Yardım Ekranın Kararıp Pixelleştikten Sonra Kendini Resetlemesi

josephs

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bilgisayarımla genelde Rust oynuyorum, oyun oynarken çok saçma bi hata alıyorum ve ayda yılda 1 kere başıma geliyor geçen de bilgisayarı açtıktan 1-2 saat sonra başıma geldi sizinle paylaşmak istiyorum,

Rust oynarken bir anda ekran kararıyor ve sol tarafta pixel pixel kırmızı yazılar veya desenler çıkıyor sonra kendi kendi resetliyor ve bilgisayar yeniden başlıyor, sonrasında hiç bir sorun yokmuş gibi devam ediyor.
Bilgisayarda yavaşlama kasma ya da başka bir sorun yok. Görüntüyü hiç yakalayamadım çünkü anlık oluyor ve ben kamerayı açana kadar kendini resetlemiş oluyor.

sistemim
5600x
3060 asus og strix
b550m pro wifi asus tuf
16gb ram corsair
512ssd 970 evo
pf240 soğutucu
cv650 corsair

Hüsom

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
761
yük altında mı yapıyor bunu ekran kartınızı bir stres testine sokun hatayı ne zamanları yaptığını bulalım

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
249
Sisteminde eğer bir Overclock ayarı yaptıysan eski haline getirmeyi dene. Eğer yapmadıysan bana PSU sorunu gibi geliyor. OCCT'nin power testini sisteminde bir yarım saat kadar yaparsan tüm sistemi full yükte çalıştırıp nerede sorun var belki görebilirsin. Bir hata vs. varsa zaten sana programda görürsün sorunla ilgili uyarıyı. Bu test ile PSU'nu da test etmiş olursun.

Hüsom

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
761
Sisteminde eğer bir Overclock ayarı yaptıysan eski haline getirmeyi dene. Eğer yapmadıysan bana PSU sorunu gibi geliyor. OCCT'nin power testini sisteminde bir yarım saat kadar yaparsan tüm sistemi full yükte çalıştırıp nerede sorun var belki görebilirsin. Bir hata vs. varsa zaten sana programda görürsün sorunla ilgili uyarıyı. Bu test ile PSU'nu da test etmiş olursun.
kırmızı yazılar desenler çıkıyor diyor psu ile akası olacağını sanmam yazılıma etki eden bir donanım sorunu olabilir

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
249
Ben DDU ile temiz grafik sürücüsü kurulumuna geçmeden önce donanımsal yapıda bir sorun var mı diye kontrol etmesi taraftarıyım. Yine temiz sürücü kurulumu denenir ama kesin çözüm olmayabilir.

KS

josephs

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
funmark testine sokacağım birazdan bakalım bir sonuç verecek mi

öyle bir ayar değiştirmedim aslında, sadece bilgisayarın ram ghz'lerini 3200'den 3600'e çektim eski ayarlarda 3200'de çalışıyordu bende tam performans'a aldım bios'tan başka bir ayar değiştirmedim

KS

josephs

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
yük altında mı yapıyor bunu ekran kartınızı bir stres testine sokun hatayı ne zamanları yaptığını bulalım
hocam funmark testini kaç dakika yapmak mantıklıdır?, ayrıca biraz korkuyorum funmark testindeki bazı yorumlarda ekran kartına ciddi zararlar verdiği söyleniyor.

Hüsom

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
761
hocam funmark testini kaç dakika yapmak mantıklıdır?, ayrıca biraz korkuyorum funmark testindeki bazı yorumlarda ekran kartına ciddi zararlar verdiği söyleniyor.
5-10 dakika yeterli zarar verme ihtimali çok düşük sonuçta hız aşırtma yapmıyor kartın default ayalarlarına yük bindiriyor

KS

josephs

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
5dk kadar deneyeceğim ve sonuçları paylaşacağım

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,305
Ekran kartında hata vermezse, ram hatası da olabilir. İsterseniz ramleri çıkartıp temizleyip deneyin.

KS

josephs

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ekran kartında hata vermezse, ram hatası da olabilir. İsterseniz ramleri çıkartıp temizleyip deneyin.
ekran kartımda bir sorun yok test'lerde de normal görünüyor.
ramlerde ne gibi temizlik yapılır ?

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
249
OCCT'nin Power testini de 10 dakika kadar yapar mısınız? Tüm donanım tam yük altındayken bu testten zaten başarıyla geçiyorsa donanımsal bir problem riski çok az demektir. Yazılımsal olan çözümlere yönelebilirsiniz sonrasında. Ayrıca sıcaklık değerlerinizi de test esnasında göz önünde bulundurun.

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,305
ekran kartımda bir sorun yok test'lerde de normal görünüyor.
ramlerde ne gibi temizlik yapılır ?
Silgi ile uçları hafif bastırarak silip tekrar yerine takabilirsiniz. Ram slotlarına üfleyip toz varsa çıkmasını sağlayabilirsiniz. Sürekli hata alıyorsanız ramler tek tek ya da farklı slotlarlda deneyebilirsiniz.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri