elektrik kesintisine karşı bilgisayar koruma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kairos

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selamlar yakın zamanda (1 hafta önce) yeni bir bilgisayar aldım ve ilk defa cuma günü çalıştırdım sürücülerin hepsini güncelledim hiç bir problem yoktu. cumartesi tekrar çalıştırdım ve çalıştığı esnada bir elektrik kesintisi yaşadım. elektrik geldiğinde tekrar çalıştırdım ve hiç bir problem görünmüyordu fakat sonradan bilgisayar kendini yeniden başlatmaya başladı. ilk başta çok takmadım ama sonradan daha windows ekranı çıkmadan kendini sürekli yeniden başlatmaya başladı bende bilgisayarı düğmesinden kapatıp fişten çektim. Neyse ki 2 yıl garantisi vardı ve pazartesi günü garantiye yollayacağım. Ama benim asıl merak ettiğim her elektrik kesintisinde sorun çıkarır mı? bildiğim kadarıyla her elektrik kesintisinde aynı dalgalanma olmaz ama sonuç olarak ihtimali var bundan nasıl korunabilirim ?

sistem özellikleri

asus ph gtx 1650 4gb
asus prime h320m-k am4 anakart
ryzen 3 3100
corsair spec delta kasa
corsair vs550 güç kaynağ,ı 550w 80+
8gb ddr4 3000mhz ram
windows 10 pro
480 gb ssd

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Güç kaynağınızın kalitesine göre ani kesintilerde sorun yaşama olasılığımız düşer ama sıkla tekrar ediyorsa bu kesintiler bir UPS cihazı alın derim size. Bu arada PSU ürününüz giriş seviyesinde bir ürün yani çok iyi sayılmaz.

KS

Kairos

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Güç kaynağınızın kalitesine göre ani kesintilerde sorun yaşama olasılığımız düşer ama sıkla tekrar ediyorsa bu kesintiler bir UPS cihazı alın derim size. Bu arada PSU ürününüz giriş seviyesinde bir ürün yani çok iyi sayılmaz.

peki güç kaynağıma yetecek ups tavsiyeniz var mı ? olabildiğince ucuz olsa çok iyi olur.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
UPS cihazları çok ucuz ürünler değiller ama bu 400/450W bir UPS yeterli olur. İlle PSU birimini tam beslemenize gerek yok. Zaten PSU biriminizde sistem ne kadar güç ihtiyacı duyarsa o kadarını aktarır. Önerinizi yapacağım.

KS

Kairos

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
UPS cihazları çok ucuz ürünler değiller ama bu 400/450W bir UPS yeterli olur. İlle PSU birimini tam beslemenize gerek yok. Zaten PSU biriminizde sistem ne kadar güç ihtiyacı duyarsa o kadarını aktarır. Önerinizi yapacağım.

teşekkürler, peki ya akım koruma prizleri ? Onlar iş görür mü ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
 - 450W bir güç aktarabiliyor. Sizin sisteminizde tam %100 yüke girdiğinde her şey maksimum 250W güç ihtiyacı duyuyor zaten. Yani bu UPS cihazı Kasa + Monitör ve Modem güç ihtiyacınızı karşılar.

Akım korumalı prizler sadece PSU 'nun yaptığı gibi ani akımı engellerler ki onunda iyisi 150-350 TL arasında değişiyor. UPS daha mantıklı olur.

KS

Kairos

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
 - 450W bir güç aktarabiliyor. Sizin sisteminizde tam %100 yüke girdiğinde her şey maksimum 250W güç ihtiyacı duyuyor zaten. Yani bu UPS cihazı Kasa + Monitör ve Modem güç ihtiyacınızı karşılar.

Akım korumalı prizler sadece PSU 'nun yaptığı gibi ani akımı engellerler ki onunda iyisi 150-350 TL arasında değişiyor. UPS daha mantıklı olur.

pekala düşüneceğim teşekkürler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri