Ekran Kartım Anakarttaki Slotları Kapatıyor

terimbaba123

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Hepinize iyi akşamlar. Gaming gen tr sitesinden Sunrise 4070 sistem sipariş etmiştim ve bugün geldi. Şu an kurulumunu yapmaya çalışıyorum ancak ekran kartını yuvasına taktığımda, anakarta takacağım psu kablolarının olduğu slotların hepsini kapatıyor. Nu sistemin performans testleri de internette mevcut. Sistemi kuramama sebebim nedir nerede montaj hatası yapıyorum? Kasaya güç gelmiyor ve kasa da açılmıyor sanırım kabloları takamadığım işin anakarta. Lütfen yardım edin saatlerdir uğraşıyorum sinirden ağlama derecesine geldim :(

Ekli dosyalar

• 5EF7E96D-1093-42A8-B5C8-A496240AFFB5.jpeg
    5EF7E96D-1093-42A8-B5C8-A496240AFFB5.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 21

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
982
Hepinize iyi akşamlar. Gaming gen tr sitesinden Sunrise 4070 sistem sipariş etmiştim ve bugün geldi. Şu an kurulumunu yapmaya çalışıyorum ancak ekran kartını yuvasına taktığımda, anakarta takacağım psu kablolarının olduğu slotların hepsini kapatıyor. Nu sistemin performans testleri de internette mevcut. Sistemi kuramama sebebim nedir nerede montaj hatası yapıyorum? Kasaya güç gelmiyor ve kasa da açılmıyor sanırım kabloları takamadığım işin anakarta. Lütfen yardım edin saatlerdir uğraşıyorum sinirden ağlama derecesine geldim :(
Normalde ekran kartı hariç her şey takılı gelmesi gerekiyor fakat hd audio kablosu takılmamış gibi. Yukardan fotoğraf atma şansınız var mı ? Ekran kartını çıkarırsanız iyi olur.

KS

terimbaba123

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Normalde ekran kartı hariç her şey takılı gelmesi gerekiyor fakat hd audio kablosu takılmamış gibi. Yukardan fotoğraf atma şansınız var mı ? Ekran kartını çıkarırsanız iyi olur.
Aslında kablolar takılıydı bir tek ekran kartı takılı değildi. Montaja başlarken baktım ki ekran kartı o dediğiniz kabloyu eziyor biraz. Ben de çıkardım anca öyle takabildim ekran kartını. Başka bi çözüm yöntemi aklıma gelmedi.

Ekli dosyalar

• C1EE1A76-B749-4690-B53A-DA2D1DF80CDA.jpeg
    C1EE1A76-B749-4690-B53A-DA2D1DF80CDA.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 18

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
982
Aslında kablolar takılıydı bir tek ekran kartı takılı değildi. Montaja başlarken baktım ki ekran kartı o dediğiniz kabloyu eziyor biraz. Ben de çıkardım anca öyle takabildim ekran kartını. Başka bi çözüm yöntemi aklıma gelmedi.
O kabloyu takın sıkıntı çıkmaz. Çok baskı yapacağını sanmıyorum.

KS

terimbaba123

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
O kabloyu takın sıkıntı çıkmaz. Çok baskı yapacağını sanmıyorum.
Hocam yani dediğiniz kablodan kaynaklı mı sorun? Kablonun üzerinde HD Audio yazdığı için bilgisayarın açılmasını engelleyebilecek bir kablo olduğunu düşünmediğim için çıkarmıştım cahilliğime verin meraktan ve korkumdan soruyorum zarar vermek istemediğimden dolayı.

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
982
Hocam yani dediğiniz kablodan kaynaklı mı sorun? Kablonun üzerinde HD Audio yazdığı için bilgisayarın açılmasını engelleyebilecek bir kablo olduğunu düşünmediğim için çıkarmıştım cahilliğime verin meraktan ve korkumdan soruyorum zarar vermek istemediğimden dolayı.
Sadece hd audio değil kasanın ön bağlantı kablolarının çoğunu çıkarmışsınız. Onları takmazsanız kasanın önündeki tuşlar, girişler çalışmaz. Hepsini takmanız lazım ben sadece birinin ismini o şekil söyledim. Çıkardığınız kablolar için

İsterseniz şu videoya göz atabilirsiniz.

KS

terimbaba123

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Sadece hd audio değil kasanın ön bağlantı kablolarının çoğunu çıkarmışsınız. Onları takmazsanız kasanın önündeki tuşlar, girişler çalışmaz. Hepsini takmanız lazım ben sadece birinin ismini o şekil söyledim. Çıkardığınız kablolar için

İsterseniz şu videoya göz atabilirsiniz.
Hocam çok teşekkürler dediğiniz gibi ekran kartının slotları kapatıyor diye takmadığım, güç kablosundan çıkan 2 farklı kabloyu anakarta takmadığım için olmuyormuş. Bunu hallettim ancak şimdi de monitörden DP No Signal hatası almaya başladım. Dün yaklaşık 1 saat denemeden sonra monitörden görüntü almayı başarabildim. Oyun indirmek için pcyi gece açık bıraktım ancak gece 03:30 sularında uyanıp baktığımda monitör tekrardan kapanmış. Daha doğrusu sanırım kapanmamış da uyku moduna geçmiş çünkü ekran tam olarak siyah değil açılacak gibi bir görüntüsü var ama açılmıyor bir türlü yani büyük ihtimal uyku modunda. Kasanın power ledi de yanıp sönüyor tabii ki. Ben böyle bir sorunla karşılaşmayayım diye düşünerek ayarlardan uyku modunu da kapatmıştım ama pek işe yaramadı sanırım. Kasa mı uyku moduna geçiyor monitör mü anlayamadım.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,147
Çünkü en alt slots takmaman lazım anakartın çıplak halini atarmisin

NyxeniQ

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
44
Öncelikle anakartında 2 adet ekran kartı slotu olması lazım ekran kartını dikkatlice çıkart ve kontrol et eğer 2 adetse üsttekine takmalısın. Ekran kartının yerini kontrol ettiğini var sayıyorum her bir kablonun üzerinde bir yazı ve bazılarında + - sembolleri var aynı yazılar anakartın üzerinde o alt kısımda bulunan yerlerde de yazıyor. Bu yazıları denk getirerek kablolamayı yap, eğer zorlanırsan veya anlayamazsan youtube üzerinde bu konuya dair bir çok video var yardım alabilirsin. Şimdi sıra ekran kartı montajında eğer üst slotun varsa kesinlikle oraya takmalısın çok daha rahat olacaktır. Eğer üst slotun yoksa kablolara çok dikkat ederek ve yavaşça ekran kartını tak burada son derece hassas olursan sorun çıkmaz.

KS

terimbaba123

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Çünkü en alt slots takmaman lazım anakartın çıplak halini atarmisin
Öncelikle anakartında 2 adet ekran kartı slotu olması lazım ekran kartını dikkatlice çıkart ve kontrol et eğer 2 adetse üsttekine takmalısın. Ekran kartının yerini kontrol ettiğini var sayıyorum her bir kablonun üzerinde bir yazı ve bazılarında + - sembolleri var aynı yazılar anakartın üzerinde o alt kısımda bulunan yerlerde de yazıyor. Bu yazıları denk getirerek kablolamayı yap, eğer zorlanırsan veya anlayamazsan youtube üzerinde bu konuya dair bir çok video var yardım alabilirsin. Şimdi sıra ekran kartı montajında eğer üst slotun varsa kesinlikle oraya takmalısın çok daha rahat olacaktır. Eğer üst slotun yoksa kablolara çok dikkat ederek ve yavaşça ekran kartını tak burada son derece hassas olursan sorun çıkmaz.
Teşekkür ederim ilginiz için öncelikle. Şu an iş yerindeyim çalışıyorum dolayısıyla anakartı çekip atamam ancak anakartın resmini internetten buldum şöyle bırakayım. Sanırım anakartta ekran kartını takabilmem için tek bir slot var o da bios pilinin üstündeki slot gibi duruyor yanlış bilmiyorsam. Bir şekilde ekran kartını taktım aslında bu sorunum çözüldü ve bilgisayar sorunsuz çalışıyor. Ancak başka bir problemim de monitöre bir türlü görüntü gelmiyor. Dün 1-2 saat uğraş sonucu DP kablosunu monitör ve kasanın arkasına ekran kartına takarak görüntü almayı başarabildim. Daha sonra yaklaşık 1 saat bilgisayarı kullanıp oyun indirmeye bırakıp uyudum. Gece 03:30 sularında uyandım ve baktığımda monitör tekrardan kapanmıştı. Kapanmak da değil sanırım hani monitör açılırken ekran önce ufak bir renk değişimi ve parlama yaşayıp kahverengimsi bir ışık çıkar ondan sonra bilgisayar açılır ya, bende de açılacak gibi oluyor ancak hep öyle kalıyor. Herhangi bir parçada herhangi bir sorun olsaydı dün 1-2 saat uğraş sonucu monitörden görüntü alıp kullanamazdım diye düşünüyorum ancak yaklaşık 1 saat kadar kullandım da yani anlamadım nasıl oluyor. Her türlü fikir ve yardımlarınıza açığım.

Ekli dosyalar

• 1707291838306.png
    1707291838306.png
    1,020.6 KB · Görüntüleme: 14
KS

terimbaba123

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Dün akşam ram'i slotundan çıkarıp diğer slota taktım ve problem çözüldü. Bilgisayarı biraz kullanıp uyumadan önce yeniden başlattım düzgün bir şekilde monitör ve bilgisayar tekrardan açıldı. Şu an için bir problem yok gibi umarım da olmaz ilerleyen zamanlarda.

Erol

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
90
tasarımı cidden harikaymış :d

Nuada

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39
Anakart kasada bile ufacık kalmış :D. Ben bu yüzden paraya kıyıp Asus Tuf z790pro aldım. İyi ki de almışım. Hem bol özellikli hem yakışıklı :).

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri