Excılabur İle ilgili sorunlarım var

EmreEmo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Selamlar Herkese benim Casper Exclıabur bilgisayara sahibim i5 9300h 8gb ram gtx 1650 ekran kartı benim takıntım şu bazen oyunlarda donmalar kasmalar yaşıyorum 4 defa servise gönderdim ve herzman bana dendiki herhangi bir sorun yok cihazı bana gönderdiler bana diyorlarki takıntın var dediler aldığım yer valorant genel olarak 150 fps yazıyor ama ateş etmeye başlayınca 70 e kadar düşüyor üzüldüğüm nokta annemle babamın zora girip bana bu bilgisayarı almaları ama aldığım paraya deymemesi beni üzüyor normalde ben lenovo kullanıcsıyım Benim demek istediğim ne yapabilrim aldığım yere götürünce bana diyorlarki sen takıntı yapıyorsun ne alaka işlemci derecesi 99 a kadar çıktı servis bana herzman aynı şeyi diyor ne yapabilrim bana yardımcı olurmusunuz tamer abi sende bakarsan sevinirim yardımcı olun nolur alalı 1 yılı geçiyor malesef

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Cvp: Excılabur İle ilgili sorunlarım var

İşlemci yada GPU sıcaklığına bağlı frekans düşüşü yaşıyorsunuz gibi duruyor. Sıcaklık düşürmekten başka şansınız yok gibi.

Sıcaklık düşürmek için yapılabilecekler, cihaz iç temizliği ve macun yenilemesi. Ekstra laptop soğutucusu.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Frekans düşüşü var mı bakın cihazda. MSI Afterburner ile oyun içinde. Benzer şekilde o anda varsa sıcaklıklarada bakın.

stizzy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Hocam aynı sorun bendede vardı ram aldım düzeldi. Laptop ramleri masaüstü ramlerine göre daha pahalı sizi aşar ise mecburen dişinizi sıkıp belli bir para biriktirip almak. Umaırm en kısa sürede alabilirsiniz.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

RAM eklemesi eğer cihazda RAM kullanımı sınırdaysa işe yarar. Ayrıca RAM eklemesi çift kanal bellek mimarisini devreye sokacağı için doğrudan bir miktar FPS artışıda sağlar ancak FPS drop sorunu RAM kullanımı sınırda değilse RAM eklemesiyle çözülmez.

KS

EmreEmo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
RE: Cvp: Excılabur İle ilgili sorunlarım var

ugur.gozaydin' Alıntı:
Frekans düşüşü var mı bakın cihazda. MSI Afterburner ile oyun içinde. Benzer şekilde o anda varsa sıcaklıklarada bakın.

Tamamdır indirip sizlere resim olarak göstericem

KS

EmreEmo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3

Durum bu şekilde

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Siz beni yanlış anlamışsınız. MSI OSD adlı bu bağlantıdan bir video açın ve oyun içindeki değerleri burada paylaşın.

Bu arada yük durumuna bakacak olursam sorun bellek yetersizliği gibi duruyor ama oyun içinden bakmadan emin olamam.

KS

EmreEmo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Tamam anladım sizin dediğiniz programı ama ozmanda oyuna giriş yapamadım oyüzdenn bu şekilde attım eğer düzelirse dediğiniz programın fotoğraflarını eklicem

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

İşlemciniz 200MHz düşük ama sorun bu değildir. RAM 6GB kullanıyor sorun buda olamaz. GPU kullanımı 32% yani %68 kadarı boşta yatıyor. Cihazı prizde mi kullanıyorsunuz? Birde cihaz güç ayarları en yüksek performansta mı?

KS

EmreEmo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3

Cihazın ayarları böyle priz derken ara kabloya takılı şarj aleti

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Cihazı yüksek performans moduna alabilir misiniz. Bakalım fark olacak mı GPU biriminin kullanımında.

KS

EmreEmo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
RE: Cvp: Excılabur İle ilgili sorunlarım var

ugur.gozaydin' Alıntı:
Cihazı yüksek performans moduna alabilir misiniz. Bakalım fark olacak mı GPU biriminin kullanımında.

Gece 12 gibi atıcam sorun olurmu musait deilim

KS

EmreEmo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3

Dediğiniz gibi yaptığımda ise durum bu

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Ekran kartı kullanımında bir değişiklik olmamış. Tam güç verince CPU 100 dereceye dayanmış ama önceki testte 80 derecede de aynı GPU kullanımı vardı. Yani CPU sorun değil. Bu değerler tek bir oyuna özel mi yoksa her oyunda oluyor mu bunu denediniz mi?

Birde oyunun harici GPU birimi ile çalışıp çalışmadığını anlamak adına aşağıdaki ayarları yapar mısınız.

Windows Ayarları > Sistem > Monitör > Grafik ayarları bölümünden Tercihi ayarlamak için bir uygulama seçin kısmı Masaüstü uygulaması ayarındayken aşağıdaki Göz at seçeneğine tıklayıp oyunun ve oyunu başlattığınız uygulamanın örnek STEAM yada EPIC olabilir EXE dosyalarını seçip seçtiğinizi Ekle ile listeye aldığınızda üzerine tıklayıp Seçenekler ayarını güçlü olan ekran kartı biriminiz olarak seçip ayarı onaylayın. Aynı şeyi oyunun kendi EXE dosyası üzerinde de yapın. Yani oyunu başlatan oyunun kurulu olduğu klasördeki dosya.

KS

EmreEmo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3

dediğiniz zaten yapılı

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri