorun galiba ekran kartında çünkü ekran kartını çıkarıp anakarttan görüntü aldığımda herhangi bir takılma falan olmadı videoları rahatlıkla izleyebildim. Bir de ekran kartını başka bir bilgisayar kasasına taktım orada da donmalar oldu.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Kartınızda arıza var o zaman. Eski bir GPU olduğundan garanti vs. olayı olmayacak. Ya tamirciye verin ki tamir olayı %50 ihtimal şans meselesi yada yeni bir GPU alacaksınız.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri