Ethernet Driverım Çalışmıyor

Kaplanx

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba laptobuma yakın zamanda format attım fakat ethernet sürücüm ortadan kayboldu (Realtek Family Gbe) geri yüklemeye denedim fakat bir sonuç alamadım tekrar tekrar format atmama rağmen hiç bir işe yaramadı wifi var fakat ethernet yok kabloyu yeni aldım modemim de yeni laptobun ethernet kartında da bir sorun yok format attıktan sonra gitti aygıt yöneticisinde gözükmüyor windows uptade de gözükmüyor sürücünün kendi sitesinden geri yüklemek istediğimde ise aşşağıda ki hata ile karşılaşıyorum lütfen yardım edin

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2024-03-12 211953.png
    Ekran görüntüsü 2024-03-12 211953.png
    1.8 MB · Görüntüleme: 5
  • Ekran görüntüsü 2024-03-12 212012.png
    Ekran görüntüsü 2024-03-12 212012.png
    1.6 MB · Görüntüleme: 7

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,100
Merhaba laptobuma yakın zamanda format attım fakat ethernet sürücüm ortadan kayboldu (Realtek Family Gbe) geri yüklemeye denedim fakat bir sonuç alamadım tekrar tekrar format atmama rağmen hiç bir işe yaramadı wifi var fakat ethernet yok kabloyu yeni aldım modemim de yeni laptobun ethernet kartında da bir sorun yok format attıktan sonra gitti aygıt yöneticisinde gözükmüyor windows uptade de gözükmüyor sürücünün kendi sitesinden geri yüklemek istediğimde ise aşşağıda ki hata ile karşılaşıyorum lütfen yardım edin
Bence gayet açık şekilde cevaplamış BIOS üzerinden LAN kontrolcu kapatılmış ise yapar.
Çevrilmiş hali Realtek ağ denetleyicisi bulunamadı. Derin uyku modu etkinse. Lütfen kabloyu takın.

KS

Kaplanx

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bence gayet açık şekilde cevaplamış BIOS üzerinden LAN kontrolcu kapatılmış ise yapar.
Çevrilmiş hali Realtek ağ denetleyicisi bulunamadı. Derin uyku modu etkinse. Lütfen kabloyu takın.
Hocam cevabınız için teşekkürler fakat bios ekranında lan ile ilgili kapalı olan bir şey göremedim aşağıya fotoğrafları bırakıyorum belki benim gözümden kaçmıştır diye

Ekli dosyalar

• 20240312_213452.jpg
    20240312_213452.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 5
  • 20240312_213455.jpg
    20240312_213455.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 5
  • 20240312_213457.jpg
    20240312_213457.jpg
    3.4 MB · Görüntüleme: 5

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,100
Hocam cevabınız için teşekkürler fakat bios ekranında lan ile ilgili kapalı olan bir şey göremedim aşağıya fotoğrafları bırakıyorum belki benim gözümden kaçmıştır diye
Aygıt yöneticisini açın ve Ağ bağdaştırıcıları sekmesine gelin. Burada ağ kartınızı bulun ve özelliklerine tıklayın. Güç yönetimi sekmesinden ağ kartınızı güç tasarrufu sağlamak için kapatsın adlı kutunun onayını kaldırım deneyin.

KS

Kaplanx

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Aygıt yöneticisini açın ve Ağ bağdaştırıcıları sekmesine gelin. Burada ağ kartınızı bulun ve özelliklerine tıklayın. Güç yönetimi sekmesinden ağ kartınızı güç tasarrufu sağlamak için kapatsın adlı kutunun onayını kaldırım deneyin.
aygıt yöneticim de sadece wifi adaptörüm gözüküyor dediğiniz özellik ise onda zaten kapalı

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2024-03-12 215159.png
    Ekran görüntüsü 2024-03-12 215159.png
    1.9 MB · Görüntüleme: 4
  • Ekran görüntüsü 2024-03-12 215211.png
    Ekran görüntüsü 2024-03-12 215211.png
    2 MB · Görüntüleme: 4

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,100
aygıt yöneticim de sadece wifi adaptörüm gözüküyor dediğiniz özellik ise onda zaten kapalı
Ağ kartınız sıkıntılı gibi görünüyor. Arızalı değilse ya BIOS üzerinden kapatılmış yada Windows üzerinde sıkıntı yaşıyor. Aşağıdaki ağ sıfırlama yöntemini deneyip kontrol edin.

Ağ Sıfırla Yöntemi : Başata CMD yazın ve Komut İstemi aracını Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğine tıklayın. Açılan pencereye aşağıdaki kodları yazıp her satırda ENTER tuşuna basıp işlemi onaylayın ve sonraki satıra geçin. Sistemi yeniden başlatıp deneyin.
•netsh winsock reset
•netsh winhttp reset proxy
•netsh int ip reset a.txt
•ipconfig /flushdns
•ipconfig /registerdns
•ipconfig /release
•ipconfig /renew
•netsh advfirewall reset
•netsh int tcp set global autotuninglevel=normal
•netsh interface tcp set heuristics disabled

KS

Kaplanx

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ağ kartınız sıkıntılı gibi görünüyor. Arızalı değilse ya BIOS üzerinden kapatılmış yada Windows üzerinde sıkıntı yaşıyor. Aşağıdaki ağ sıfırlama yöntemini deneyip kontrol edin.

Ağ Sıfırla Yöntemi : Başata CMD yazın ve Komut İstemi aracını Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğine tıklayın. Açılan pencereye aşağıdaki kodları yazıp her satırda ENTER tuşuna basıp işlemi onaylayın ve sonraki satıra geçin. Sistemi yeniden başlatıp deneyin.
•netsh winsock reset
•netsh winhttp reset proxy
•netsh int ip reset a.txt
•ipconfig /flushdns
•ipconfig /registerdns
•ipconfig /release
•ipconfig /renew
•netsh advfirewall reset
•netsh int tcp set global autotuninglevel=normal
•netsh interface tcp set heuristics disabled
hocam bunuda denedim hatta garanti olsun diye 2 kez denedim fakat sonuç aynı

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
80
Temiz kurulum yaparken; aşamalrın birinde internet bağlantısı istiyor. Bu aşamada bağlantınız nasıldı? (sadece kablolu bağlantı wifi kapalı olarak)

Format attıktan hemen sonra (yine sadece kablolu bağlantı wifi kapalı) iken, kablolu bağlantı var mıydı?
Yani daha sonradan mı kayboldu?

Sadece kablolu bağlantı (wifi kapalı iken); saatin yanında veya yukarı doğru oku tıklattığınızda:

2020-12-25_09-04-11-1-internet-yok-inline.png

Network erim simgesi görülüyor muydu?

Son olarak; bu win iso kalıbıyla daha önce format attığınız da herşey normal miydi yoksa bu yeni bir kalıp mı?
.

KS

Kaplanx

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
O zaman ag kartiniz yanmis olabilir
hocam demeyin ya şimdi sürücüyü aygıt yöneticisine getirdim ama çalışmıyor gene

Temiz kurulum yaparken; aşamalrın birinde internet bağlantısı istiyor. Bu aşamada bağlantınız nasıldı? (sadece kablolu bağlantı wifi kapalı olarak)

Format attıktan hemen sonra (yine sadece kablolu bağlantı wifi kapalı) iken, kablolu bağlantı var mıydı?
Yani daha sonradan mı kayboldu?

Sadece kablolu bağlantı (wifi kapalı iken); saatin yanında veya yukarı doğru oku tıklattığınızda:

Ekli dosyayı görüntüle 32534

Network erim simgesi görülüyor muydu?

Son olarak; bu win iso kalıbıyla daha önce format attığınız da herşey normal miydi yoksa bu yeni bir kalıp mı?
.
hocam bu iso ile ilk format attığımda her şey normalde tekrar attığımda ise ethernet kablolu bağlı gözüküyordu fakat internet yoktu wifi açık değildi telefonu kablo ile bağlayıp telefonun internetinden güncellemelri yaptığım zaman wifi düzeldi fakat ethernet sürücüsü komple gitti

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
80
Şunun için sordum. Birkaç kez başıma geldi.
Farklı bir yerden Win iso kalıbı indirdimiştim. Üzerinde oynamalar yapmışlar. Bu ethernet adaptörünü (ethernet bağlantısı) iso kalıbından çıkarmışlar. Bu yüzden benzer bir sorun yaşamıştım.

İSO kalıbını Microsofttan indirmiştiniz değil mi?

Bir ihtimal aklıma şunlar geliyor:

Yeni bir iso kalıbı indirin. Sorun yaşadığınız win11 mi?
Kurulum tamamlanır tamamlanmaz kablolu bağlantıyı kontrol edin.

HP nin resmi sitesinde yayınladığı LAN ethernet sürücüleri varsa sadece onları kullanın. veya işler yolundaysa hiç indirmeyin.

Umarım donanımsal değildir

Son düzenleme:
KS

Kaplanx

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Farklı bir yerden Win iso kalıbı indirdimiştim. Üzerinde oynamalar yapmışlar. Bu ethernet adaptörünü (ethernet bağlantısı) iso kalıbından çıkarmışlar. Bu yüzden benzer bir sorun yaşamıştım.

HP nin resmi sitesinde yayınladığı LAN ethernet sürücüleri varsa sadece onları kullanın. veya işler yolundaysa hiç indirmeyin.

sağolun hocam tekrardan deneyeceğim

KS

Kaplanx

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

hocam dediklerinizi yaptım driver geldi bağlı gözüküyor fakat internet gelmiyor modem de bağlantı ışığıda yanıyor fakat ethernet ile internet halen yok yardımcı olur musunuz

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2024-03-13 202240.png
    Ekran görüntüsü 2024-03-13 202240.png
    29.1 KB · Görüntüleme: 1

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
80
Yukarıda attığım fotodaki kırmızı okla işaretli olna simgeye sağ tıklayın:
Ağ bağlantıları sayfası açılacak Açılan sayfada Ethernet network Realtek PCıe RGB Family Conroller şekinde bir simge var mı?
Üzerinde kırmızı çarpı işareti olmamaması lazım.

Ayrıca aygıt yöneticisinde, Ağ bağdaştırıcıları altında bunu görmeniz lazım.

Son olarak birde şuraya bakın:
Ayarlar> Ağ ve internet>Gelişmiş ağ ayarları> Donanım ve bağlantı özellikleri

Bunun dışında HP resmi sitesine gidip Laptopun modeline göre LAN driverı varsa indirin.

Sizin durum şu şekilde gelişmiş: Önceden kullandığınız iso dosyası formatında bir süre herşey normal seyretmiş. Bağlantı var.
Belli bir zaman geçtikten sonra hata almaya başlamışsınız.
Bağlantı çok özel uğraşmadıkça kolay kolay kaybolmaz.
Yani format attıktan sonra ya bağlantı vardır yada yoktur. Sizde belirli bir süre sonra bağlantı kaybolmuş.

Bu durumda donanımsal bir sorun oluşmuş olabilir diye düşünmekteyim.

Son düzenleme:
KS

Kaplanx

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yukarıda attığım fotodaki kırmızı okla işaretli olna simgeye sağ tıklayın:
Ağ bağlantıları sayfası açılacak Açılan sayfada Ethernet network Realtek PCıe RGB Family Conroller şekinde bir simge var mı?
Üzerinde kırmızı çarpı işareti olmamaması lazım.

Ayrıca aygıt yöneticisinde, Ağ bağdaştırıcıları altında bunu görmeniz lazım.

Son olarak birde şuraya bakın:
Ayarlar> Ağ ve internet>Gelişmiş ağ ayarları> Donanım ve bağlantı özellikleri

Bunun dışında HP resmi sitesine gidip Laptopun modeline göre LAN driverı varsa indirin.

Sizin durum şu şekilde gelişmiş: Önceden kullandığınız iso dosyası formatında bir süre herşey normal seyretmiş. Bağlantı var.
Belli bir zaman geçtikten sonra hata almaya başlamışsınız.
Bağlantı çok özel uğraşmadıkça kolay kolay kaybolmaz.
Yani format attıktan sonra ya bağlantı vardır yada yoktur. Sizde belirli bir süre sonra bağlantı kaybolmuş.

Bu durumda donanımsal bir sorun oluşmuş olabilir diye düşünmekteyim.
hocam dediğiniz yere baktım orda çalışıyor olarak gözüküyor
ama internet yok sağlayıcıyı arayıp soracağım bir de olmadı en kötü donanımsal olarak bir bakıtracağım cevaplarınız içi herkese teşekkürler

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri